TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-07-17 - 2006-07-23

Европа со поголема улога во идните мисии

Време - 20.07.2006

ОСВОЈУВАЊЕ НА ВСЕЛЕНАТА Додека американската вселенска агенција НАСА се подготвува да ја продолжи работата на Меѓународната вселенска станица, по успешното комплетирање на мисијата на шатлот „Дискавери“, Европа ќе добие поголема улога во одржувањето и снабдувањето на станицата.

Шатлот Дискавери слета безбедно

Дневник

Дискавери успешно слета

Вест

Завршува вселенската мисија на Дискавери

А1

"Дискавери" подготвен денес да слета на Земјата

Вест
5 поврзани вести »

Гордиот Албион му носи на ФФМ повеќе од еден милион евра

Време - 20.07.2006

ФЕДЕРАЦИЈАТА МОЖЕ ДА ЗАРАБОТИ ВИСТИНСКО БОГАТСТВО ОД МЕЧОТ СО АНГЛИЈА Златко Крстевски Фудбалската федерација на Македонија може да заработи вистинско богатство од квалификацискиот дуел за Евро 2008 со Англија, во Скопје на 6 септември.

Јужна - од 1.000 до 2.000 денари

Време

Влезниците од 1.000 до 2.000 денари

Вест

Англија ја купи цела Северна трибина

Време

Англичаните ги откупија сите билети за северната трибина на Градски

Утрински
5 поврзани вести »

Отворен паркот „Живко Брајковски“

Време - 18.07.2006

ВО НАСЕЛБАТА БУТЕЛ 1 По три и пол месеци уредување, општинарите од Бутел вчера го отворија за граѓаните паркот „Живко Брајковски“ во населбата Бутел 1. - Просторот го уредивме со жардиниери во боја и со клупи, а направивме и пешачки патеки.

Нов парк во Бутел 1

Вест

Свечено отворен паркот „Живко Брајковски“

Дневник

Предаден во употреба паркот „Живко Брајковски"

Утрински

Денеска свечено отворање на паркот „Живко Брајковски"

Утрински
5 поврзани вести »

Концерт на три тенори од Албанија

Утрински - 22.07.2006

В недела гостува Градскиот театар од Истанбул со претставата „Кој, кого, со кого?" Тројцата тенори од Албанија, Агим Хуши, Кастриот Туша и Адриан Џема, вечерва, во раките на „Охридско лето", во 21 часот, во Античкиот театар во Охрид, ќе одржат концерт со Филхармонискиот оркестар при Академијата за ...

Концерт на тројца тенори од Албанија

Дневник

Концерт на тројца тенори од Албанија

Време

Три тенори на Антички театар

Вечер Прес

Концерт на три тенори од Албанија

Вест
5 поврзани вести »

Кај нас најмногу се обложуваат најсиромашните

Утрински - 19.07.2006

Дури 29 отсто од лицата што се обложуваат се изјасниле дека немаат редовни месечни примања Речиси три четвртини (73,5 отсто) од македонските граѓани со примања пониски од просечните во државава се обложуваат во спортските обложувалници, а речиси една третина (29 отсто) се изјасниле дека немаат ...

Сиромаштијата ги полни обложувачниците

Дневник

Нискиот стандард причина за обложувањето

Време

Главна причина за обложувањето

Вечер Прес

Лошиот економски стандард главна причина за обложувањето

А1
5 поврзани вести »

Антика и среден век на Марковите кули на Водно

Утрински - 22.07.2006

Македонско-американски тим досега открил поголем број наоди и артефакти меѓу кои и 60-тина монети Катерина Богоева На падините на Водно на локалитетот Маркови кули (познат меѓу жителите на Скопје и како Марково Крувче), привршуваат тронеделните археолошки истражувања на македонско – американскиот ...

Американски археолози во Мородвис

Вест

Во најтоплите месеци без терен

Време

Ќе се гради археолошки парк на локалитетот Скупи

Вест

Превреднуваме, а немаме основно вреднување на археолошките локалитети

Дневник
5 поврзани вести »

Можноста за работа во Чешка ги заинтересира граѓаните

А1 - 22.07.2006

Можноста за брзо добивање на работна виза и државјанство во Чешка ги заинтересира граѓаните. Се повеќе се распрашуваат како можат да заминат од земјава и да работат во Чешка. Во канцеларијата за имиграција во Скопје за само три дена, откако беше објавено дека се олеснува добивањето на работна виза ...

Чешка ги отвора вратите за македонските работници

Вест

Чешка се отвора за работна сила од Македонија

Утрински

Чешка се отвори за македонските работници

Дневник

Чешка ги отвара вратите за македонските работници

А1
5 поврзани вести »

Ѓорѓиева со „скалпот" на Коскоска и со голем исчекор кон титулата

Утрински - 22.07.2006

На машкиот дел од Првенството на Македонија во шах Панчевски со фигура помалку куртули против Недев Ивана Ѓорѓиева направи веројатно решавачки исчекор кон шампионската титула по победата над најдобрата македонска шахистка, ИМ Габриела Коскоска (рејтинг 2177), во петтото коло на 15.

Недев испушти победа над Станојоски

Време

Јаќимовиќ сам во водство по четири кола од ПМ

Утрински

Тројка на врвот по три кола на 15. првенство на Македонија

Утрински
4 поврзани вести »

Пијано-концерт на Франческо Николози од Италија

Дневник - 18.07.2006

Франческо Николози, пијанист од Италија, вечерва во 21 часот во црквата „Св. Софија“ ќе одржи концерт во рамките на нашиот престижен летен фестивал Охридско лето. Тој ќе изведе дела од Скарлати, Чимароса, Моцарт и од Лист. Николози е еден од најистакнатите пијанисти на италијанската класична ...

Концерт на Франческо Николози

Време

Италијанскиот виртуоз на пијано Франческо Николози

Вест

Пијано уживање со Франческо Николози

Вечер Прес
4 поврзани вести »