TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-07-17 - 2006-07-23

Албанија бара помош

Време - 20.07.2006

ПОТРАГА Албанија побара помош од Британија и од Франција во потрагата по хеликоптерот со кој патувале поранешниот албански вицепремиер Грамоз Пашко, негов син и четиричлен екипаж, а кој во неделата веројатно паднал во Јадранско Море.

И НАТО ќе трага по хеликоптерот со кој загина албанскиот вицепремиер

Дневник

Четворица загинале во авионска несреќа кај Заечар

Време

Албански политичар и екипаж исчезнати во Јадранот

Време

Се урна хеликоптер со поранешниот вицепремиер Пашко

Дневник

Вечер Прес А1 Канал5

8 поврзани вести »

Правниот факултет поскап од другите за 1500 денари

Вечер Прес - 20.07.2006

Правниот факултет "Јустинијан Први" од Скопје признава дека за студентите кои се запишуваат во прва година на студии им наплатува по 1500 денари повеќе отколку што е предвидено во трошковникот предвиден со Конкурсот за упис. Дополнителните средства, како што објаснува деканот проф.

Професорите од Правен распнати за хонорари, студентите ќе страдаат

Утрински

УНИВЕРЗИТЕТОТ САМ ЌЕ ЈА СНОСИ ОДГОВОРНОСТА!

Вечер Прес

И државните и приватните ги кршат прописите

Дневник

Правен факултет „запиша“ 700.000 евра

Утрински

Вечер Прес А1

7 поврзани вести »

Владата и „Макпетрол" заедно ќе управуваат со гасоводот

Утрински - 22.07.2006

Централниот регистар ќе ја испитува законитоста на регистрираната гасоводна фирма Откако Владата во заминување и „Макпетрол" кон средината на овој месец формираа заедничка фирма за управување со гасоводот и новата компанија ја запишаа во Централниот регистар, од оваа институција деновиве најавуваат ...

Петровски: Владата капитулира пред „Макпетрол“

А1

Независни експерти ќе ја чешлаат регистрацијата на новата а.д. ГАМА

Канал5

Централниот регистар ќе ја испитува законитоста на регистрацијата на А.Д. ГАМА

Канал5

Владата и Макпетрол заедно ќе управуваат со гасоводот

А1

Канал5 Вечер Прес

7 поврзани вести »

За годишен одмор не се бројат саботите и неделите

Вест - 22.07.2006

ГАЗДИТЕ ИМ КРАТАТ НА РАБОТНИЦИТЕ Работниците имаат право на најмалку 20 дена одмор и тука не треба да се пресметуваат саботите и неделите, ниту, пак, празниците, реагираше вчера Сојузот на сидникати, поради се почестото кршење на правата од работен однос.

Работодавците им кратат од одморот на работниците

Време

Газдите не им даваат одмор на работниците

Дневник

Газдите давале само 10 дена одмор

Вечер Прес

Газдите не дозволуваат користење годишен одмор во лето

А1

Утрински Канал5

7 поврзани вести »

Пеколно лето во Европа и Америка

Дневник - 22.07.2006

Високи температури косат во Европа и во САД. Бројот на смртните случаи предизвикани од топлотниот бран постојано се зголемува, јави Макфакс. Во Шпанија, која ја зафати бран на жештини од 36 Целзиусови степени, од топлотен удар почина еден 32-годишник.

Доаѓа пеколен бран

Дневник

Од среда температури до 40 степени

Вечер Прес

Жешко лето во Европа и во САД

А1

Топлотен удар

Вест

Дневник Вест

7 поврзани вести »

Во август ќе се знае за кого ќе вози Раиконен

Дневник - 20.07.2006

Идентитетот на новиот работодавец на Кими Раиконен треба да биде познат во август. Засега остануваат само шпекулациите и единствената потврдена вест оти францускиот Рено е заинтересиран за Кими. Првата Гран при трка во август е онаа во Унгарија.

Рено призна дека преговара со Раиконен

Дневник

Шумахер: Нема да биде лесно да се освои титулата

Утрински

Алонсо се пишмани од трансферот

Дневник

Рекордна осма победа на Михаел Шумахер во Франција

Утрински

Дневник Дневник

7 поврзани вести »

Стотици жртви во невремето во Северна Кореја

Вест - 22.07.2006

Сеул, 22 јули - Неколку стотици луѓе загинале или се водат како исчезнати во обилните дождови што пред извесвесно време ја зафатија Северна Кореја. Десетици илјади куќи и јавни установи во целост или делумно се уништени, а настрадале и многу патишта, железнички пруги и мостови.

Стотици жртви во невремето во Северна Кореја

Канал5

Наредена општа мобилизација

Вечер Прес

Северна Кореја нареди општа мобилизација

А1

Северна Кореја нареди општа мобилизација

Канал5

Утрински Вест

7 поврзани вести »

Он.нет и Рамстор добитници на престижни национални награди

Време - 19.07.2006

АГЕНЦИЈА ЗА СТРАНСКИ ИНВЕСТИЦИИ Компанијата „Рамстор Македонија“ доби национална награда за најголема гринфилд-инвестиција, а интернет-провајдерот Он.нет, награда за најиновативен домашен инвеститор, на манифестацијата „Инвеститор на годината 2006 година за Југоисточна Европа“.

„Рамстор" најголема инвестиција во 2005, „Он-нет" најиновативен

Утрински

Рамстор најголем инвеститор, а Он.нет - најиновативен

Вест

„Рамстор“ најголема, „Он.нет“ најиновативна инвестиција

Дневник

"Рамстор" најголема гринфилд инвестиција

Вечер Прес

А1 Канал5

7 поврзани вести »

Театар на Теразие во Долни Сарај

Дневник - 21.07.2006

Белградскиот Театар на Теразие вечерва во 21 часот, на локалитетот Долни Сарај, во рамките на фестивалот Охридско лето, ќе го изведе познатиот маријачи-мјузикл „Два мириса на розата“ од мексиканскиот автор Емилио Карбалидо Белградскиот Театар на Теразие вечерва во 21 часот, на локалитетот Долни ...

„Позориште на теразијама" гостува со комедијата „Два мириса на розата"

Утрински

Здрав и исцелувачки хумор

Вечер Прес

Театарот на Теразие со мјузикл во маријачи-стил

Дневник

"Позориште на Теразијама" гостува со комедија

Вест

Време Вечер Прес

7 поврзани вести »

Единствениот доказ во „Бачило“ се' уште е валиден

Дневник - 22.07.2006

Признанието на ветеринарот од Камењане дека издал невистинита ветеринарна потврда останува валиден доказ во случајот „Бачило“, откако вчера истражниот судија во Основниот суд во Тетово го одби барањето изјавата да се прогласи за неважечка.

На конец виси повторувањето на постапката за „Бачило“

Време

Спорен единствениот доказ за повторување на „Бачило“?

Дневник

Обвинителтво ги повредило правата на ветеринарот

Вест

Повторно одложено судењето на Џемаили

А1

Канал5 Вечер Прес

7 поврзани вести »