TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-09-11 - 2006-09-17

Кошмарна ноќ во Базел

Утрински - 16.09.2006

Швајцарците во првиот меч од Купот на УЕФА за пласман по групи го декласираа Работнички К. со 6:2 Од нашиот известувач Фарко Шакири Кошмарна ноќ во швајцарскиот Базел за фудбалската експедиција на македонскиот шампион Работнички Кометал.

Работнички како швајцарско сирење

Вест

Очајници...

Време

Работнички К. како швајцарско сирење во Базел

Дневник

Во Базел се броеше до шест

Вечер Прес

А1 А1 Време Утрински Вест Дневник Вечер Прес Вест

19 поврзани вести »

Изборите за прв човек на ИВЗ на 20 септември

А1 - 16.09.2006

По една година одложување, во среда на 20-ти ќе се бира реис ул улема на Исламската верска заедница. Ваквата одлука е донесена на барање на осумте муфтивства на ИВЗ. „Што се однесува до можните кандидати за реис ул улема, има овде процедура.

ИВЗ ќе одлучува за датумот на избор за нов поглавар

Време

Избори за реис на ИВЗ закажани за 20 септември

Канал5

ИВЗ в сабота ќе решава за распишување избори за поглавар

Утрински

ИВЗ ќе заседава в сабота

Дневник

Вечер Прес А1 Канал5 Утрински Дневник Вечер Прес А1 Утрински

18 поврзани вести »

Буш не сака средба со Ахмадинеџад

А1 - 16.09.2006

Американскиот претседател Џорџ Буш соопшти синоќа дека нема да се сретне со иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад на заседанието на Генералното собрание на ОН, идната недела во Њујорк. Како услов за средба со шефот на иранската држава, Буш побара Иран да го прекине збогатувањето на ураниум.

Сенатот против Буш за странците обвинети за тероризам

Утрински

Пауел против нови закони за поголема слобода на ЦИА

А1

Пауел се противи на плановите на Буш

Канал5

Партизански говор на Буш

Вечер Прес

Вест Утрински Време Дневник Дневник Вечер Прес А1 А1

18 поврзани вести »

Нападнати уште две цркви на Западниот брег

А1 - 17.09.2006

Во две цркви на Западниот Брег утрово е подметнат пожар во мометот кога бесот на муслиманите поради коментарот на папата Бенедикт 16 се шири низ палестинските територии. Во градот Тулкарм камената црква, која е изградена пред 170 години, запалена е рано утрово и притоа целата внатрешност на ...

Папата длабоко жали за реакцијата на муслиманите

А1

Папата го исполни главното барање на исламскиот свет – се извини лично -ирачки милитанти се заканијa

Канал5

Нападнати уште две цркви на Западниот брег

Канал5

ИВЗ против изјавата на Бенедикт 16-ти

А1

А1 Време Дневник Канал5 Канал5 Канал5 Утрински Вест

18 поврзани вести »

Ферари сака Шумахер да остане во тимот како тест-возач

Утрински - 16.09.2006

Инженерите на Ферари гласно изразија загриженост во врска со способноста на Кими Раиконен да го развива болидот со умешноста на Михаел Шумахер и сакаат Германецот да го тестира нивниот нов болид за 2007 во текот на зимата. Напоредно со сопственото пензионирање, Шумахер потврди дека би останал во ...

Шумахер ќе се врати во Рено

Дневник

Шумахер негира дека бил притиснат од Ферари да се повлече

Утрински

Шуми ќе му одговори на Алонсо на патеката

Дневник

Кими се пресели во Ферари за 50 милиони долари

Дневник

Вечер Прес Дневник Утрински Вечер Прес Утрински Утрински Вечер Прес Утрински

15 поврзани вести »

Топлификација ќе ги исклучува должниците

А1 - 17.09.2006

Пред стартот на грејната сезона топлификација со предупредување ако сметките не бидат платени, граѓаните ќе останат без парно греење. На влезовите во зградите залепени се известувања каде стои, поради слабата наплата од 60%, топлификација бара сметките да бидат подмирени, во спротивно цели мерни ...

