TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-06-05 - 2006-06-11

Нирнберг домаќин на фудбалски камп

Време - 10.06.2006

Петнаесет младинци на возраст од 16 до 26 години од Скопје од денеска учествуваат на младинскиот фудбалски камп во Нирнберг. Кампот се организира по повод светското фудбалско првенство за младите луѓе од збратимените градови на Нирнберг да се дружат и да се забавуваат.

Млади од Скопје во Германија по повод светското фудбалско првенство

Макфакс

Млади од Скопје ќе го посетат Нирнберг

Утрински

Младинци од Скопје во посета на Нирнберг

Вест

15 скопјани во младински фудбалски камп во Нирнберг

А1
5 поврзани вести »

ОМО “Илинден” – Пирин : Илјадници бугарски граѓани се Македонци

Макфакс - 09.06.2006

Софија Основа да говорам за македонско малцинство во Бугарија даваат сите пописи во Бугарија од 1946-та година до денеска, на кои илјадници бугарски граѓани, се самоопределуваат како Македонци. Ова го рече членот на претседателството на ОМО “Илинден” – Пирин Стојко Стојков на бугарската Нова ...

Неморално е да се бара заедничка прослава

Дневник

Димитров: Ако бараа настава на авганистански, ќе имаше помалку драма

Макфакс

Македонците во Бугарија ја обновуваат партијата ОМО „Илинден-Пирин“

Макфакс

Обновената ОМО “Илинден” – Пирин бара македонски јазик во училиштата

Макфакс
5 поврзани вести »

За струјата од Србија во мај и во јуни Македонија ќе плати 4,3 милиони евра

Утрински - 06.06.2006

Енергија БЕЛГРАД - Македонија ќе плати 4,3 милиони евра за увоз на струја од Србија во мај и во јуни. Според соопштението на „Електростопанството на Србија“ (ЕПС), толку изнесува испораката на електрична енергија за овие два месеца договорено со Македонија.

Увоз на струја од Србија за 4,3 милиони евра

Дневник

Македонија за увоз на струја ќе плати 4,3 милиони евра

А1

Помлаку од половина милион евра за увоз на стрија од Србија за два месеца

Канал5

Македонија ќе плати 4,3 милиони евра за увоз на струја од Србија

Макфакс
5 поврзани вести »

Вангеловска ќе биде помошник-тренер во ЦСКА

Време - 07.06.2006

ПРОДОЛЖУВА ПРЕСЕЛБАТА ВО БУГАРИЈА Колонијата македонски кошаркарски тренери во Бугарија од вчера е зголемена за Стојна Вангеловска (42), актуелна потпретседателка на Македонскиот олимписки комитет, поранешна селекторка и се уште прв тренер на женскиот освојувач на двојната круна Кимико.

Вангеловска во ЦСКА Софија

Дневник

Стојна Вангеловска асистент во ЦСКА Софија

Вест

Роберт Петров ќе потпише за ЦСКА Софија

Дневник

Роберт Петров во ЦСКА за 150.000 евра

Време
5 поврзани вести »

Нашите виршли не се расипани

Дневник - 09.06.2006

(Повод: „Виршли со стафилокока ги затруле учениците“, Дневник, 6 јуни) Најостро ги демантираме невистините изречени од епидемиологот на битолскиот Завод за здравствена заштита во врска со поврзаноста на „Екстра МЕИН“ со случајот во Битола.

Виршли со стафилокока ги затруле учениците

Дневник

БАКТЕРИИТЕ ПРИЧИНА ЗА ТРУЕЊЕ НА ДЕЦАТА ВО БИТОЛА

Вечер Прес

Бактерите стафилококус и ешерихија коли причина за труењето на 25 средношколци во Битола

Канал5

Неисправни виршли - причина за труење на 25 ученици

Макфакс
5 поврзани вести »

СПЦ го назначи Амфилохие за цетињски архиепископ

Дневник - 10.06.2006

Српската православна црква му дозволила на својот владика во Црна Гора да ја преземе титулата цетињски архиепископ, иако Црна Гора има своја црква и поглавар со таа титула. Белградскиот неделник „НИН“, кој ја објави оваа вест, го оправда потегот на СПЦ, нагласувајќи да не се изведуваат предвреме ...

СПЦ го именувала Амфилохие за Архиепископ Цетињски

А1

Српската црква го именувала Амфилохие за Архиепископ Цетињски!

Макфакс

АМФИЛОХИЕ УНАПРЕДЕН ВО АРХИЕПИСКОП ЦЕТИНСКИ

Вечер Прес

Митрополитот Aмфилохие се самопрогласи за архиепископ

Утрински
5 поврзани вести »

Фонтаната осамна во пена

Време - 08.06.2006

ВЧЕРАУТРО Несовесни граѓани фрлиле чашки со детергент во фонтаната „Лотосов цвет“ на влезот во Градскиот парк, информираат од градската управа, откако вчераутро фонтаната осамна покриена со пена. - Пријавивме во ЈП „Водовод и канализација“ да ги отстранат чашките и да ја прочистат водата.

Се пребојува фонтаната „Лотосов цвет“

Дневник

Нов амбиент кај фонтаната „Лотосов цвет“

Утрински

Нов лик за фонтаната во паркот

Време

Се уредува фонтаната Лотосов цвет во Градски парк

Вест
5 поврзани вести »

Бојков: Нема ништо спорно со Портној

Вест - 06.06.2006

ПРВИОТ ЧОВЕК НА КОМЕТАЛ ЃП ГИ РАЗРЕШИ ДИЛЕМИТЕ Андриј Портној и следната сезона ќе биде тренер на Кометал Ѓорче Петров, а со тоа и селектор на женската ракометна репрезентација на годинашново Европско првенство во Шведска. Украинецот има уште една година од договорот со ѓорчепетровки, но и пред и ...

Македонија третпат на Европско првенство

Време

Македонија по третпат на ЕП

Дневник

Успешната приказна продолжува

Вест

Македонските ракометарки третпат на Европско првенство

Утрински
5 поврзани вести »

Определени се 55 локации за изборно

Утрински - 07.06.2006

ОДЛУКА Утврдени се и начините и условите за нивно користење На вкупно 55 места во десет скопски општини ќе бидат поставени паноа кои ќе ги користат политичките партии во изборната кампања. На вчерашната седница на Советот на Скопје советниците едногласно ја усвоија Одлуката за услови за добивање ...

Партиите бесплатно ќе се рекламираат на 52 паноа

Време

Утврдени локациите за изборните паноа

Вест

Локации за изборни плакати

Вечер Прес

Град Скопје: Да не се лепат плакати без мерка

Макфакс
5 поврзани вести »

Коствоски на диво гради адреналин парк под Транспортен

Вест - 06.06.2006

ОПШТИНА АЕРОДРОМ ОБВИНУВА Скопскиот градоначалник почнал градежни активности под Транспортен центар, но досега не побарал градежна дозвола од Општина Аеродром По најавата на градските власти дека под Транспортниот центар во Скопје ќе се гради парк за екстремни спортови, Општина Аеродром на чија ...

Аеродром обвини дека скејт-паркот е дивоградба

Време

„Адреналин паркот" нема да биде дивоградба

Утрински

Аеродром ја забавува изградбата на спортскиот парк под железничка

Дневник

Адреналин паркот -дивоградба?!

Вечер Прес
5 поврзани вести »