TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-06-05 - 2006-06-11

Србија ќе ги наследи долговите на Црна Гора

А1 - 11.06.2006

Србија ќе наследи дел од долговите кон меѓународните финансиски институции, доколку продолжи да членува во нив како единствена наследничка на зедницата Србија и Црна Гора, оценува Николас Фабрис, претставник на Централната банка на Црна Гора.

Русија ја призна Црна Гора како суверена држава, соопшти црногорското министерство за надворешни раб

Канал5

Исланд го скрши мразот

Дневник

ЕУ в понеделник ја признава независна Црна Гора

Вест

Македонија ќе ја признае Ц. Гора в понеделник

Утрински

А1 Вест Дневник Макфакс Макфакс Макфакс Вечер Прес Дневник

60 поврзани вести »

Грешите, господине Бучковски!

Дневник - 10.06.2006

Како Македонија да му верува на тој што и' го негира името, нацијата, јазикот, културата, историјата, територијата. На тој што среде Скопје тврди дека во Грција нема Македонци, туку една група „хомосексуалци“, дека во Бугарија постои „една шака провокатори“ кои се нарекуваат Македонци и кои ги ...

ЕЛАЈ СИ ПРИ МЕНЕ

Вест

ОМД против заедничка прослава на Илинден со Бугарија

А1

И Љубчо на Илинден со Бугарија

Дневник

Илинден бил и останува македонски празник

Дневник

Време Утрински Дневник Време Макфакс Макфакс А1 Утрински

49 поврзани вести »

Палестинците на референдум на 26.јули

А1 - 11.06.2006

Палестинскиот претседател Махмуд Абас, на 26. јули закажа референдум, кој претставува политичка иницијатива за признавање на Израел, пренесоа синоќа палестинските медиуми. „Го повикувам палестинскиот народ, да гласа на референдумот, со кој ќе се даде национална согласност за признавање на Израел“, ...

Хамас испука ракети на Израел прв пат по 16 месеци

А1

Референдум за палестинска држава

Време

За прв пат по 16 месеци Хамас го ракетираше Израел

Канал5

Газа: Хамас против референдум

А1

Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс А1 Канал5

42 поврзани вести »

Пет лица загинаа во престрелка во Ирак

Канал5 - 11.06.2006

Пет лица загинаа, а десетина се повредени во престрелка меѓу британските војници и бунтовници, на еден пазар југоисточно од Багдад, соопшти ирачката полиција Багдад , 11 јуни (МИА) - Пет лица загинаа, а десетина се повредени во престрелка меѓу британските војници и бунтовници, на еден пазар ...

Најмалку пет жртви во нов бомбашки напад во Багдад

А1

Нови 500 затвореници ослободени во Ирак

Макфакс

Нови убиства и киднапирања во Ирак

Макфакс

Најмалку 11 Ирачани убиени денеска во Ирак

Макфакс

А1 Дневник Макфакс А1 А1 Утрински Дневник Вест

39 поврзани вести »

Буш: Иран има седмици, а не месеци да одговори на предлогот

А1 - 10.06.2006

Иран има седмици, а не месеци, да одговори на предлогот за својата нуклеарна програма. Ова го изјави американскиот претседател Џорџ Буш и истакна дека Техеран треба да го сопре збогатувањето на ураниумот. Буш коментира, дека ако Иран не го направи ова, треба да има акција од страна на Советот за ...

Иран продолжувада збогатува ураниум

Време

Иран продолжува да збогатува ураниум

А1

ИАЕА - Иран продолжува да збогатува ураниум

Макфакс

Состанок на министрите на Г-8 за Иран

Макфакс

Време Макфакс А1 А1 Утрински Вест Дневник Канал5

37 поврзани вести »

Три нови жртви во Ирак

А1 - 11.06.2006

Тројца ирачани загинаа денеска при два вооружени напади во Багдад и Киркук, соопштија службите за безбедност во Ирак. Али Хосеин, генералот на полицијата, е тешко ранет, а неговиот возач загина при експлозија на бомба што се случила при преминувањето на возилото во центарот на Багдад, соопшти ...

Повеќе од 10 лица убиени изутрината во Ирак

А1

Три нови жртви во Ирак

Канал5

Полициски час по убиството на Заркави

Време

Заркави се обидел да избега

Дневник

Вест Утрински Утрински Вечер Прес А1 Канал5 Време Вест

36 поврзани вести »

Владата не се офајди од акциите во телекомот

Дневник - 10.06.2006

Владата инкасира само 62,8 милиони евра од планираните 275 милиони евра од продажбата на 45,12 отсто државните акции во „Македонски телекомуникации“ во текот на петдневната јавна берзанска аукција. Се продаде само еден пакет со 9,9 отсто акции од понудените четири и 394.335 акции од вкупно ...

Владата продаде државен имот за 100 милиони евра

Време

Владата заработи само 2,5 милиони евра

Време

Фијаско на Владата со продажбата на акциите во „Телеком“

Утрински

Владата собра близу 63 милиони евра од акциите во Телеком

А1

Време Утрински Канал5 Вечер Прес Дневник Вест Време Канал5

34 поврзани вести »

"Кометалци" заеднички ќе се гледаат Мундијалот

Вест - 10.06.2006

КАКО ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАПОТ НА МЕЃУНАРОДНА СЦЕНА Преку заедничко следење и анализа на натпреварите од Светското првенство, фудбалерите на Работнички Кометал ќе се подготвуваат за претстојното првенство и за настапите во квалификациите за Лигата на шампионите.

Уценувачите на Трифун Костовски осудени на една година условен затвор

Време

Условен затвор за автори на компромитирачко писмо

Вест

Условна казна за уценувачите на Трифун Костовски

Дневник

Три години условна казна за уценувачите на Костовски

А1

Утрински Утрински Канал5 Дневник Вест Време Дневник Утрински

30 поврзани вести »

ДОМ бара да се поништи зделката под Кале

Дневник - 10.06.2006

Демократската обнова за Македонија (ДОМ) бара да се поништи завчерашната продажба на државното земјиште под тврдината Кале во Скопје. Партијата поднесе пријава до антикорупциската комисија зашто смета дека земјиштето е незаконски продадено.

Предизборна магла

Дневник

Нема контрола на трошоците во предвремените кампањи

Дневник

Антикорупциска со локалните власти

Вечер Прес

На ДИК и останува само да апелира од партиите да го почитуваат законот

Канал5

Утрински Канал5 Време Дневник Дневник Време Вест Макфакс

26 поврзани вести »