TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-07-17 - 2006-07-23

Во Кипар се очекува да пристигнат 10 илјади бегалци од Либан

А1 - 23.07.2006

На Кипар денеска се очекува да пристигнат уште 10 илјади бегалци од Либан, по апелот од ОН за итна меѓународна помош за големиот број лица кои се уште не успеале да ја напуштат таа земја. Во кипарските пристаништни градови Ларнака и Лимасол денеска и утре се очекува да пристигнат околу 14 бродови ...

Семејството Јусуфовски се врати од Либан

А1

Израел и Хезболах продолжуваат со воените дејствија

А1

Израел влезе во јужен Либан

А1

Набљудувач на ОН тешко повреден во престрелка меѓу Израел и Хезболах

Канал5

Канал5 Канал5 А1 А1 А1 А1 Вест Канал5

102 поврзани вести »

ДУИ сака да продолжи дијалогот со ВМРО ДПМНЕ

А1 - 23.07.2006

Преку дијалог да продолжат активностите околу создавањето на новата влада. Ова овластување денеска им го даде централниот одбор на ДУИ, највисокиот орган на партијата на лидерот Ахмети и претседателството. Раководството на ДУИ смета дека радикалните изјави биле наметнати од новинарите.

Мали шанси за преговори меѓу ВМРО ДПМНЕ и ДУИ

А1

Меѓународните претставници воздржани за барањата на ДУИ

Канал5

ДИК ги одби сите приговори за нерегуларности при прегласувањето на парламентарните избори

Канал5

ДУИ нема намера да му се извини на ВМРО ДПМНЕ

А1

Вест Утрински Дневник Дневник Дневник Канал5 Утрински Време

91 поврзани вести »

Од пробугарин до Бугарин

Дневник - 22.07.2006

За да нема недоразбирање, Љубчо Георгиевски може да се чувствува, да се декларира и да зема какво сака државјанство, зашто, напросто, тоа е негово право што му го овозможува законот. Меѓутоа, работите добиваат друга насока кога ќе се земат предвид таинствените околности под кои е изведено свеченото ...

Георгиевски повлече нога

Време

Македонски министер и пратеници имаат бугарско државјанство, тврди Софија

Утрински

Околу 20.000 Македонци имаат бугарски пасош, уште толку чекаат

Дневник

Не спласнува интересот на Македонците за бугарски пасоши

Утрински

Вест Утрински Утрински Дневник Време Време Канал5 Утрински

24 поврзани вести »

Смиленски се чувствува како Србин

А1 - 22.07.2006

Смиленски се чувствува како Србин. Иако никој не потврдува, најверојатно по тој основ бизнисменот бара српско државјанство. Со него сака да ја избегне екстрадицијата во Македонија каде треба да му се суди за криминалите направени во неа, со над 50 фирми кои ги основал и преку кои перел пари.

Смиленски станува српски државјанин

Дневник

Смиленски чека српски пасош

Вест

Смиленски побарал српско државјанство за да избегне екстрадиција

Време

Смиленски чека српски пасош

А1

Време Време Дневник Вест Вечер Прес А1 Канал5 Време

24 поврзани вести »

Во МРТ исплатена една хранарина, од штрајкот не се откажуваат

Утрински - 22.07.2006

Вработените во Македонската радио-телевизија вчера добија една хранарина (3.000 денари). Исплаќањето на надоместокот, според Штрајкувачкиот одбор не значи дека се откажуваат од најавите за штрајк. Тие ќе инсистираат од раководството да им ги намири трите заостанати плати, плус уште петте хранарини ...

МРТВ, наместо јавен, стана партиски сервис

Дневник

Во МРТВ добија по 3.000 денари за хранарина

Дневник

Наместо плата, добија хранарина

Вечер Прес

Да се сопре конкурсот за управен одбор во МРТВ

Дневник

Време Вест А1 Вест Утрински Вечер Прес Дневник Време

24 поврзани вести »

Со победата над Полска младите кошаркари се во „А“ дивизијата

А1 - 23.07.2006

На европското првенство од „Б“ дивизијата што се одржува во Лисабон, Македонија вечерва игра финале против Грузија, но со победата вчера над Полска беше обезбедено местото во „А“ дивизијата за наредната сезона. Селекторот Марјан Лазовски за А1 ги пренесува импресиите по големиот успех на нашите ...

Македонија против Полска брка враќање во А-дивизијата

Утрински

Македонија се пласира во полуфиналето

Време

Македонија во полуфиналето

Вечер Прес

Кошаркарите се во полуфиналето на ЕП

А1

Време Утрински Вечер Прес Дневник Време А1 Дневник Време

19 поврзани вести »

Над 500 жртви во цунамито на Јава

Вест - 20.07.2006

Пангандаран, 20 јули - Жителите на летувалиштето Пангандаран на индонезискиот остров Јава во паника го напуштаат градот заради најавите за нов бран - цунами. Во двометарскиот бран, предизвикан од земјотресот на островот Јава, досега загинаа 531 лице.

Секој потрес е тревога на островот Јава

Дневник

Јава стравува од нов бран цунами

Утрински

Јава во паника по новите земјотреси

Време

Жителите бегаат во паника

Вечер Прес

А1 Време Утрински Дневник Канал5 Вест Вечер Прес А1

19 поврзани вести »

Работнички пак слаб, но оди понатаму

Време - 20.07.2006

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЛШ, 1. КОЛО: РАБОТНИЧКИ - ДУДЕЛАНЖ 0-0, ВКУПНО 1-0 Никола Богојевски Македонскиот фудбалски шампион Работнички Кометал си ја оствари својата зацртана цел, да го помине првото квалификациско коло во Лигата на шампионите, по завчерашното реми без голови со Дуделанж од Луксембург на ...

Работнички се изнамачи со аутсајдерот

Вест

Ништо од најавената романтика против Дуделанж

Утрински

Со Станковски против Дебрецен

Вест

Од ништо нешто - пласман во 2. коло

Дневник

Утрински Утрински Време А1 А1 Дневник Вест Време

19 поврзани вести »

Мумин Вели остана на бронзата на ЕП во Пловдив

Утрински - 22.07.2006

Македонскиот боксер Мумин Вели не успеа да влезе во финалето на 36. Европско првенство во Пловдив, Бугарија, со што и дефинитивно останува на бронзениот медал што го обезбеди со самиот пласман во полуфиналето во категорија до 48 кг.

Бронза за Мумин

Вест

Вели Мумин се врати со бронза од Пловдив

А1

Мумин го обезбеди првиот медал за Македонија

Вест

Вели обезбеди бронза на ЕП во Пловдив!

Утрински

Време Вечер Прес А1 Дневник Вест Утрински А1 Вест

17 поврзани вести »

Србија и Косово утре во Виена ги почнуваат преговорите

А1 - 23.07.2006

Без спектакуларни очекувања, Србија и Косово утре во Виена ги почнуваат преговорите за статусот на покраината. Eдни спроти други ќе седнат, Коштуница, Тадиќ и Драшковиќ од српска и Чеку, Сејдиу и Бериша од косовска страна. За прв пат политичките лидери на Белград и Приштина ќе разговараат директно ...

Тадиќ и Коштуница на преговори во Виена

А1

Денот на одлука се доближува

Утрински

Смртни закани за УНМИК, засилувања на КФОР

Дневник

Косовската мафија со смртна закана за шефот на УНМИК

Вест

Утрински Утрински Вечер Прес Вечер Прес Канал5 Утрински Канал5 Канал5

17 поврзани вести »