TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-07-17 - 2006-07-23

Сите вработувања се легални

Време - 19.07.2006

ВЛАДА Владата на Република Македонија ги отфрла тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ дека власта во заминување масовно вработува свои луѓе во јавните претпријатија, фондовите и министерствата, се вели во вчерашното соопштение од владината прес-служба.

Владата тврди дека вработувањата се легални

Утрински

Новата влада нема никакво право да ги ревидира вработувањата

Време

Јакимовски: ВМРО-ДПМНЕ нема право да ги ревидира вработувањата

Вест

ВМРО-ДПМНЕ нема право да ги ревидира вработувањата

Утрински

Канал5

6 поврзани вести »

Уапсени првите осомничени за бомбашките напади во Бомбај

Утрински - 22.07.2006

Едниот од тројцата уапсени е припадник на забранетата група Студентско исламско движење на Индија БОМБАЈ - Полицијата во Индија уапси три лица во врска со серија експлозии во кои минатата недела загинаа над 180 лица во градот Мумбаи (Бомбај).

Бомбај го обвини Стамески за предавство

Дневник

Уапсени три лица осомничени за нападите во Мумбај

А1

Терористите од Бомбај помагани од Британци

Утрински

Уапсени три лица осомничени за нападите во Мумбај

Канал5

Време

6 поврзани вести »

Го прегазиле со еден автомобил, го фрлиле со друг

Дневник - 21.07.2006

Двајцата приведени најпрвин со автомобил „лада“ го удриле скопјанецот Перо Божиновски (46) од скопското село Петровец, а потоа телото го ставиле во возилото „фијат“ и го фрлиле на брегот на реката Пчиња. По завршувањето на истрагата, полицијата ќе поднесе кривични пријави против приведените Рамадан ...

Прегазен маж фрлен крај реката Пчиња

Дневник

Го згазил и под кола го влечел до дома

Вест

Скопјанец прегазен и фрлен во Пчиња

Време

Убиен, влечен, па фрлен во Пчиња

Вечер Прес

А1

6 поврзани вести »

Од 2007 се забранува увоз на употребувани фрижидери

Утрински - 19.07.2006

Министерот за животна средина и просторно планирање во соработка со министрите за здравство, за економија и за земјоделство, шумарство и водостопанство донесе наредба за забрана на увоз на употребувани фрижидери, замрзнувачи или други уреди за ладење или замрзнување и увоз на супстанции што ја ...

Македонија го забрани увозот на супстанции штетни за озонот

Време

Старите фрижидери одат под мраз

Дневник

Забранет увоз на употребувани фрижидери и супстанции штетни за озонската обвивка

А1

Забрана за увоз на употребувани фрижидери

Канал5
5 поврзани вести »

Крупна мечка демолираше автомобил во движење на Ѓавато

Канал5 - 21.07.2006

Пелистерска мечка скокна врз автомобил во движење и го демолира истиот. Сообраќајната незгода од завчера вечер на магистралниот пат Битола- Ресен во близина на Ѓавато, сопственикот на автомобилот ќе го чини 50.000 денари колку што е проценета материјалната штета, но и претрпен страв од насилната ...

Шумар ги спасил од разбеснетата мечка

Дневник

Мечка скокнала на автомобил

Време

Мечка скокнала врз автомобил

Дневник

Мечка скокнала врз автомобил во движење

Вест
5 поврзани вести »

Новинар поставил лажна бомба во воз со нуклеарен отпад

Време - 22.07.2006

БРИТАНИЈА Новинар од британскиот весник „Дејли мирор“ успеал да внесе лажна бомба во товарен воз во Лондон, кој пренесувал нуклеарен отпад, јави МИА. Новинарот Том Пери успеал, облечен во портокалова флуоросцентна јакна да влезе на железничката станица, каде што се товарел возот со 12 тони ...

Новинар оставил лажна бомба во воз со нуклеарно гориво

Дневник

Новинар поставил лажна бомба

Вечер Прес

Британски новинар постави лажна бомба во воз со нуклеарно гориво

А1

Британски новинар постави лажна бомба во воз со обработено нуклеарно гориво

Канал5
5 поврзани вести »

Проекции на филмови од „Астерфест" во МСУ

Утрински - 22.07.2006

В недела во Сули-ан ќе биде претставен мултимедијалниот проект „Дождот ја носи вистината" Вечерва, во рамките на „Скопско лето", во 21 часот, во Музејот на современа уметност, ќе се одржи филмска вечер на „Астерфест", која опфаќа проекции од програмата на вториот филмски фестивал на авторите од ...

Проекции на филмови од Југоисточна Европа

Дневник

Филмска вечер на „Астерфест“

Време

Филмска вечер на Астерфест

Вечер Прес

Куси филмови од Југоисточна Европа

Вест
5 поврзани вести »

Тачи се двоуми за одбраната

Дневник - 22.07.2006

Рефет Елмази е втората варијанта на ДПА за посакуваната министерска фотелја за одбрана Заменик-претседателот на ДПА Мендух Тачи на завчерашната средба во штабот на ВМРО-ДПМНЕ на идниот мандатар Никола Груевски му предложил тој или Рефет Елмази да ја пополнат министерската фотелја за одбрана, ...

Тачи атакува на шест министерства

Време

Мендух Тачи министер за одбрана?

Дневник

ДПА со шест министерски места во идната влада

А1

Средбите за нова влада на викенд-пауза

Утрински
5 поврзани вести »

Одложен изборот „Мис топлес“

Дневник - 22.07.2006

Изборот „Мис топлес“, иако беше закажан како четиридневен спектакл на кој ќе се натпреваруваат десетина девојки од Балканот, поради организациски проблеми нема да се одржи. Првата вечер од изборот требаше да се одржи завчера во летната дискотека „Кабрио“ во Скопје.

Мис танга во Охрид

Вест

Ќе се избира „Мис топлес“

Дневник

Топлес журка за скопјани

Вечер Прес

Балкански мис топлес

Вечер Прес
5 поврзани вести »

„Џонсон Контрол“ во вторник ќе реши за Бунарџик

А1 - 23.07.2006

Бордот на директори на „Џонсон Контрол“ во вторник треба да ја донесе конечната одлука дали ќе гради фабрика во слободната зона Бунарџик. Овој проект доби поддршка и од лидерот на ВМРО ДПМНЕ. Груевски пред десетина дена ова му го соопштил на лобистот за американците, Ристо Гуштеров.

Шамбевски: Новата влада на мандатарот Груевски во целост го поддржува проектот со Џонсон Контролс

Канал5

Изборите - причина за одолжување на проектот „Џонсон Контролс“

Канал5

„Бунарџик“ стана џунгла, Владата нема ќеф да го нашминка

Време

Бордот на „Џонсон контролс“ утре ќе ја донесе конечната одлука за Бунарџик

Канал5
5 поврзани вести »