TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-05-08 - 2006-05-14

„Банкерс петролеум“ ќе бара нафта, не кажува до кога

Време - 09.05.2006

ОВЧЕПОЛИЕТО ПОД ЛУПА Канадско-британската компанијата „Банкерс петролеум“ ќе ги истражува можностите за експлоатација на нафта во Македонија, договорија официјално вчера министерот за економија Фатмир Бесими и претставник на компанијата.

Банкерс петролеум ќе бара нафта во Македонија

Вест

„Банкерс петролеум“ верува дека во Македонија има нафта

Дневник

Канаѓани по нафта во Македонија

Утрински

„Банкерс Петролеум“ ќе бара нафта во овчеполието

А1

Време Канал5 Дневник

8 поврзани вести »

Втор етапен триумф за Австралиецот Мекеван

Утрински - 11.05.2006

Четврта етапа на Џиро ди Италија (Ванзе - Хотон, 193 км.) Австралиецот Роби Мекеван беше најдобар во четвртата етапа на Џиро ди Италија што се возеше од Ванзе до Хотон во должина од 193 километри. До својата втора етапна победа тој стигна во масовен спринт финишот при што беше побрз од Италијанецот ...

Мекјуен најбрз меѓу спринтерите

Дневник

Германецот Штефан Шумахер нов лидер во генералниот пласман

Утрински

Шумахер изби на чело

Дневник

Австралиецот МекЕван прв стигна во Шарлроа

Утрински

Дневник Дневник Утрински

8 поврзани вести »

Македонија и вторпат загуби од Полска

Време - 12.05.2006

ФУДБАЛФУТСАЛ - ПРИЈАТЕЛСКИ МЕЧ Македонската футсал-репрезентација загуби и во вториот пријателски меч со Полска, откако прексиноќа во Куманово избраниците на селекторот Васко Скендеровски беа поразени со 2-3. Во првиот меч, кој се одигра во вторникот во Велес, Полјаците беа подобри со 3-2.

Добра игра без резултат

Вест

Полјаците пресилни за нашите футсалци

Вест

Македонија загуби од Полска

Време

Втора контролка на Македонија со Полска

Утрински

Вест Време Дневник

8 поврзани вести »

СДСМ и ДУИ го обвинија Груевски за создавање конфузија

Утрински - 13.05.2006

Владејачката коалиција ги отфрла обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ за режиран меѓуетнички судир Премиерот Владо Бучковски е огорчен од изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кој обвини дека СДСМ режира меѓуетнички конфликт во функција на изборите.

Никој не може да исклучи второ Кондово

Време

Учките се вратија

Вечер Прес

Груевски го обвини СДСМ дека токми меѓуетничка криза

Дневник

Има ли реална опасност од влошување на безбедноста во земјава пред изборите?

Канал5

Време Утрински Канал5

8 поврзани вести »

Лажна закана за бомба го испразни училиштето

Дневник - 13.05.2006

Учениците и професорите во скопската гимназија“Ѓеорѓи Димитров“ вчера беа евакуирани по анонимна закана дека во училиштето е подметната бомба Учениците и професорите во скопската гимназија“Ѓеорѓи Димитров“ вчера беа евакуирани по анонимна закана дека во училиштето е подметната бомба.

Лажна бомба ја испразни гимназијата "Георги Димитров"

Утрински

Лажна бомба го ослободи Црвенковски од класен час

Време

Анонимка за бомба во гимназијата "Ѓорѓи Димитров"

Вест

Лажна закана за подметната бомба во „Ѓорѓи Димитров“

А1

Вест Канал5 Дневник

8 поврзани вести »

Бошковски сам ќе се брани во Хаг

Дневник - 13.05.2006

Поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошковски го известил Хашкиот трибунал дека нема пари да ги плаќа адвокатите и дека се откажува од барањето да добие адвокат Поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошковски го известил Хашкиот трибунал дека нема пари да ги плаќа адвокатите и ...

Бошкоски ќе се брани сам пред Хашкиот трибунал!?

Утрински

Љубе Бошкоски им откажал на адвокатите

Вест

Брат Љубе ќе се брани сам?!

Вечер Прес

Санадер се мисли за гаранциите за Бошкоски

Утрински

Утрински Вест Вечер Прес

8 поврзани вести »

Шпанците прославија 100-годишнина со прв трофеј

Дневник - 12.05.2006

Во првото финале на меѓународната сцена за двете екипи, расположени за голови беа напаѓачите Фабијано, Мареска двапати и Кануте Севилја првпат во својата клупска историја освои меѓународен трофеј, откако со 4-0 го победи Мидлсбро во финалето од Купот на УЕФА, што во средата се играше во Ајндховен.

Севилја уживаше во долгоочекуваниот триумф

Вест

Севилја ги посрамоти Англичаните

Утрински

Севиља го слави трофејот во купот на УЕФА

А1

Мидлсборо и Севилја го бркаат својот прв европски трофеј

Утрински

Вест Дневник

7 поврзани вести »

Списокот за контролките в понеделник

Утрински - 13.05.2006

Селекторот Среќко Катанец вчера попладне допатува во Македонија Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија Среќко Катанец вчера попладне допатува во земјава, и во текот на денот ги започна првите состаноци со неговите најблиски соработници околу изгледот на списокот на македонската ...

Катанец се фаќа за работа

Вест

Станојковиќ: За нас е меродавен само ставот на доктор Камиловски

Утрински

Повредите, проблем за селекторот Катанец

Вест

За Еквадор и за Турција - Б-репрезентација?!

Време

Дневник Утрински

7 поврзани вести »

Чековски и Стефанов во финале на плеј-офот

Вест - 12.05.2006

Кошарка - Наши интернационалци Актуелниот бугарски првак, Лукоил Академик, ќе има можност да ја брани титулата и оваа сезона, откако со 3:2 го елиминираше Левски во полуфиналето на бугарскиот кошаркарски плеј-оф. "Студентите" во петтиот меч славеа над Левски со 92:72, иако резултатот не одговара на ...

Чековски: Мора да ја одбраниме титулата

Време

Лукоил со македонска „тројка“ во финалето

Дневник

Лукоил ќе игра мајсторка

Дневник

Прва победа за Докузовски, Стефанов МВП

Вест

Дневник Време

7 поврзани вести »

Без Бујанова против Исланѓанките

Утрински - 12.05.2006

Донеодамнешната ракометарка на Кометал ЃП нема да игра во баражот за ЕП Олга Бујанова нема да биде дел од ракометната репрезентација на Македонија во претстојниот бараж-двомеч со Исланд за пласман на Европското првенство што во декември годинава ќе се одржи во Шведска.

Бујанова веќе не се очекува

Вест

Реваншот со Исланд на 3 јуни во Скопје

Утрински

Отсуствуваа Боева, Бујанова, Крстевска и Атанасовска

Дневник

Само интернационалките доцнат

Вест

Време Време

7 поврзани вести »