TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-06-05 - 2006-06-11

Сетилните дразби се најсигурно утврдените извори за сонот

Време - 10.06.2006

ТОЛКУВАЊЕ НА СОНИШТАТА (11) Познат стана и сонот што го сонил. Бил болен и лежел в кревет во својата соба; а мајка му седела до него. И тогаш сонувал за ужасната хегемонија во времето на Револуцијата, гледал грозни сцени на убиства, а на крајот и самиот бил повикан на суд.

Надворешните дразби го моделираат сонот

Време

Кога сакаме сон ги затвораме најважните сетилни порти

Време

Ништо што некогаш духовно сме го имале не може сосема да исчезне

Време

Вредно за сонување некогаш е и безначајното од јавето

Време

Време

6 поврзани вести »

Даравелски не злоупотребил пари

Макфакс - 09.06.2006

(Време) – понеделник, 15. 05.2006 ТОПУЗОВСКИ Драган Даравелски, бившиот директор на македонската царина, не е обвинет ниту за шверц, ниту за организиран криминал, ниту за проневера, изјави Кочо Топузовски, еден од четворицата негови адвокати, во емисијата „Центар“ на кумановската телевизија Нова.

Одложено судење против Даравелски

Макфакс

Заменикот на Даравелски "имал напад на хемороиди"

Вест

Судот ја „утнал“ домашната адреса на Љубчо Георгиевски

Дневник

Одложено судењето на Даравелски

А1

Канал5

6 поврзани вести »

„Влајко“ ги заслепува возачите

Време - 08.06.2006

НАДЗЕМНИОТ ПРЕМИН РЕШИ ЕДЕН ПРОБЛЕМ, НО СОЗДАДЕ ДРУГ Заслепувачка светлина рефлектира покривот на надземниот пешачки премин „Влајко“ и ни создава големи проблеми при возењето, се жалат возачи што редовно поминуваат под мостот, во насока кон населбата Ѓорче Петров.

Влајко ќе стане НВО-центар

Време

„Влајко“ - школски пример за промашена инвестиција

Дневник

Џинот Влајко промашена инвестиција!?

Вечер Прес

Заврши изградбата на "Влајко"

Вест

Утрински

6 поврзани вести »

Англичаните со победа го започнаа светското првенство

А1 - 10.06.2006

Англичаните со победа го започнаа светското фудбалско првенство. Минимално 1:0 против Парагвај во натпреварот што ја отвори „Б“ групата во која стартното коло го комплетираат Шведска и дебитантот на мундијалите Тринидад и Тобаго. Пред крајот на натпреварот беше нерешено 0:0.

По прва победа на почетокот

Дневник

Кроуч подготвен да ја возвиши Англија

Вечер Прес

Поранешен претседател на Парагвај осуден на шест години затвор за корупција

А1

Поранешен претседател на Парагвај осуден на шест години затвор за корупција

Канал5

Утрински

6 поврзани вести »

Во поплавите во Кина 93 загинати, половина милион лица евакуирани

Канал5 - 10.06.2006

Во поплавите во јужна Кина, до кои дојде по две недели поројни дождови, досега загинаа 93 лица, 11 се сметаат за исчезнати, а повеќе од половина милион лица се евакуирани Пекинг, 10 јуни (МИА) - Во поплавите во јужна Кина, до кои дојде по две недели поројни дождови, досега загинаа 93 лица, 11 се ...

Повеќе од 50 мртви во поплавите во Кина

Вест

Најмалку 46 лица загинаа во невреме во Кина

А1

Најмалку 46 лица загинаа во невреме во Кина

Макфакс

Невреме во Кина, 29 загинати

А1

Макфакс

6 поврзани вести »

Сметки за струја без радиодифузна такса

Дневник - 09.06.2006

Австрискиот газда на „ЕСМ дистрибуција“ деновиве на граѓаните им ги достави сметките за струја за месец мај, кои се различни од претходните. Основната новина е што во нив ја нема радиодифузната такса од 320 денари. Во „ЕСМ дистрибуција“ велат дека оваа давачка веќе никогаш нема да се плаќа преку ...

ЕСМ може да поевтиниза 22,5 милиони евра

Макфакс

Продажбата на ЕСМ беше делумно транспарентна

Вест

Продажбата на „ЕСМ дистрибуција“ падна на транспарентноста

Дневник

Приватизацијата на ЕСМ не беше доволно транспарентна

Време

Макфакс

6 поврзани вести »

Во Сува Гора нема вулкан, туку удрил гром

Време - 07.06.2006

ЕКСПЕРТИТЕ УТВРДИЈА Жителите од регионот на Сува Гора не виделе лава од вулкан, туку земја што се стопила затоа што во бандера удрил гром по што настанало електрично празнење, вели Тодор Делипетров, од Рударско-геолошкиот факултет во Штип.

Не бил вулкан, туку гром

Дневник

Вулканот бил гром

Вест

Чудото кај Раовиќ мистерија

Вест

Жешка лава се готви под Раовиќ?

Дневник

Вест

6 поврзани вести »

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ сега зависат од неопределените

Време - 09.06.2006

КАМПАЊИТЕ ГО МОБИЛИЗИРАА ЕЛЕКТОРАТОТ Се намалува бројот на неопределените гласачи, така што во втората половина од кампањата се очекува нивниот процент да падне на околу 35 отсто. Оние што се определуваат, пак, главно се приклонуваат кон СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, кои се во можност да организираат моќни и ...

ВМРО-ДПМНЕ води со 17, 6 % во однос на СДСМ со 13,2%

Утрински

Предност за ВМРО-ДПМНЕ и за Груевски

Дневник

Груевски му бега на Бучковски со 9,5 проценти

Време

Анкетите велат - 28 дена пред избори - ГОТОВО Е!

Вечер Прес

Канал5

6 поврзани вести »

Писателите го одбележаа празникот на липите

Утрински - 10.06.2006

Книжевните жезла на годинешните лауреати им ги врачи претседателот на ДПМ, Јован Павловски Невена Поповска Во Друштвото на писателите на Македонија, вчера се одржа традиционалната манифестација „Празник на липите“. Во присуство на првиот претседател на Република Македонија, Киро Глигоров, ...

Алеш Штегер - добитник на „книжевно жезло“

Време

Почнува „Празникот на липите“

Време

Објавени поетски избори од Стрезовски и Штегер

Утрински

„Книжевно жезло“ за Стрезовски и за Штегер

Дневник

Канал5

6 поврзани вести »

Големите банки најинтересни за странците

Утрински - 10.06.2006

Странците повеќе ги сакаат македонските големи банки. Па така, странски капитал има многу повеќе во нашите три големи банки отколку во малите и во средните банкарски институции во земјава. Според најновите истражувања на Народна банка на Македонија, објавени во извештајот на супервизијата на ...

ПРЕКРШОЧНИ ПРИЈАВИ ЗА 12 БАНКИ

Вечер Прес

Македонските банки побезбедни

Утрински

Банкарскиот монопол главна причина за високите камати

Утрински

Регионална конференција на извозно-кредитни агенции и развојни банки

Макфакс

Утрински

6 поврзани вести »