TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-09-11 - 2006-09-17

Борјан Зафировски ја доби наградата „My Way" во Словенија

Утрински - 14.09.2006

Наградениот филм „Aleph“ се издвојува по својот сензибилитет и посебен филмски јазик Македонскиот режисер Борјан Зафировски ја освои наградата „My Way“ за неговиот краток филм „Aleph“ во конкуренција од 150 филмови на фестивалот „Луксуз“ во Кршко, Словенија.

Награда за Бојан Зафировски

Време

Борјан Зафировски награден во Словенија

Вест

Мојот начин за Зафировски

Вечер Прес
4 поврзани вести »

Тутунска банка денеска не работи

Вест - 16.09.2006

Сите експозитури на Тутунска банка Скопје денеска нема да работат поради имплементација на нов информативен систем. Банката информираше дека останатите денови услугите на банката може да се користат во редовното работно ...

Експозитурите на Тутунска банка нема да работат

Дневник

Опљачкани 105.000 денари

Вест

Украдени 105.000 денари од „Македонска банка“

Време
4 поврзани вести »

Фестивалски ден со „Пекол“ на Данис Тановиќ

Дневник - 15.09.2006

Програмата во рамките на Скопскиот филмски фестивал денеска ќе почне во 16 часот во киното „Култура“, со проекцијата на изборот на кратки филмови од Филмскиот фестивал во Сиетл. Потоа, во 18 часот ќе биде прикажан филмот „Што има, рокери“ на Лари Кларк, а во 20 часот финскиот филм „Светла во мрак“ ...

Денеска вториот филм на Тановиќ и (не)типичниот Џармуш

Утрински

Филмови на Џармуш, Тановиќ, Филиповиќ, Буслов

Вест

„Судијата“, „Пеколот“ и „Скршени цвеќиња“ во главната програма

Време
4 поврзани вести »

Адријан по брилијанти во Албанија

Вест - 14.09.2006

Тинејџерската sвезда Адријан Гаџа бара брилијанти меѓу балерини. Таков е спотот на неговиот последен сингл "Брилијанти", зад кој авторски стојат Роберт Билбилов, која ја направи музиката и аранжманот и Раде Врчак, задолжен за текстот.

Адријан Гаџа ќе атакува на кипарскиот пазар

Време

Гаџа со спот за "Брилијантин"

Вест

Брилијантна најава за солистички концерт

Вечер Прес
4 поврзани вести »

Зошто Марија падна во кома?

Вест - 16.09.2006

ДОКТОРИТЕ СИ ЈА ПРЕФРЛУВААТ ОДГОВОРНОСТА ЗА БОЛНОТО ДЕВОЈЧЕ ОД РАДОВИШ Лекарите во струмичката болница се сомневале дека кај Марија станува збор или за менингит или за енцефалопатија, и со таква дијагноза ја пратиле во Скопје, а лекарите на Детската клиника само констатирале дека детето има оток на ...

Десет дена едногодишната Марија е во длабока кома

А1

Малата Марија се бори за живот, а ја прогласиле за мртва

Вест

И уште едно обвинување на адреса на лекарите - овој пат родители на едногодишно девојче

Канал5
4 поврзани вести »

Пак ќе паднат каматите на кредитите

Дневник - 16.09.2006

Банкарите, неофицијално, кажуваат дека до крајот на годинава каматните стапки на кредитите што им ги нудат на граѓаните и на фирмите ќе ги намалат за најмногу еден процент Кредитите од банките есенва ќе поевтинат за 0,5 до еден отсто.

Комерцијална ќе нуди кредити за пензионери

Време

Во Комерцијална кредити за пензионери над 70 години

Утрински

Расте кредитирањето, каматите малку паѓаат

Утрински
4 поврзани вести »

Уапсен македонски навивач

Дневник - 15.09.2006

Mакедонски навивач, завчера беше уапсен во Софија од бугарската полиција, поради инцидентот што се случи по завршувањето на кошаркарскиот натпревар Израел - Македонија Mакедонски навивач, неофицијално член на навивачката група „Комити“, завчера беше уапсен во Софија од бугарската полиција, поради ...

Македонските навивачи се степаа со бугарски полицајци

Утрински

Притворен еден навивач

Вест

Навивач претепа началник на полиција

Вечер Прес
4 поврзани вести »

Одлуката за предметот "Бачило" ќе биде донесена денес или утре

Утрински - 14.09.2006

Судијката Јасмина Блажевска веќе денеска или најдоцна утре ќе ја соопшти својата одлука за судскиот предмет на овчарот Иснифарис Џемаили, а кој во јавноста е познат како „случај Бачило".Судијката сж уште има доволно време за соопштување на својата одлука, но она што е битно се однесува на ...

„Бачило 3“ најматен корупциски настан во август

Дневник

"Бачило 3" - најматен корупциски случај во август

Утрински

Бачило 3 - најматен корупциски случај во август

Вечер Прес
4 поврзани вести »

Руски пратеник сака да ја прати Мадона во ...

Вест - 15.09.2006

Москва - Алексеј Митрофанов, пратеник во Руската државна Дума предложил руските власти во 2008 година да организираат лет на американската пејачка Мадона на Меѓународната вселенска станица (МВС), но неговиот предлог не бил прифатен.

Последен апел од Руската црква до Мадона за распетието

Утрински

Мадона на концерт во Москва

А1

Свештеник против Мадона

Вечер Прес
4 поврзани вести »

МРТВ присилно ќе собира пари

Дневник - 13.09.2006

Плаќањето на долгот ќе се врши со повлекување пари од плата, од пензија или од банкарска сметка, а ако не е можно тоа, ќе се врши заплена на имот во вредност на сумата што граѓанинот или фирмата и' ја должи на МРТВ Македонската радио-телевизија (МРТВ) од задутре ќе почне да поднесува барања до ...

МРТ присилно ќе ги наплатува сметките за радиодифузија

Време

МТВ ќе бара присилна наплата на таксата

Утрински

МРТ со судски извршители ќе собира пари

Вечер Прес
4 поврзани вести »