TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-06-05 - 2006-06-11

Македонија извор, но и крајна дестинација на трговијата со луѓе

Макфакс - 08.06.2006

Вашингтон Македонија не е само транзитно подрачје, туку и извор и финална дестинација во трговијата со луѓе. Ова, во интервју за Гласот на Америка на македонски, го изјави директорот на програмата против трговијата со луѓе од невладината организација „Витални Гласови“ во Вашингтон, Винчи Ву Перкинс.

Македонија е транзит-земја,ама и извор за трговија со луѓе

Време

Вашингтон загрижен поради корумпираното судство

Дневник

Македонија нема доволно рампи за трговијата со луѓе

Утрински

Македонија не може да се справи со трговијата со луѓе

А1

Канал5

6 поврзани вести »

Следната влада треба да го реализира проектот со „Џонсон контролс“

Утрински - 10.06.2006

Бизнисменот Ристо Гуштеров смета дека е добра идејата на конзорциумот од домашни компании да влезат во слободната зона „Бунарџик“, но само под услов доколку таму успеат да донесат познати брендови. „Компаниите и Стопанската комора кои ја предложија оваа идеја треба да донесат имиња од респект во ...

Џонсон Контролс ги чека изборите - одлука за инвестирање во Бунарџик најавува кон крајот на јули

Канал5

Владата е најбогата фирма

Макфакс

Царински и транспортни олеснувања за Џонсон Контролс

Макфакс

Владата не ги кажува условите што му ги даде на „Џонсон контролс“

Макфакс
5 поврзани вести »

Руни, сепак, ќе игра на СП откако доби дозвола од докторите

Утрински - 09.06.2006

Англија Напаѓачот на англиската репрезентација Вејн Руни, кому му висеше настапот на СП поради скршеното стапало и над чија судбина бдееја Англичаните, доби дозвола за настап во Германија, откако во средата за последен пат беше скенирано неговото стапало.

Руни ќе игра на Мундијалот

Вечер Прес

Ериксон: Оптимист сум и жалам што се разделувам од репрезентацијата

Утрински

Англичаните слетаа со оптимизам и со Руни

Вечер Прес

Дефо отпатува како резерва за Руни

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Започнува тенискиот турнир Мерцедес опен

А1 - 10.06.2006

Македонската престолнина, по пауза од шест години, повторно е домаќин на тениски турнир од меѓународен ранг „Мерцедес опен“ што од денеска до 18 јуни се игра на терените на тенискиот клуб „Југ“ во Градскиот парк. Турнирот е дел од интернационалната тениска федерација и се бодува за АТП листата.

Мерцедес опен-турнир во Скопје

Време

Меѓународен тенис по шест години

Вест

Мерцедес Опен Скопје 2006 за прв пат на терените на Југ

А1

„Мерцедес“ организира турнир

Дневник
5 поврзани вести »

Воените тајфи маршираат кон главниот град на Сомалија

Вест - 09.06.2006

НАЈРОБИ, 9 јуни (Ројтерс) - Воените команданти кои беа поразени од исламистичката народна војска во битката за Могадишу повторно напредуваат кон главниот град на Сомалија од нивното упориште на Џовар, велат тамошните жители. Жителите со кои било контактирано од Најроби, изјавиле дека исламистичката ...

Исламската милиција го презеде Могадиш од воените лидери

Утрински

Исламистите го освоија Могадишу

Вест

Исламистите го освоија Могадиш

Вечер Прес

Исламистите го освоија Могадишу

А1
5 поврзани вести »

Филмско бегство на грчки затвореници

Вест - 06.06.2006

АТИНА (Ројтерс) - Хеликоптер слетал во затворот со високо обезбедување "Коридалос" во Атина, собрал два затвореника и одлетал во акција на бегство како од филм која сосема ја изненадила грчката полиција. Криминалец во бегство го грабнал хеликоптерот за да го ослободи својот брат од затвор, соопшти ...

Со хеликоптер побегнале од грчки затвор

Дневник

Побегнале од затвор со хеликоптер

Време

Со хеликоптер избегале од затвор

Вечер Прес

Со хеликоптер избегале од затвор

А1
5 поврзани вести »

Знамето на Србија се вее пред ОН

Дневник - 10.06.2006

Знамето на Србија од завчера е истакнато пред зградата на Обединетите нации во Њујорк, на јарболот на кој се вееше знамето на Србија и Црна Гора Знамето на Србија од завчера е истакнато пред зградата на Обединетите нации во Њујорк, на јарболот на кој се вееше знамето на Србија и Црна Гора, јави ...

Подигнато знамето на Србија пред ОН

Макфакс

Српското знаме на јарболот пред ОН

Макфакс

Пред Генералштабот на војската подигнато знамето на Србија

А1

Пред Генералштабот на војската подигнато знамето на Србија

Канал5
5 поврзани вести »

Алан Гарсија избран за претседател на Перу

Вест - 06.06.2006

ЛИМА, 6 јуни - Некогашниот претседател на Перу Алан Гарсија повторно е избран за шеф на државата, откако во завчера одржаниот втор круг на изборите го победи националистот Ољант Умала. ЛИМА, 6 јуни - Некогашниот претседател на Перу Алан Гарсија повторно е избран за шеф на државата, откако во ...

Политички камбек на Aлан Гарсија во Перу

Утрински

Алан Гарсија избран за претседател на Перу

А1

Алан Гарсија избран за претседател на Перу

Канал5

Алан Гарсија води на претседателските избори во Перу

Макфакс
5 поврзани вести »

Дел Понте: Србија не соработува со Хашкиот трибунал

А1 - 08.06.2006

Србија е одговорна зашто не ги апси и испорачува на шестмината обвинети за воени злосторства, на чело со Ратко Младиќ и Радован Караџиќ, изјави Карла Дел Понте пред советот за безбедност на ОН. Во извештајот за соработката на официјален белград со Хашкиот трибунал, Дел Понте констатира дека иако е ...

Дел Понте со критики до Русија

А1

Дел Понте ја критикува Русија за недоволната соработка со Трибуналот

Канал5

Дел Понте: Србија не соработува со Хашкиот суд

А1

Дел Понте реферира пред Советот за безбедност на ОН

Макфакс
5 поврзани вести »

Што бара „Транспарентност“ во платена програма?

Време - 10.06.2006

ЛДП СО ПРАШАЊЕ ДО КОНЕВСКА Претседателката на невладината организација „Транспарентност“ да објасни како се нашла во платена политичка програма на ВМРО-ДПМНЕ емитувана на Сител-телевизија, во која дава оцени за нивната партиска програма, побара вера Либерално-демократската партија.

ВМРО-ДПМНЕ и Коневска го нарушија угледот на „Транспарентност“

Утрински

ВМРО ДПМНЕ и се извини на Габриела Коневска што ја вклучиле во нивната предизборна кампања

Канал5

Коневска и ВМРО-ДПМНЕ го урнале угледот на „Транспарентност“

Дневник

Невладината Транспарентност за кусо време втор пат на тапет

Канал5
5 поврзани вести »