TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-01-09 - 2006-01-15

Бучковски: Во февруари ќе се знае кој ќе го замени Јордановски

А1 - 15.01.2006

Идниот месец ќе биде познато кој ќе го замени претседателот на Собранието Љупчо Јордановски, кој наскоро заминува на амбасадорската должност во Вашингтон. Ова, како што јавува дописникот на Макфакс од Битола, го најави денеска премиерот и лидер на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ) ...

Бучковски се сретна со првите луѓе на ДПА

А1

Претседателот на ДИК ќе го даде опозицијата

Вест

Груевски појде кај Бучковски, но одби да се слика

Време

Опозицијата ќе предлага претседател на ДИК

Дневник

Вечер Прес А1 Дневник Утрински Утрински Канал5 Дневник Вечер Прес

50 поврзани вести »

"Лудница" не се пропушта

Вечер Прес - 14.01.2006

Новиот скопски клуб Лудница во Дебар Маало, помеѓу кафулето Лајка и клубот Џубокс, спроти Фонтаната во Градсиот парк, овој викенд нуди многу интересна програма. Синоќа свој настап имаа македонските Израелци или израелските Македонци "Уан оф ас".

"Чуму" "анкети" ?!

Вечер Прес

Горан Кукиќ и Васе од "Пицикато" отворија студио 202

Вечер Прес

Ќе се набават "метларка" и "соларка"

Вечер Прес

Ништо од трансформацијата на "Македонски железници"

Вечер Прес

Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес

39 поврзани вести »

Израелците се подготвуваат за најлошото

Време - 14.01.2006

ЛЕКАРИТЕ ВЕЛАТ ДЕКА ШАРОН Е ВО МНОГУ ТЕШКА СОСТОЈБА Лекарите што се грижат за тешкоболниот израелски премиер Ариел Шарон вчера соопштија дека неговата состојба е многу загрижувачка. - Пресудниот миг доаѓа. Потребно е чудо за Шарон да стане од длабоката кома и да продолжи да работи приближно ...

Лекарите загрижени што Шарон не се буди од кома

Вест

Ариел Шарон не се буди од кома

Дневник

Загрижувачка здравствената состојба на Шарон

А1

Бенјамин Нетанјаху направи криза во израелската влада

Време

Канал5 Канал5 Утрински А1 Време Дневник Канал5 Утрински

38 поврзани вести »

Водата за пиење е загадена и во Гази Баба

Дневник - 14.01.2006

ПО ПОПЛАВИТЕ СЕ ЗГОЛЕМУВА ОПАСНОСТА ОД ЗАРАЗИ Петар Чулев Водата за пиење од сите чешми и бунари во населените места Колонија, Идризово, Дрма и Јурумлери епидемиолошки е неисправна и не одговара на Правилникот за безбедност на водата, констатира Градскиот завод за здравствена заштита.

Водата за пиење во Идризово е неисправна

Време

Да се пие вода од цистерни

Вечер Прес

Нема кој да прати цистерни со вода во Жилче

Вест

По поплавите демнат зарази

Дневник

Утрински А1 Вечер Прес А1 Утрински Време Вест Канал5

26 поврзани вести »

ВМРО-НП бара одговорност од Селмани и Димов

А1 - 15.01.2006

ВМРО-Народна партија е зачудена од пасивниот однос на јавното обвинителство во однос на последниот извештај на Државниот завод за ревизија, особено во делот на здравството, рече денеска на прес-конференција Спиро Ристовски, член на извршниот комитет на партијата.

Три "Р"

Вест

Димов да поднесе оставка

Време

Брошевите на Владо Димов и долговите за вода

Вечер Прес

Бозата на Димов остана неиспиена

Дневник

Утрински Време Време Дневник Вечер Прес А1 Канал5 Вест

25 поврзани вести »

Израелските воени авиони подготвени за напад на Иран

А1 - 15.01.2006

Израелските воени пилоти ја завршија обуката, така што борбените авиони на Израел се подготвени за напад на Иран, насочен против неговите нуклеарни постројки, го пренесуваат денеска израелските медиуми пишувањето на британскиот „Сандеј тајмс“.

Иран е за преговори, но нема да се откаже од нуклеарните истражувања

А1

Ахмадинеџад: Иран не се стреми кон создавање нуклеарно оружје

А1

Кина загрижена од можното инволвирање на ООН во Иран

А1

САД и ЕУ го праќаат Техеран пред Советот за безбедност

Утрински

Време Дневник А1 Дневник Време Дневник Утрински Вест

22 поврзани вести »

Со блокади против приватизацијата на ЕСМ

Време - 14.01.2006

„ГЛАС ЗА СВЕТЛИНА“ НАЈАВУВА Граѓанското здружение „Глас за светлина“ ќе го парализира Скопје доколку премиерот Владо Бучковски веднаш не ја запре приватизацијата на „ЕСМ -дистрибуција“. Според најавите, ако, пак, Владата се оглуши на барањето, дополнително ќе биде соопштено каде и кога точно ќе ...

Блокади против продажба на ЕСМ

Дневник

Панде Лазаров бара чисти сметки со Черепналкоски

Време

Се шминка ЕСМ пред продажбата

Дневник

Чудна математика во ЕСМ

Дневник

Време Утрински Време Вест Дневник Утрински Време Дневник

22 поврзани вести »

Ракометарите ја совладаа Естонија

А1 - 15.01.2006

Машката ракометна репрезентација на Македонија ја совлада во Охрид против Естонија со 44:29, по 43 минути игра од квалификацискиот натпревар за мундијалот во 2006 во Германија. Победата против селекцијата која пред четири дена ни украде важен бод во борбата за првото место во групата 3, нашите ...

Сениорите не се откажуваат од теоријата

Дневник

Нов кикс ни под разно

Вест

Победа за враќање на мотивите

Утрински

Со мислите во Чешка

Вечер Прес

А1 Вест Утрински Време Дневник Вечер Прес А1 Вест

21 поврзани вести »

СДСМ се двоуми дали да избира нов спикер на Собранието

Утрински - 14.01.2006

По одлуката Јордановски да замине за амбасадор во САД По одлуката претседателот на Собранието, Љупчо Јордановски, да биде нов македонски амбасадор во САД, владејачката партија сега размислува дали воопшто да се впушта во избор на неговиот наследник на спикерската фотелја.

Пратениците жалат што Јордановски ќе стане амбасадор

Утрински

Опозицијата „згрозена и изненадена“ од спикерот Јордановски

Време

Новиот претседател со најкус мандат

Време

Јордановски си ја вежбаше дипломатската улога на коктелот кај Црвенковски

Канал5

Утрински Вест Дневник Вечер Прес А1 А1 Дневник Утрински

20 поврзани вести »