TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-05-08 - 2006-05-14

Кафеаната е за да се чита

Вечер Прес - 11.05.2006

"Време е да се разбие илузијата дека кафеаната не е место каде што се чита. Знаеме дека многу од авторите не можеле да ја замислат својата работа без да испијат добро кафе или добар пијалак. Се надевам дека и "Блу кафе" со оваа иницијатива која сигурно им годи на љубителите на книгата и на добрата ...

Светски бестселери и кафе на едно место

Дневник

На кафе во книготека

Време

Промоција на четири книготеки во Скопје

Вест

Кафе-книготека за актуелизација на книжевноста

Утрински

Вечер Прес

6 поврзани вести »

Положани води кампања со училиштата

Време - 12.05.2006

РАДОВИШ Предизборна кампања е наводната изградба на опожарените училишта во Радовиш, обвинува градоначалникот на општината Роберт Велков, откако Министерството за образование објави дека почнала изградбата на објектот. Велков тврди дека општинските претставници од СДСМ се сликаат по телевизии дека ...

Радовишкиот градоначалник се жали дека власта не го ферма

Утрински

Започна изградбата на новото училиште во Радовиш

Утрински

Почнува изградбата на ново училиште

Дневник

Стартува изградбата на училиштето во Радовиш

Утрински

Макфакс

6 поврзани вести »

„Декра“ нуди услуги за вработување

Дневник - 11.05.2006

Посредување при вработување, привремено вработување и консалтинг во управувањето со човечките ресурси се услугите што ќе ги нуди агенцијата „Декра“, која вчера беше промовирана во Скопје. Агенцијата ја отвора германската компанија „Декра Арбеит“, која поседува мрежа од 71 канцеларија во Германија.

Германска агенција ќе ја намалува невработеноста

Време

"Декра"ќе бара работници за македонските фирми

Вест

Германска „Декра“ отвори канцеларија за посредување при вработување

Утрински

Заводот за вработување доби странска конкуренција

А1

Канал5

6 поврзани вести »

Пенов ја обвини ВМРО-ДПМНЕ за плагијат

Дневник - 13.05.2006

ВМРО-ДПМНЕ се обидува да ги заведе граѓаните со истата реторика и истиот тим од локалните избори, оцени вчера претседателот на ЛДП Ристо Пенов ВМРО-ДПМНЕ се обидува да ги заведе граѓаните со истата реторика и истиот тим од локалните избори, оцени вчера претседателот на ЛДП Ристо Пенов.

Пенов: Програмата на ВМРО-ДПМНЕ полна со плагијати

Утрински

Пенов со критики на изборната програма на ВМРО-ДПМНЕ

А1

Пенов: Кампањата на ВМРО ДПМНЕ е целосен плагијат

Канал5

Пенов: Коалицијата „За Македонија“ очекува 60 пратенички места

Утрински

Дневник

6 поврзани вести »

Лажен аларм за бомба на градежен објект

А1 - 14.05.2006

Овој пат лажен аларм на улицата „Христо Смирненски“. Исплашените градежници веднаш реагирале кога забележале метал на местото каде работеле. Ја известиле полицијата дека повторно пронашле бомба. Дирекцијата за извршување санкции веднаш реагираше и најави евакуација на жителите.

Почна вадењето на авионската бомба

Време

Почна вадењето на бомбата од Втората светска војна

Вечер Прес

Заврши драмата со пронајдената бомба во Скопје

А1

Откопана авионска бомба од 200 килограми

Време

Вечер Прес

6 поврзани вести »

Финска го одобри нацртот на Уставот на ЕУ

А1 - 13.05.2006

Финскиот парламент синоќа го одобри нацртот на Уставот на Европската Унија, расчистувајќи го патот за ратификација на документот. Одлуката за европскиот Устав ќе ја донесат финските парламентарци, откако парламентот во петокот со мнозинство гласови го отфрли предлог за распишување референдум по тоа ...

Талин го ратификува Уставот на ЕУ

Дневник

Естонија го ратификуваше европскиот Устав

Утрински

Естонскиот Парламент го ратификува Уставот на ЕУ

А1

Естонија го ратификува Уставот на ЕУ

Канал5

Макфакс

6 поврзани вести »

Јани Макрадули за спикер на Собранието

Вест - 09.05.2006

СДСМ ќе го номинира пратеникот Јани Макрадули како наследник на спикерот Љупчо Јордановски, иако не се сигурни дека тој до крајот на мај ќе замина за амбасадор во САД. Ваква одлука донело потесното партиско раководство, тврдат извори од партијата.

Собранието пак ќе се отвори за граѓаните

Утрински

Макрадули на местото на Јордановски?

Дневник

Јани Макрадули, сепак, ќе стане претседател на Собранието

Утрински

Макрадули чекаше, и дочека

Вечер Прес

А1

6 поврзани вести »

Еуростандард сака да ја задржи Поштенска, ДУИ не дава

Време - 11.05.2006

ОТКАКО ХОЛАНЃАНИТЕ СЕ ОТКАЖАА Поштенска и Еуростандард да се спојат во една банка, а Владата во новата банка да има златна акција, е една од варијантите за продажбата на Поштенска. Ова го предложиле од Еуростандард кај премиерот Бучковски, но, како што дознаваме, министрите од ДУИ остро се ...

ДУИ ја сака Поштенска банка?

Утрински

ДУИ САКА ПОШТЕНСКА ДА БИДЕ АЛБАНСКА БАНКА

Вечер Прес

Владата чека банкарски бренд за Поштенска

Дневник

Еуростандард нема да се ослободи од акциите во Поштенска во рокот поставен од НБРМ

Канал5

Канал5

6 поврзани вести »

Далас поведе со 2:1 во победи против Сан Антонио

А1 - 14.05.2006

Далас поведе со 2:1 во победи против тексашкиот ривал Сан Антонио, во полуфиналната плеј оф серија на двете најдобри екипи на запад. Кливленд пак, намали на 2:1 против Детроит, во серијалот битки за пласман во источното финале.

Шампионот не ги скроти „телињата“

Дневник

Сан Антонио-Далас 91:113

А1

Данкан и Боувен му донесоа стартна предност на шампионот

Утрински

Кливленд беше заморен, но не и Сан Антонио

Дневник

А1

6 поврзани вести »

Удинезе сака напаѓачки тандем Пандев - Јакинта

Време - 11.05.2006

СПОРЕД ИТАЛИЈАНСКИТЕ МЕДИУМИ Италијанскиот калчолигаш Удинезе е сериозно заинтересиран да го ангажира најдобриот македонски фудбалер Горан Пандев од Лацио. Тренерот Џовани Галеоне завчера и јавно обелодени дека на Удинезе нема да му бидат неопходни засилувања ако успее да го задржи напаѓачот ...

Галеоне го сака Пандев за партнер на Јакинта

Утрински

Пандев тандем со Јакинта

Вечер Прес

Пандев се повреди, ќе паузира еден месец

Дневник

Велемајсторски гол на Пандев, Славковски дебитираше

Вечер Прес

Дневник

6 поврзани вести »