TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-09-11 - 2006-09-17

Паси: Односите меѓу нашите земји нема да бидат нарушени

А1 - 16.09.2006

„Не сметам дека односите меѓу нашите две земји можат и дека ќе бидат нарушени од што било“, изјави во интервјуто за А1 Соломон Паси, поранешен министер за надворешни работи на Бугарија. Дали е можна одлична релација помеѓу Скопје и Софија доколку Бугарија не се одлучи да се извини за работите што ...

Автопатот ќе се дава под концесија

Вест

Средба на Црвенковски со Паси

Утрински

Бугарски бизнисмени ќе инвестираат во Македонија

Време

Ќе се отвораат нови гранични премини кон Бугарија

Дневник

Вечер Прес А1 Канал5 Канал5

9 поврзани вести »

Независниот филм е долговременска авантура

Дневник - 15.09.2006

Филмот „Самит на шаманите“ е метафора на случувањата што ги живееме денеска, меѓутоа користени се некои историски стереотипи, а филмот е халуцинација низ времето и просторот, вели Станковски Експресивни ликовни решенија, анимација набиена со моќен и комплексен колорит и дејство што следи патување ...

Нов, ангажиран артизам во македонскиот филм

Време

Само магијата води до вистината

Утрински

Патувалчињата на Александар Станковски

Вест

Особената естетика на македонските филмови

Утрински

А1 Вест Утрински Време

9 поврзани вести »

СДСМ ја повикува Антикорупциската комисија да се позанимава со непотизмот во владата

Канал5 - 17.09.2006

Сите, освен државните секретари во министерствата за здравство и за животна средина се незаконски именувани, обвинува опозицискиот СДСМ. Сите, освен државните секретари во министерствата за здравство и за животна средина се незаконски именувани, обвинува опозицискиот СДСМ.

Фамилијарна „Транспарентност“

Дневник

Назначувањето на Трајковски е законито

Време

Непотизмот и безбедноста не одат заедно

Дневник

Нема законска, туку морална одговорност

Вест

А1 Утрински Канал5 Време

9 поврзани вести »

Владимир Путин

Вечер Прес - 12.09.2006

Ако решението за Косово не е прифатливо за Русија, ние нема да се... Ако решението за Косово не е прифатливо за Русија, ние нема да се притеснуваме да го употребиме правото на вето во Советот за безбедност на ОН - Владимир Путин, претседател на ...

Вето за Косово?

Вечер Прес

Путин ја смета за погрешна европската политика кон Косово

А1

Путин се повлекува во 2008

Вест

Владимир Путин: Се повлекувам во 2008 година

Канал5

Канал5 Време Утрински Вечер Прес

9 поврзани вести »

Лозарите сеуште ги немаат земено парите за предаденото грозје

А1 - 17.09.2006

Ниту по цела година еден од најголемите лозари од Пепелиште, Борис Стефановиќ сеуште ги нема земено парите за предаденото грозје. Новиот род веќе стасува за берба, а за земање од „Повардарие“ има уште 2.000 евра. И годинава грозјето ќе го дава во неколку визби.

Соседите ги крадат македонските квоти за вино во ЕУ

Време

Грозјето ќе заврши кај соседите?

Вечер Прес

Крадел грозје и завршил во затвор

А1

Почна откупот на грозје во Велешко

Време

А1 Вечер Прес Дневник

8 поврзани вести »

Специјална обука на судии за четирите хашки случаи

Вест - 15.09.2006

ПРЕДМЕТИТЕ ЗА МАКЕДОНИЈА ЌЕ СИ ПОСЕДАТ УШТЕ КАЈ ДЕЛ ПОНТЕ Враќањето на четирите предмети за воени злосторства од 2001 година, нема да оди брзо, ќе следуваат серија подготовки на наш терен Премиерот Никола Груевски вчера ги информирал главната хашка обвинителка Карла дел Понте и претседателот на ...

Хаг бара повеќе од закон за да ги ослободи Бошковски и Тарчуловски

Дневник

Дел Понте: Четирите предмети се враќаат во Македонија

Време

Скопје и Хаг ќе ја интезивираат соработката, наскоро за тоа се чека закон

Утрински

Љубе и Јохан остануваат во Шевенинген

Вечер Прес

А1 Време А1

8 поврзани вести »

На Македонија и треба транспарентна деловна клима

Време - 15.09.2006

„НОВИ ГРАНИЦИ ЗА ИНВЕСТИЦИИ“ Владата мора двојно да ги зголеми напорите за да создаде транспарентна деловна клима, порача Џилиен Миловановиќ, американската амбасадорка во земјава на вчерашната конференција „Нови граници за инвестиции – водење бизнис во Македонија“.

Ахмети не барал промена на Уставот

Дневник

Миловановиќ: Реваншизмот не е борба со корупцијата

Вест

Измена на Уставот пуста желба на Ахмети

Вечер Прес

Партнерството со Македонија ќе трае

Вечер Прес

А1 Канал5 Канал5

8 поврзани вести »

Махмуд Абас ги замрзна преговорите за нова палестинска влада на национално единство

Канал5 - 17.09.2006

Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска ги замрзна преговорите за формирање на влада на национално единство поради ставот на Хамас дека нема да ги признае досегашните мировни договори со Израел. Рамалах, 17 септември (МИА) - Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска ги замрзна преговорите ...

САД и Израел со воздржан став кон палестинската влада на национално единство

Канал5

Деблокирање на Палестинците

Вечер Прес

Хамас би преговарал со Израелците

Време

ЕУ најави укинување на санкциите кон палестинската автономна управа

Канал5

Вест Вест Вечер Прес

8 поврзани вести »

Една година затвор за психијатар кој зел мито од затвореник

Вест - 14.09.2006

ПРЕСУДА ЗА ЛЕКАР ОД СКОПЈЕ Благојче Стевановски лекар психијатар обвинет за примење на поткуп од жена на зтвореник вчера судскиот совет во Основниот суд 1 во Скопје го огласи за виновен и му изрече затворска казна од една година.

Една година затвор за лекар од „Идризово“

Дневник

Затворски психијатар една година во друштво со пациентите

Време

Лекарот митаџија една година зад решетки

Вечер Прес

Една година затвор за психијатар од Идризово заради земање мито

А1

Канал5 Вест Вечер Прес

8 поврзани вести »

Заврши самитот на Движењето на неврзаните во Хавана

Канал5 - 17.09.2006

Во завршната декларација од форумот во Хавана претсавниците на 118 земји-членки на Движењето на неврзаните го осудија израелскиот напад врз Либан, изразија поддршка за мирно решавање на спорот за иранската нуклеарна програма и застанаа во одбрана на правото на Венецуела и на другите држави за ...

Здравјето на Кастро тема на Самитот на неврзаните

Утрински

Неврзаните не се „оската на злото“

Дневник

Критики за САД, одбрана на Иран

Време

Во Хавана почна 14. Самит на неврзаните

Вест

Канал5 Утрински А1

8 поврзани вести »