TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-07-17 - 2006-07-23

Нема обединување со ВМРО-ДПМНЕ

Дневник - 21.07.2006

Додека раководството на ВМРО-Народна категорично јавно тврди дека нема никакви шанси за обединување со ВМРО-ДПМНЕ, се' поинтензивни се неофицијалните најави за спој меѓу партиите. - И покрај желбите, настојувањата и притисоците што ги врши раководството на ВМРО-ДПМНЕ, обединување нема да има, зашто ...

„Народњаците" не сакаат „германска" коалиција со ВМРО-ДПМНЕ

Утрински

Јаневска: Против нас се води специјална војна

Време

Ние сме предмет на специјална војна

Вечер Прес

Пратеници од Народна би се вратиле во ДПМНЕ

Дневник

Канал5 Канал5

7 поврзани вести »

Автобус чекаат стоејќи и натоварени со торби

Време - 22.07.2006

ВО ШУТО ОРИЗАРИ По цел ден шетање и купување низ пазарот во населбата Шуто Оризари, луѓето натоварени со торби немаат каде да седнат на автобуските станици на главната улица и да се одморат додека чекаат автобус. Тие се жалат дека им е особено тешко бидејќи температурите се високи, а тие се ...

Стоење на автобуските,одмор во автобусите

Време

Автобуските кај „Континентал“ само за стоење

Време

Станиците во Аеродром зјаат празни

Време

Клупа ни за лекна станиците во Ѓорче

Време

Време

6 поврзани вести »

Скопската двојка заведувала четири малолетни девојчиња

Време - 21.07.2006

СЕКСУАЛНА ЗЛОУПОТРЕБА НА ДЕЦА Скопјаните Добрица Георгиевска (36) и Насте Деспотовски (52), кои живееле во вонбрачна заедница, сексуално малтретирале уште други две малолетни девојчиња, дознава „Време“. Неофицијално, Деспотовски му бил подалечен роднина на едно од малтретираните малолетни девојчиња.

Осомничените со бонбони ги мамеле децата на секс

Дневник

Ги залажувале со чоколатца па ги силувале

Вест

Вонбрачна двојка приведена за силување малолетнички

А1

Маж и жена од Скопје сексуално малтретирале малолетнички

Време

Дневник

6 поврзани вести »

Бурата Билис уби 208 луѓе

Дневник - 21.07.2006

Бројот на жртвите од тропската бура Билис, која изминативе денови ја зафати Кина, се искачи на 208, а шестмина се водат како исчезнати, јави МИА. Метеоролозите соопштија дека бурата од вчера почнала да слабее и додадоа дека во погодените области идната недела им претстои топлотен бран со ...

Бројот на жртвите од тропската бура Билис што изминатите денови ја зафати Кина се искачи на 208

Канал5

Во Кина приближно 200 жртви во тропската бура Билис

Канал5

180 загинати во тропската бура во Кина

Вест

Бурата однесе 160 животи

Вечер Прес

Вест

6 поврзани вести »

МЕПСО пресмета дека струјата ќе поскапи 13%

А1 - 23.07.2006

Регулаторната комисија го чека барањето на државната компанија за пренос за поскапување на струјата. Од МЕПСО пред два дена и официјално ги информирале службите во регулаторната комисија дека пресметките се готови и ќе и бидат доставени, најверојатно уште утре.

Над 200 работници со „договор на дело“ си одат од ЕСМ

Време

Од ЕСМ „Дистрибуција" си одат над 200 вработени со договор за дело

Утрински

Спојувањето на ЕЛЕМ и на МЕПСО спас за енергетскиот сектор

Утрински

Новата влада ќе направи една фирма од ЕЛЕМ и од МЕПСО

Утрински

Време

6 поврзани вести »

Настапот на Фери - најскап музички проект без помош од државата

А1 - 17.07.2006

Настапот на славниот Брајан Фери во Охрид досега е најскапиот музички проект во земјава, реализиран без помош од државата. Неофицијалните информации велат дека чинел околу 110.000 евра и е доказ дека во Македонија можат да се организираат вакви концерти кога станува збор за публика.

Соѕвездие на Охридско лето

Дневник

Рок елеганција го поплави Охрид

Вест

Ексклузивна дружба во негламурозна атмосфера

Време

Хитовите го спасија концертот

Дневник

Вечер Прес

6 поврзани вести »

200 минути за 200 денари

Капитал - 21.07.2006

200 минути за 200 денариЗборувај слободно со најблиските – активирај на 070 140 400 За сите корисници на МобиМак за кои важи услугата Мојот Круг 200 минути разговор кон броевите во Мојот Круг за 200 денари 200 минути разговор важат еден месец.

Бизнис пакет

Капитал

Постпејд можности

Капитал

СМС-пораки за еден денар

Дневник

За три часа во денот пораки по еден денар

Време

Вест

6 поврзани вести »

Камери ги обезбедуваат паркинзите

Дневник - 22.07.2006

Со воспоставувањето на новиот сообраќаен режим во центарот на Охрид се поставени и камери, кои ги снимаат паркинзите, а од неодамна со камера се снима и една од раскрсниците во центарот. Од локалната самоуправа и концесионерот на паркинг-плацовите велат дека камерите се поставуваат за да се ...

Црни пари од паркирање во Охрид

Вест

Од денеска првите 30 минути бесплатен паркинг

Утрински

Од денеска бесплатен паркинг

Време

Половина час бесплатно паркирање

Вечер Прес

Вест

6 поврзани вести »

Падни-стани маратон

Дневник - 18.07.2006

Охридскиот пливачки маратон, веројатно најквалитетната традиционална спортска манифестација во Македонија, се' повеќе се организира „на жими мајка“, велат организаторите на овој настан Охридскиот пливачки маратон, веројатно најквалитетната традиционална спортска манифестација во Македонија, се' ...

Петка за Бугаринот Стојчев на Охридскиот пливачки маратон

Утрински

Стојчев влезе во историјата на маратонот во Охрид

Време

Стојчев конечно до петтата титула

Дневник

По "мртва" трка петти триумф на Стојчев

Вест

Вечер Прес

6 поврзани вести »

„Водовод“ ќе ги намалува загубите на вода

Време - 22.07.2006

УСВОЕНА СТРАТЕГИЈА Замената на поцинкуваните приклучни цевки со пластични и поставувањето мерачи за протек за да се мери потрошувачката по општини се дел од мерките што јавното претпријатие „Водовод и канализација“ ги предвидело во неодамна усвоената стратегија за намалување на загубите на водата, ...

„Водовод“ не ги барал исчезнатите 2,2 милиони денари

Време

Рашчанска вода и за волковските чешми

Вечер Прес

Корисниците на вода и должат 152 милиона денари на „Студенчица"

Утрински

Се доградува водоводот во Волково

Време

Вест

6 поврзани вести »