TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-05-08 - 2006-05-14

Од Рига порака за членство во НАТО

Дневник - 13.05.2006

Претседателите на парламентарните комисии за надворешна политика на Албанија, Хрватска и на Македонија вчера во Скопје усвоија заедничка изјава, во која потврдија дека ќе ги продолжат реформите и ќе придонесат за регионалниот мир и безбедност Претседателите на парламентарните комисии за надворешна ...

Чејни сака нова студена војна

Вечер Прес

Стојановски: Членството во НАТО не треба да биде напор само за АРМ

А1

Македонија, Хрватска и Албанија ќе ја освежат Алијансата

Вест

Владата чека добар абер од Рига

Дневник

Време Дневник Утрински Вечер Прес

9 поврзани вести »

Премиерот го кандисува Славковски да облече македонски дрес

Дневник - 13.05.2006

Еден од најталентираните млади фудбалери во Европа, Македонецот Горан Славковски, в понеделник ќе пристигне во Скопје, по покана од премиерот Владо Бучковски Еден од најталентираните млади фудбалери во Европа, Македонецот со шведски пасош Горан Славковски (17), в понеделник ќе пристигне во Скопје, ...

Славковски во Македонија

Вечер Прес

Договор со Интер на пет години

Утрински

И Владата во потера по Славковски

Вечер Прес

Лов по талентот од околината на Скопје

Дневник

Време Утрински Дневник А1

9 поврзани вести »

Кинезите не доаѓаат во Тирана

Утрински - 13.05.2006

кина - албанија Тирана - Пекинг ги откажа официјалните средби со претставници на албанската влада и покрај тврдењата на шефот на албанската дипломатија, Бесник Мустафај, оти нема криза во односите Тирана-Пекинг. Кинескиот амбасадор во Тирана, како што јави Макфакс, го информирал албанскиот народен ...

Откажани официјалните средби Тирана-Пекинг

А1

Се продлабочува дипломатската криза меѓу Пекинг и Тирана

А1

Пекинг ги замрзна односите со Тирана

Дневник

Кина ги замрзна дипломатските односи со Албанија

А1

Дневник А1 Макфакс Утрински

9 поврзани вести »

Спогодбата на Цветановски за просветарите е штетна

Дневник - 13.05.2006

Сојузот на синдикати на Македонија вчера повторно истакна дека Спогодбата за утврдување на најниската плата што ја потпишаа Самостојниот синдикат за образование, наука и култура на Дојчин Цветановски и Владата е неважечка, нејасна и нема правно дејство.

Цветановски направил лош договор

Време

ССМ против договорот на Цветановски и Владата за повисока плата

А1

ССМ призна – има нов синдикат

Канал5

Владата му ја врати зградата на ССМ

Вечер Прес

Време Канал5 Дневник Вечер Прес

9 поврзани вести »

Бесплатни лекови во 255 аптеки

Дневник - 13.05.2006

Лекови на рецепт наскоро ќе можат да издаваат 255 аптеки во земјава, со што бројот на аптеките што ќе издаваат препарати од позитивната листа ќе се зголеми трипати Лекови на рецепт наскоро ќе можат да издаваат 255 аптеки во земјава, со што бројот на аптеките што ќе издаваат препарати од позитивната ...

Дозата за поголеми плати е во „Градски аптеки“

Дневник

За повисоки плати Фондот се крсти во продажба на аптеките

Утрински

Без парите од Градски аптекинема зголемување на платите

Време

Фондовските лекови ќе се издаваат во 255 аптеки

Утрински

Вечер Прес А1 Канал5 Утрински

9 поврзани вести »

Фуере не ги заборави инвалидите на Денот на Европа

Вест - 11.05.2006

Специјалниот претставник на Европската унија и Европската комисија во Македонија Ерван Фуере, на дело се покажа како хуманист на церемониите со кои во земјава се одбележуваше Денот на Европа - 9 Мај. На негово инсистирање, свечената академија и коктелот што во чест на Денот завчеравечер го ...

Политичарите да ги остават компаниите слободно да дишат

Вест

Бизнисот да ги прифати стандардите од ЕУ

Дневник

Политиката и банките го задушуваат претприемачкиот дух

Утрински

Македонија има добри бизнисмени, ама допрва ќе се европеизираат

Време

А1 Канал5 Дневник Време

9 поврзани вести »

Мајами и Феникс поведоа со 2:1

А1 - 13.05.2006

Мајами славеше на гости кај Њу Џерси со 103:92 и поведе со 2-1 во победи во источното полуфинале од НБА плеј офот. Предводник во победата на жешките беше Двен Вејд кој уфрли 30 коша, на мрежичките не им помогна одличниот Винс Картер кој бече најефикасен на мечот со 43 поени.

Клиперс ги засени „сонцата“

Дневник

Мајами и Клиперси убедливо до израмнување 1:1

Утрински

Мајами и Клиперси израмнија во 1/2 финалните серии

А1

Феникс и Клиперс ги торпедираа двата коша

Дневник

Утрински А1 Дневник Утрински

9 поврзани вести »

Од вистински во медиумски рудник за злато

Време - 12.05.2006

ПО СПАСУВАЊЕТО ВО АВСТРАЛИЈА На рударите Тод Расел и Брент Веб, кои беа спасени по 14 дена во рудникот за злато Бејконсфилд, им се отвора можност да заработат мало богатство прераскажувајќи ја својата приказна во медиумите. - Расел и Веб се идеално дуо за емисии и држење говори.

Спасени двајцата рудари

Време

Двајцата рудари спасени од „златниот гроб“

Дневник

Спасени двајцата австралиски рудари

Вест

Откопани живи тасманиските рудари

Утрински

Вечер Прес Време Вечер Прес

8 поврзани вести »

Алонсо стана првиот домашен пилот победник на Гранд При

А1 - 14.05.2006

Светскиот првак во Формула 1 Фернандо Алонсо стана првиот домашен пилот победник на Гранд При трката на Шпанија, на пистата во Каталуња. 130 илјади навивачи и кралот Хуан Карлос го поздравија третиот триумф на возачот на Рено во годинашната сезона.

Фернандо Алонсо со пол позиција во Барселона

А1

Алонсо се надева дека ќе ја прекине низата на победи на Шумахер

Дневник

Маса е клучот за титулата на Шуми

Дневник

Шумахер: Не се сомневав во Ферари

Утрински

Вест Дневник Утрински

8 поврзани вести »

Откупувачите шуруваат со државата и не склучуваат договори

Време - 11.05.2006

ПРИЛЕПСКИТЕ ТУТУНОПРОИЗВОДИТЕЛИ ОБВИНУВААТ Откупувачите на тутун се во договор со државата и не склучуваат договори за откуп на целото количество тутун, обвинуваат прилепските тутунари. - Немаме никаква сигурност што ќе се случува со тутунот и никој не води сметка за нас.

Реакција на ликвидаторите на Македонија табак 2000 на обвинувањата од ВМРО-НП

Канал5

Ристовски го кани Георгиевски на дуел за шверцот

Дневник

Власта да го најде виновникот за исчезнатиот тутун

Време

Ристевски ја ограби "Македонија табак 2000"

Вечер Прес

Канал5 Макфакс Макфакс

8 поврзани вести »