TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2006-08-14 до 2006-08-20

Халуц:Војната во Либан заврши со победа на Израел

А1 - 20.08.2006

Шефот на Генералштабот на израелската армија, Дан Халуц денеска изјави дека војната во Либан завршила со победа на Израел. Халуц, на денешната владина седница, истакнал дека Израел ја уништил инфраструктурата на радикалната исламистичка организација хезболах.

Во Либан убиени 1.287 лица, според податоците на либанската влада

А1

Израел изврши напад во источен Либан

А1

Во воените дејствија во Либан убиени 1.287 лица, според податоците на либанската влада

Канал5

Израелски напад во источен Либан

А1

Вест Време Утрински Утрински Дневник Канал5 Вечер А1

57 поврзани вести »

Глас за светлина: Новата цена на струјата ќе го намали животниот стандард на граѓаните

Канал5 - 20.08.2006

Зголемувањето на цената на електричната енергија ќе го намали значително животниот стандард на граѓаните бидејќи ќе повлече низа поскапувања, изјави денеска Марина Христовска портпарол на Здружението на граѓани Глас за светлина, реагирајќи на одлуката на Регулаторната комисија за поскапување на ...

Ќе има ли поскапувања по зголемувањето на цената на струјата?

А1

За 9,14 отсто поскапува струјата

Време

Струјата поскапа за 9,14 отсто

Вест

ЕСМ незадоволно од поскапувањето од 9 отсто, ќе бара ново

Утрински

Утрински Дневник Канал5 Вечер Вечер А1 Време Време

37 поврзани вести »

ДУИ-ПДП ќе протестираат на седницата за гласањето на владата

А1 - 20.08.2006

На собраниската седница за гласањето на довербата на владата многу е веројатно дека нема да присуствуваат пратениците на ДУИ-ПДП ќе протестираат. Но двојни се информациите дали ПДП ќе остане во власта или опозицијата дознаваме дека не се прекинати разговорите на релација ДПА и ПДП.

ДУИ тактизира пред барањата на ПДП

Канал5

ДУИ на 25 август со едночасовен протест пред Собранието

А1

Бранко ја поддржа ДУИ за опозиција

Вест

ПДП спремна да ги врати пратеничките мандати

Време

Утрински Дневник А1 Време Дневник Време Вест Време

37 поврзани вести »

Катанец го има вториот најдобар старт како селектор

Време - 19.08.2006

Среќко Катанец го има вториот најдобар старт како селектор во македонската историја, откако на првите четири меча забележа три победи и еден пораз. Македонија под Катанец загуби прво од Бугарија (0-1), а потоа беа победени Еквадор (2-1), Турција (1-0) и Естонија (1-0).

За премии ќе отидат 250.000 евра?!

Време

За мечот со Англија подготовките во Охрид

Утрински

Репрезентацијата во Скопје, багажот остана во Талин

Дневник

ФФМ може да исплати премии и за 12 победи

Вечер

Вест Време Утрински Дневник Вечер А1 А1 Време

29 поврзани вести »

Првите сто дена пресудни за новата влада на Груевски

Утрински - 18.08.2006

Аналитичарите велат дека новата влада нема друга алтернатива, освен економијата БОРИС ГЕОРГИЕВСКИ Новата влада што ќе ја предводи Никола Груевски мора да ги продолжи започнатите процеси од претходниците и целосно да се посвети на решавањето на економските проблеми на граѓаните, порачуваат ...

За кабинетот на Груевски ќе се гласа на 25 август

Вест

Листата на Груевски - пред Собранието

Време

Собранието ќе ја избира новата влада идниот петок

Утрински

Економскиот бум - обврска за сите

Вечер

Време Утрински Утрински Утрински Дневник Канал5 Канал5 Вечер

19 поврзани вести »

ДУИ да делува како опозиција

Вест - 18.08.2006

ЕВРОПРЕСТАВНИКОТ ЕРВАН ФУЕРЕ ВО ДЕБАР Европската унија смета дека ДУИ и како опозиција треба да продолжи со позитивните активности во Македонија и го охрабрува дијалогот на власта со опозицијата. Ова, вчера го изјави претставникот на ЕУ во Македонија Ерван Фуере, кој беше во посета на Општината ...

ДУИ е опозиција

Вечер

Игнорирањето на Бадентер - автогол на ДУИ

Дневник

Фуере го искара градоначалникот на Чаир

Време

Фуере незадоволен од новиот грб и знаме на Чаир

Вест

Утрински Дневник Канал5 Вечер А1 Време Утрински Дневник

16 поврзани вести »

Слабата одбрана - најголем проблем за Давитков

Време - 19.08.2006

СПОРЕД ДОСЕГАШНИТЕ ПРИЈАТЕЛСКИ СРЕДБИ На петте досега одиграни пријателски натпревари, една со Србија и Црна Гора и четири со Бугарија, кошаркарската репрезентација на Македонија вкупно прими 438 поени, или во просек по 87,6 поени на меч.

Ѓуров и донесе победа на Македонија

Време

Реванширани двата пораза во Софија

Вест

Избраниците на Давитков и вторпат подобри од Бугарите

Утрински

Победија, но проблемите останаа

Вечер

А1 Време Вест Утрински Дневник А1 Време А1

15 поврзани вести »

Имотот спасен, образот не!

Дневник - 17.08.2006

Синодот на Македонската православна црква може да го раскине или да го поништи договорот за продажба на црквите во скопското село Говрлево Синодот на Македонската православна црква може да го раскине или да го поништи договорот за продажба на црквите во скопското село Говрлево.

Никој нема да одговара за продажбата на манастирот во Говрлево

Време

Молк по скандалозните продажби

Време

Синодот го премолчи прашањето за одговорност за „случајот Говрлево"

Утрински

За Синодот, „Говрлево“ е завршена приказна

Дневник

Вечер А1 Време Вест Утрински Дневник Канал5 А1

14 поврзани вести »

Откупени 5.000 тони пченица

Време - 19.08.2006

КИЧЕВСКО Мелничките претпријатија досега откупиле околу 5.000 тони пченица од земјоделците во кичевскиот регион, пренесува МИА. Според информациите од подрачното одделение на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, пченицата е со просечен квалитет на лебното зрно, а цената по ...

Мелничарите откупиле околу 5.000 тони пченица

Дневник

Погледите свртени кон новата влада

Вечер

Власта го доведе бизнисот со брашно пред колапс

А1

Земјоделците размислуваат есенва да не ги засадат нивите со пченица

Канал5

А1 Дневник А1 Вест Вест Вест Време Утрински

14 поврзани вести »