TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-06-05 - 2006-06-11

МПЦ спремна да се сретне со Јован граѓанинот, не со Јован владиката

Време - 08.06.2006

ОТКАКО ПОА ПОБАРА СРЕДБА Македонската православна црква (МПЦ) е подготвена да се сретне со претставници на православната охридска архиепископија (ПОА) на Јован Вранишковски, кого пред две години македонскиот Синод го расчини.

Нема аболиција за класичен криминал

Утрински

Црвенковски: Случајот Вранишковски не е од интерес на РМ

Канал5

Црквата на Јован бара средба со владиците на МПЦ

Време

Црвенковски нема да го помилува Вранишковски

Дневник

Утрински Вечер Прес А1 Канал5 Макфакс А1 Канал5 Време

14 поврзани вести »

Информацијата е најсилната валута

Вечер Прес - 10.06.2006

Проф. д-р Дона Колар - Панова е меѓународно признат експерт по комуникации, култура и медиуми. Долгогодишен раководител на последипломскиот студиум по комуникации на ИСППИ, и активен соработник во тимот кој подолго време го осмислуваше и конципираше Факултетот за комуникологија при Европскиот ...

Факултетите чекаат 15.330 бруцоши

Дневник

Инжинерски прстени за најдобрите студенти

Вест

Претседателот додели инженерски прстени

Дневник

Помалку пријавени на Битолскиот универзитет

Макфакс

Вечер Прес Вест Макфакс Макфакс Макфакс Утрински Макфакс Макфакс

14 поврзани вести »

Ѕвездите и се поклонија на божицата

Време - 09.06.2006

РАКОМЕТ Поранешни и актуелни светски ѕвезди и се поклонија на ракометната божица Индира Кастратовиќ во преполното „Кале“, кое скандираше „Инди, мајсторе“. Индира завчера го одигра последниот натпревар во својата 20-годишна кариера.

„Инди мајсторе“ уште долго ќе одекнува во „Кале“

Утрински

Спектакуларно простување на Кастратовиќ

Дневник

Индира - ѕвезда и меѓу легендите

Вечер Прес

Ја водеше желбата за успех

Вест

Време Дневник Вечер Прес Вест Утрински Време Дневник Вечер Прес

14 поврзани вести »

СЦГ живее за да и се реваншира на Холандија за ЕП 2000

Утрински - 10.06.2006

Капитенот на Србија и Црна, Саво Милошевиќ, вели дека целиот негов тим живее за да ~ врати на Холандија во групата Ц на СП во Германија (недела, 15 ч.) за шокантниот пораз на Европското првенство во 2000 година, кога „сините“ беа демолирани со 6:1.

„Лалињата“ офанзивно против бедемот на СЦГ

Дневник

Знамето на СЦГ замина во историјата

Утрински

Српски Пентагон!

Вечер Прес

Србија одвај прогласи независност

Утрински

Вест Макфакс Вечер Прес А1 Дневник Утрински Канал5 Макфакс

14 поврзани вести »

Поразените за поништување на продажбата на локацијата под Кале

А1 - 09.06.2006

Скопската фирма „Унија финансии“ бара поништување на вчерашната лицитација во Министерството за транспорт, каде како победници излегоа „Гемак Трејд“ и косовскиот бизнисмен Ејуп Алини, кои купија делови од атрактивната локација под Кале предвидена за хотелски комплекс.

„Унија финансии“ од Скопје бара поништување на скандалозната лицитација за земјиштето под Кале

Канал5

Плацот за „Хилтон“ го купи „Гемак“

Време

Навивачите на "Гемак" со закани по живот

Вест

Плацот за хотел во Скопје купен по 60 евра за квадрат

Дневник

Вечер Прес А1 Дневник Канал5 Макфакс А1 Утрински Време

13 поврзани вести »

Албанија ги укинува визите во летната сезона

Вест - 09.06.2006

НАЈАВА ОД АЛБАНСКИОТ ПРЕМИЕР САЛИ БЕРИША Македонските граѓани кои летово планираат да летуваат на албанското крајбрежје, без разлика на етничката припадност, нема да мора да плаќаат визи за влез во Албанија. Оваа вест вчера ја пренесе новинската агенција Макфакс од Тирана, повикувајќи се на ...

Летово без визи во Албанија

Дневник

Македонските туристи нема да плаќаат за виза

Време

Македонските граѓани без визи на одмор во Албанија

А1

Македонците ќе летуваат во Албанија без виза

Канал5

Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

13 поврзани вести »

Рен - ЕУ би можела да ги прекине преговорите со Турција

Макфакс - 09.06.2006

Хелсинки Европската унијата би можела во целост да ги прекине преговорите за членство со Турција поради нејзиното одбивање да направи напредок во поглед на Кипар и ако не ги забрза реформите во земјата. Ова денеска го изјави комесарот за проширување на Унијата Оли Рен „Постои таа можност.

Невозмозможно е да се предвиди кога ќе станеме членка на ЕУ

Вечер Прес

Хрватска доцна, ние неизвесни

Време

Рен: Еу нема да се проширува до 2010

Утрински

Рен: Нема летен одмор за властите во Софија и Букурешт

Макфакс

Вечер Прес А1 А1 Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

12 поврзани вести »

Полицијата приведува, Мевосек на слобода

Дневник - 09.06.2006

Полицијата приведе нови осомничени за серијата напади со нож на млади девојки во Тетово, но официјално локалниот насилник, кој го доби прекарот Џек Мевосек, е се' уште на слобода. Идентитетот на приведените не се соопштува во интерес на истрагата, а вештачењето треба да утврди дали некој од нив е ...

Наместо мевосек, фатиле швалер

Вест

МВР ја засили тетовската полиција

Време

Полициски патроли околу училиштата во потрага по тетовскиот Мевосек

Дневник

Полициската потера по тетовскиот насилник без резултат

А1

Дневник Време Канал5 Време Вест Време Макфакс

12 поврзани вести »

Владата обезбеди девет стана за семејствата

Утрински - 07.06.2006

Одлука Владата обезбеди девет стана за гостиварските семејства кои останаа без своите домови по акцијата на градоначалникот на Гостивар, Невзат Бејта, со која беа урнати бараките во кои живееја. Гостиварци треба да ги добијат становите најдоцна до понеделник.

Гостиварските семејства конечно се изборија за станови

Дневник

Владата вети девет стана до понеделник

Време

ВЛАДАТА НАЈДЕ СТАНОВИ ЗА ГОСТИВАРЦИ

Вечер Прес

Владата им вети на гостиварчани дека ќе добијат станови

А1

Време Канал5 Вест Вечер Прес А1 Канал5 Макфакс

12 поврзани вести »

„Глобал Фајненс“: Латинска Америка се откажува од ММФ

А1 - 11.06.2006

Адиос ММФ е насловот на текстот во угледниот „Глобал Фајненс“ во кој магазинот пишува за трендот што ја зафати Латинска Америка. Најголемите клиенти му го вртат грбот на долгогодишниот финансиски супервизор. Прво Бразил се откажа од услугите на ММФ, предвреме враќајќи му го долгот од 15 милијарди ...

Стабилна инфлација и мал пораст на БДП

Дневник

ММФ предвидува ниска инфлација и пораст на дефицитот

Утрински

ММФ: Економската состојба во Македонија започна да се подобрува

Капитал

Предизборните бенефиции го загрозуваат буџетот

Време

Вест Дневник Утрински Вечер Прес А1 Време Канал5

12 поврзани вести »