Битолчани ќе се откажат од парното греење

Време

Поскапе парното, но чаирчани и натаму ќе бидат со незагреани домови

Утрински

Поскапувањето на парно двојно повеќе ќе го чини семејниот буџет

Канал5

Топлификација Битола е незадоволна од цените

А1

Утрински Вест Време Вечер Прес А1 Канал5 А1 Утрински

15 поврзани вести »

Ранет од полициски куршум, напаѓачот самиот се докрајчил

Време - 16.09.2006

РАЗВРСКА НА МАСАКРОТ ВО ЦЕНТАРОТ НА МОНТРЕАЛ Убиецот Кимвер Гил (25), кој завчера направи вистински масакр во колеџот „Досон“ во центарот на канадската метропола Монтреал, всушност самиот се убил. Гил во престрелката со полицијата бил погоден со еден куршум, од кој нанел несмртоносна рана во ...

Убиецот од Монтреал се нарекувал „ангел на смртта

Дневник

Убиецот од Монтреал се самоубил

Вест

Во Mонтреал Убиецот си играл масакр!?

Вечер Прес

Канада е во шок по злосторот во колеџот во центарот на Монтреал

Канал5

Вест Дневник Утрински Време Вечер Прес А1 Канал5 А1

14 поврзани вести »

Франција мета на Ал Каеда

Вечер Прес - 15.09.2006

Франција е на метата на Ал Каеда, предупредува во вчерашниот број... Франција е на метата на Ал Каеда, предупредува во вчерашниот број францускиот весник "Фигароè, додавајќи дека таквата закана била изнесена во видеопораката на вториот човек на терористичката мрежа, Ајман ал-Завахири, објавена на ...

Во Ирак убиен еден од челниците на Ал Каеда

А1

Во Ирак убиен еден од челниците на Ал Каеда

Канал5

Уапсени над 5000 терористи

Вечер Прес

ЦИА: Од 2001 досега уапсени или убиени над пет илјади терористи

А1

Утрински Вест Дневник Време Вечер Прес А1 Канал5 Време

14 поврзани вести »

Градоначалникот да донесе одлука за такси-превозот

Време - 16.09.2006

САМОСТОЈНИТЕ ТАКСИСТИ ГО ПОТСЕТИЈА КОСТОВСКИ Градоначалникот Трифун Костовски вети одлука за такси-превозот, со која требаше да се унифицираат возилата, да се ревидираат издадените лиценци, да се ограничи бројот на таксистите и да се уредат такси-стојалиштата, но се уште нема ништо од тоа, рекоа на ...

Синдикатот на таксистите в среда нема да штрајкува со колегите

Утрински

Таксистите куртулија од радиодифузна такса

Вечер Прес

Самостојниот такси синдикат со програма за решавање на проблемите во авто-такси превозот

Канал5

Исфрлена од такси се породила на пат

Вест

Утрински Време Вечер Прес Канал5 Време Вест Дневник Вечер Прес

13 поврзани вести »

Криминалот и корупцијата немаат политичка припадност

Дневник - 16.09.2006

Ист е случајот и со „УПА ентерпрајс“, кога од државната каса беа исплатени 1,2 милион евра за урнати објекти, а Врховниот суд пресудил дека се диви, односно дека за нив нема ни одобрение ни услови за градба . „Бачило“ ќе влезе во аналите на најкорумпираните случаи.

И судијата Костовски се прогласи за чист во случајот „УПА“

Време

Прчевски истражува кривична одговорност во случајот „УПА“ и „Бачило“

А1

УПА доби незаконска отштета

Дневник

Граѓаните ги плаќаат грешките на власта

Време

Вест Време Утрински Вечер Прес А1 Утрински Канал5 А1

13 поврзани вести »