TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2006-05-22 до 2006-05-28

Црна Гора ќе има своја платена војска

А1 - 28.05.2006

„Црна Гора, како и Србија ќе имаат своја војска“, изјави заменикот министер за одбрана на СЦГ Вукашин Мараш. Тој за подгоричките гласила изјави дека Црна Гора ќе има „мала, специјализирана, добро опремена и вооружена, и добро платена професионална војска“.

Филип Вујановиќ: Независноста на Црна Гора официјално ќе биде објавена следната недела

Канал5

Белград сака да ја дестабилизира Црна Гора

Време

Ѓукановиќ вели Србија го одолговлекува признавањето

Вест

Унионистите дејствуваат по наредба на Белград

Дневник

Вечер Време Дневник Дневник Канал5 Време Вест Утрински

54 поврзани вести »

Арамии украле алат од магацин на "Мак - Оил"

Вечер - 27.05.2006

Ноќта, вторникот наспрема средата, скопски арамија упаднал во магацин на фирмата "Мак - Оил", украл разновиден алат и избегал. Наредниот ден откако вработените го пријавиле случајот в полиција, инспектори од Одделот кражби на СВР Скопје извршиле увид.

"Списокот на Карла" на фестивал во Локарно

Вечер

"Колосеум" ќе тужи!

Вечер

"Балистите" искршија 10 автобуси

Вечер

"Лавовите" со круна

Вечер

Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер

27 поврзани вести »

Бесплатен Интернетза 5.000 евра преку Он.нет

Време - 26.05.2006

ВМРО - ДПМНЕ МУ ОБЈАСНУВА НА СДСМ Околу 5.000 евра ќе плати ВМРО-ДПМНЕ за да им овозможи бесплатен Интернет на граѓаните на 3 и 4 јуни. Тоа ќе се направи преку телефонскиот таканаречен дајал-ап пристап на провајдерот Он.нет. Договорената цена меѓу партијата и Он.нет е 0,3 денари за минута, рече ...

Малите партии го губат идентитетот

Утрински

Бесплатниот Интернет голема идеја за која не требаат многу пари

Утрински

Сега Ѓорчев сака, ВМРО-ДПМНЕ се двоуми

Дневник

За бесплатен Интернет треба големи идеи, не големи пари

Дневник

Вечер Вест Време Време Утрински Утрински Дневник Дневник

27 поврзани вести »

Кирил, по смртта, ја остава мисијата во аманет на брата си

Време - 27.05.2006

ВИЗАНТИСКО-МАКЕДОНСКИ КНИЖЕВНИ ВРСКИ (5) Во ноември 867 година светите браќа тргнале кон Рим. Додека биле на пат кон Рим, умрел папата Николај. Ги пречекал лично новоизбраниот папа Адријан Втори, кој им приредил голема свеченост.

Одбраната против тријазичниците

Време

Светите Кирил и Методиј уште не стасале до Собранието

Дневник

Почести за свети Кирил во Рим

Вест

На денот на св. Кирил и Методиј студентите во центарот на вниманието

Време

Време Утрински Утрински Дневник Дневник Вечер А1 А1

24 поврзани вести »

Катанец бара од фудбалерите да се докажат на турнирот во Мадрид

А1 - 27.05.2006

Без никаков резултатски императив, но со изразена желба за што подобра подготовка пред августовскиот старт на евро-квалификациите, најдобрата македонска фудбалска репрезентација во пријателски натпревар во Мадрид утре ќе ги одмери силите со селекцијата на Еквадор.

Катанец со офанзивна игра ќе оди на победа

Вест

Играта поважна од резултатот!

Време

Македонија отпатува во Мадрид за да го победи Еквадор

Утрински

Еквадор - тест за квалификациите за ЕП 2008

Дневник

Вечер А1 Вест Време Утрински Дневник Вечер Утрински

24 поврзани вести »

Чаир

Вечер - 27.05.2006

Навистина се израдував на веста дека во последниов месец македонските граѓани потрошиле околу 7 милиони евра за да купат 36 илјади телевизори, кои главно ќе им се најдат во следењето на претстојното Светско првенство во фудбал.

Чаирчани бараат поголема безбедност и контрола врз градбите

Утрински

Ќе ja исчистиме општината Чаир

Утрински

Тројното убиство го разбуди Чаир

Утрински

Владата не ги испушта лесно спортските објекти

Време

Време Утрински Дневник Вечер А1 А1 Вест Дневник

24 поврзани вести »

Владата и стечајните работници ги завршија преговорите

А1 - 27.05.2006

Ново примирје или крај на стечајната агонија. Владата и стечајните работници денеска кажаа дека ги завршија маратонските преговори. Утврдија кои стечајци ќе добиваат максимална социјална помош до пензија или ново вработување.

Стечајците бараат и власта да зема плата на 3 месеци

Вест

Владата и стечајците пак ќе преговараат

Утрински

Стечајците ќе добиваат и помалку од 4.500 денари

Дневник

Стечајците ќе си ги добијат парите

Канал5

Време Утрински Дневник Канал5 А1 Вест Утрински Утрински

24 поврзани вести »

Бучковски доби двојка од студентите, Груевски од пензионерите

Време - 27.05.2006

СЕКОЈА ПАРТИЈА СО СВОИ НАВИВАЧИ Александра М. Митевска Сдсмовците утврдиле дека нивниот лидер Владо Бучковски постигнал своевиден рекорд со тоа што за два месеци посетил дури 97 места во четвртата изборна единица, каде што стигна да изигра и фудбал и баскет.

Власта ги манипулира пензионерите

Време

Бучковски: Секогаш на вистинскиот пат!

Утрински

Бучковски ги манипулира пензионерите

Утрински

Бучковски да не ги манипулира пензионерите

Дневник

А1 Вест Време Утрински Дневник Дневник Дневник А1

22 поврзани вести »

Премиерот без прецизен одговор, странците негодуваат

Време - 27.05.2006

КРИВИЧЕН ЗАКОН Да се стега обрачот околу функционерите и можноста тие да ги злоупотребат функциите, а не да се намалува нивната одговорност, и порачале странските дипломати на Владата. Таа, пак, според вчерашните изјави на премиерот Владо Бучковски, нема прецизен став за обновената процедура за ...

Легализација на прислушувањето, компензација за злоупотребите

Утрински

Кривичниот законик ќе го чека законот за прислушување

Дневник

СДСМ се повлекува од Кривичниот законик?!

Вечер

ВМРО-НП ја прифаќа амнестијата за злоупотреба на службената должност

А1

А1 Време Утрински Канал5 Канал5 А1 А1 Време

20 поврзани вести »

Смени во Шкендија 79

Вест - 27.05.2006

ПО ПОРАЗОТ ВО ФИНАЛЕТО НА КУПОТ ТЕТОВО. - По неуспехот во финалето на Купот , Управниот одбор на Шкендија 79 одржа неколку состаноци, а последната одлука е дека од своите функции се разрешени спортскиот директор Искендер Јонузи и потпретседателот Иљаз Касами.

Шкендија остана без техничкиот директор

Време

Навивачите на „Шкендија“ претепале момче

Дневник

Полиција му ја чувала куќата на директорот на Шкендија!

Време

Ивановски го запали Ѓорче

Време

Вест Вест Утрински Дневник А1 А1 Време Вест

19 поврзани вести »