TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-07-31 - 2006-08-06

Најмалку 10 загинати при напад на Хезболах во Израел

А1 - 06.08.2006

Најмалку десет лица се убиени во ракетен напад што го извршиле припадници на радикалното шиитско движење Хезболах врз северниот дел на Израел. Неколку ракети погодиле станбена зграда во населбата Кфар Гилади, северно од градот Киријат Шмона.

Либан ја отфрла предлог-резолуцијата на ОН

А1

Русија и Кина за прекин на борбените дејства во Либан

А1

Израел ќе прекине со воени дејствија по распоредувањето на меѓународен контингент во регионот

Канал5

Најмалку десет Израелци убиени во ракетен напад на Хезболах

Канал5

Канал5 Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

142 поврзани вести »

ДУИ утре започнува со блокади на патиштата

А1 - 06.08.2006

ДУИ утре со блокади на магистралните патишта од Куманово до Струга ќе ја бара својата правда, зошто ги нема во списокот партии за новата влада. Блокадите ќе траат по половина час, меѓу 9 и 30 и 10, на излезите од градовите Куманово, Тетово, Гостивар, Кичево и Струга.

ДУИ на улица - да не правиме паника, да ги оставиме да прифатат дека се опозиција, експертски став

Канал5

ДУИ продолжува со протестите – без најава

Макфакс

Груевски: ДУИ да се држи до законите

Макфакс

Црвенковски: ДУИ да се врати во парламентот

Макфакс

Макфакс Макфакс Утрински Дневник Време Канал5 Утрински Канал5

51 поврзани вести »

Георгиевски е убеден дека ќе имаат совршена соработка со претседателот Црвенковски

Утрински - 04.08.2006

Претседателот на Собранието вчера му се јавил на шефот на државата за да му се заблагодари за честитката Оливера Војновска Претседателот на Собранието, Љубиша Георгиевски, вчера му се јавил на шефот на државата, Бранко Црвенковски, за да му се заблагодари за честитката која Црвенковски му ја упатил ...

Нова влада за 15 дена

Вечер Прес

Георгиевски: Новата влада за 15 дена

А1

Љубиша Георгиевски нов претседател на Собранието

Време

Георгиевски не мислел да ги скастри канџите на орлите!

Утрински

Време Време Утрински Дневник Вест Утрински Макфакс Вечер Прес

33 поврзани вести »

Правобранителството не ги одбрани интересите на државата

А1 - 06.08.2006

Бачило, УПА Ентерпрајс, Скопски пазар и уште десетина афери во кои Правобранителството не успеа да ги одбрани интересите на државата, иако е нејзин застапник. Исплата на милионски суми и продажба на државен имот преку сомнителни зделки. Парите од даноците на граѓаните одлеани во приватни џебови.

Правобранителството првпат ја гледа пресудата за дивоградбите на Палевски

Макфакс

Не сум човек на Бучковски

Макфакс

„УПА“ и го расипа одморот на правобранителката

Макфакс

Правобранителката ќе ги добие документите за „УПА“

Макфакс

Вест Дневник Време Дневник Вест Макфакс Макфакс Макфакс

26 поврзани вести »

Иран се закани со редуцирање на извозот на нафта

А1 - 06.08.2006

Иран ја отфрли резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите Нации и се закани со редуцирање на извозот на нафтата. Ова денеска во Техеран го соопшти главниот ирански преговарач за нуклеарни прашања, Али Лариџани. Доколку Иран до 31 август, не ја прекине својата нуклеарната програма, ...

Техеран не се откажува од збогатувањето ураниум

Канал5

Иран сака гаранции дека нема да има санкции пред преговори

Макфакс

Иран објави нова фаза од нуклеарната програма

Макфакс

Иран ја отфрла резолуцијата на ОН и се закани со намалување на нафтата

Макфакс

Време Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Дневник Макфакс Макфакс

25 поврзани вести »

Седум цивили загинаа при експлозија на бомба

Макфакс - 06.08.2006

Багдад Најмалку седум лица загинаа, а 18 се ранети утринава при експлозија на бомба во Багдад, соопшти ирачката полиција. Бомбата која експлодирала, била поставена на прометна улица во близина на болница во источен Багдад. Сите загинати лица се цивили.

Најмалку 15 загинати во насилствата ширум Ирак

Макфакс

13 повредени во две експлозии во Адана

А1

Експлозии во јужниот дел на Турција

Макфакс

Убиени најмалку девет ирачки полицајци

Макфакс

Макфакс Време Макфакс Канал5 Канал5 Макфакс Макфакс Макфакс

24 поврзани вести »

Говрлевци утре во МАНУ по поддршка од академиците во одбрана на светиот рид

Канал5 - 06.08.2006

Животот ми помина со поглед вперен во светиот рид - вели осумдесет и четири годишниот Тоде Велковски од скопско Говрлево. Од неговата родна куќа се гледаат петте манастири со црквата и половина издлабениот рид од кој веќе 30 години цементарницата Усје вади камен Животот ми помина со поглед вперен ...

Говрлевци бараат одговорност за продажбата на светиот рид

Макфакс

Владиците ќе бараат одговорност од г.г.Стефан

Макфакс

Инспекција денеска на Говрлево

Макфакс

МАНУ повикува - запрете ја продажбата на Говрлево

Канал5

Дневник Дневник Време Утрински Утрински Вест Макфакс Макфакс

23 поврзани вести »

Црна Гора нова држава - стари навики

Макфакс - 06.08.2006

Вашингтон Црна Гора е можеби најмладата држава на светот, но ја мачи еден од најстарите светски проблеми - корупцијата, пишува во најновиот број магазинот „Форчун интернешнал“. Во текстот се потсетува дека со Црна Гора, која се декларира како демократска, во последните 17 години владее еден човек - ...

Истекува рокот за предавање на изборните листи за изборите во Црна Гора

Макфакс

Црна Гора ќе ги продолжи преговорите со ЕУ во септември

Макфакс

Русија да не се меша во Црна Гора

Макфакс

Истрагата за „фалс“ еврата во Црна Гора, води до Бугарија

Макфакс

Вест Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

20 поврзани вести »

Без респект и на победа против светскиот шампион

Време - 05.08.2006

МАКЕДОНИЈА ВЕЧЕРВА (21 Ч.) НА МЕГДАН НА СЦГ Игор Крстевски, Наш специјален известувач Кошаркарската репрезентација на Македонија има шанса со победа во вечерашниот пријателски натпревар со актуелниот светски шампион Србија и Црна Гора (21 ч.

Првиот тест против првиот на светот

Дневник

Со полни гради кон пресметката со СЦГ

Време

Само Ракочевиќ звучно име во тимот на СЦГ

Дневник

Давитков нема да форсира

Дневник

Вест Време Утрински Дневник Вечер Прес Дневник Време Дневник

19 поврзани вести »