TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-06-05 - 2006-06-11

Словенечки „Рико“ ја почна изградбата на „Св. Петка“

Утрински - 08.06.2006

Вкупната инвестиција тежи 42 милиона евра, изградбата на браната ќе почне за шест месеци и ќе заврши за три години МАЈА ТОМИЌ Од вчера, со пренасочувањето на реката Треска од своето природно корито, започна реализацијата на втората фаза од изградбата на ХЕЦ „Св.

Хидроцентралата „Света Петка“ ќе го заштити Скопје од поплави

Време

Струја од хидроцентралата „Матка 2“ во 2008 година

Дневник

Почна втората фаза од изградбата на Матка 2

А1

Втора фаза од изградбата на хидроцентралата „Матка 2“

Дневник

Време Канал5

7 поврзани вести »

Неготинските лозари ја губат надежта за добивање на парите

А1 - 10.06.2006

Неготинските лозари ниту се надеваат, ниту пак, веруваат дека во скоро време ќе ги земат парите за предаденото грозје. Гневни и лути, велат, не помогна ни протестот пред неколку дена, зашто некој во државата нема слух за нивниот проблем.

Не е во ред „Повардарие“ да оди во стечај

Време

Ултиматум на неготинските лозари

Утрински

Изборни митинзи само со потпис за лозарите

Дневник

Лозарите бараат Владата да го плати грозјето за седум дена

Време

А1

6 поврзани вести »

Битола лежи на бомби

Време - 10.06.2006

ГРАДСКОТО ШЕТАЛИШТЕ ГИ ИСПЛАШИ БИТОЛЧАНИ Градежници од претпријатието „Нискоградба“ завчера попладне откопале 3 артилериски гранати во калибар од 75 милиметри, заостанати од Првата светска војна на градското шеталиште во центарот на Битола.

Градското шеталиште - минско поле

Дневник

Битолчани шетале на минско поле

Вест

Пронајдени нови гранати под градското шеталиште во Битола

А1

Пронајдени нови гранати под градското шеталиште во Битола

Канал5

Макфакс

6 поврзани вести »

Изборите клучни, апелот на ИВЗ конструктивен

Дневник - 08.06.2006

Амбасадорите на САД - Џилијан Миловановиќ, на ЕУ - Ерван Фуере, на ОБСЕ - Карлос Паиш и воениот претставник на НАТО во Македонија -генерал Џон Дуранс вчера во заедничка писмена изјава го поздравија апелот на Исламската верска заедница (ИВЗ) за слободни, фер и мирни парламентарни избори.

Меѓународната заедница ја поздравува изјавата на ИВЗ

Утрински

ИВЗ повикува изборите да се одвиваат на мирен начин

Утрински

Меѓународните претставници во Македонија го поздравуваат апелот на ИВЗ за фер и мирни избори

Канал5

Меѓународната заедница го поздрави ставот на ИВЗ за изборите

Макфакс

Канал5

6 поврзани вести »

Со тенџериња ќе ги минираат митинзите

Вест - 09.06.2006

ПОСЛЕДЕН АПЕЛ НА СТЕЧАЈЦИТЕ Стечајците со 25 години стаж и порчуваат на власта дека ќе ги блокираат предизборните митинзи доколку не се прифатат нивните предлози за социјални надоместоци. "Веќе ги подготвуваме тенџерињата, во кои место да има манџа се празни и ќе ни се најдат да ги блокираме ...

Партиите ќе ги одржуваат митинзите меѓу два натпревара

Утрински

Половина естрада ќе пее на митинзи

Дневник

Ако има сонце и договор,ќе се митингува на отворено

Време

Ахмети и Џафери со автобуси по гласачи

Дневник

Дневник

6 поврзани вести »

Земјоделците креваат глас против неправедната распределба на земјата

А1 - 11.06.2006

Земјоделците креваат глас против неправедната распределба на земјата со која располага државата. Преку собирање десет илјади потписи ќе покажат дека моделот по кој се дели државната земја последниве две и пол години на терен земјоделците ги остави без земја, а илјадници хектари плодни ниви ...

Потписи за измена на моделот на распределба на земјата

А1

И земјоделците од Ерџелија протестираат поради поделбата на земјата

А1

Земјоделците од Мустафино во одбрана на нивите

А1

Тепачка за државно земјиште сред Овче Поле

А1

Дневник

6 поврзани вести »

ВМРО-НП со стариот предлог за службената злоупотреба

Дневник - 10.06.2006

Владата достави до Собранието измени на Кривичниот законик со заострени казни за прекршителите на изборниот процес ВМРО-НП не се откажува од намерата да се ублажат санкциите за службената злоупотреба и вчера се обиде својот претходен амандман да го внесе во Кривичниот законик.

Уште еден обид на Народна за измена на кривичниот законик

А1

Службената злоупотреба ќе ја снема со 61 глас?

Макфакс

Црвенковски не го потпиша спорниот закон

Макфакс

Пак со банди на избори

Вест

Макфакс

6 поврзани вести »

Катанец: Победа за фантастична атмосфера

Дневник - 06.06.2006

Игравме едноставно, со многу додавања, а играчите лесно се движеа, задоволен е селекторот Најдобрата македонската фудбалска репрезентација, минимално, со 1-0, славеше над Турција во пријателски меч во германското гратче Крефелд. Стрелец на единствениот гол беше Горан Мазнов, 10 минути пред крајот.

Турција на колена, Македонија игра нов фудбал

Утрински

Пред Македонија падна и Турција

Време

Турција предвесник на успешни квалификации

Вест

Им зедовме мерка и на Турците

Вечер Прес

А1

6 поврзани вести »

Илија Петковиќ ќе поднесе оставка по враќањето во Србија

Макфакс - 08.06.2006

Билербек Селекторот на фудбалската репрезентација на Србија и Црна Гора, Илија Петковиќ, најави дека ќе поднесе оставка по завршувањето на Светското првенство во Германија. „Ќе поднесам оставка кога ќе се вратиме дома“, изјави Петковиќ за западните медиуми, кои потсетуваат дека ова е прво и ...

Петковиќ призна дека е виновен за катастрофата

Макфакс

Партијата на Тито Петковски ветува пристоен живот доколку тие дојдат на власт

Канал5

Петковски ветува чесно и достоинствено живеење

Утрински

Петковски: Македонија има и чесни политичари

Време

Дневник

6 поврзани вести »

Протест со исклучени мобилки

Дневник - 10.06.2006

Опозицијата и невладина организација вчера еден час си ги исклучија мобилните телефони, во знак на протест поради високите цени на услугите на мобилните оператори, јави МИА. Невладината организација Сојуз против корупцијата соопшти дека во Албанија има 1.529.500 корисници на мобилни телефони и оти ...

Со исклучени телефони Албанците протестираат против високите цени во мобилната телефонија

Канал5

Огромна зависност од мобилни телефони

А1

„Моторола“ ќе гради погон во Индија

А1

Светското фудбалско првенство на мобилен телефон

Време

Капитал

6 поврзани вести »