TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-09-11 - 2006-09-17

Пратеник од ВМРО-НП остана без апанажа

Вест - 14.09.2006

СОБРАНИЕТО ДАВА АПАНАЖА ЗА БИВШИ МИНИСТРИ, НО НЕ И ЗА ЕКСПРАТЕНИЦИ Комисијата за прашања на избори и именувања го одби барањето за апанажа на експратеникот Ристо Пејовски затоа што имал приватна амбуланта, но го прифати на Цветанка Гешовска која е коосновач на приватна здравс Претседателот на ...

Само експратеникот Ристо Пејовски остана без апанажа

Утрински

Уште 37 функционери лапнаа апанажи,извиси само еден

Време

Само еден пратеник остана со „куси ракави“

Дневник

Пратениците се жалат дека не добиле плата

Утрински

Вечер Прес Канал5

7 поврзани вести »

Запрено проширувањето на шенген-зоната

Утрински - 15.09.2006

Љубљана - Проширувањето на шенген-зоната, што требаше да се случи во март или во април идната година, се одложува на неопределен период, соопшти Европската комисија (ЕК). Одлуката на ЕК предизвика револт во Словенија, каде што веќе од февруари се вршат подготовки за влез во шенген-зоната.

Одложено проширувањето на шенген зоната

А1

Доцни проширувањето на шенген-зоната

Време

Шенгенот не се проширува

Вечер Прес

ЕУ ќе го одложи проширувањето на Шенген зоната

А1

Дневник Канал5

7 поврзани вести »

Индијците немаат имотен лист за рудникот „Злетово“

Време - 13.09.2006

НОВИТЕ ГАЗДИ СЕ ИЗГУБИЈА ВО БИРОКРАТСКИ ЛАВИРИНТ Мирче Котевски Сложената бирократска процедура ги остави новите сопственици на рудникот „Злетово“ без имотен лист, иако тие најавија рестартирање на капацитетот за олово и цинк кај Пробиштип најдоцна до крајот октомври.

„Злетово“ ќе се рестартира во октомври

Време

Бинани најавува старт на „Злетово" во октомври

Утрински

„Злетово“ ќе проработи во ноември

Дневник

Рудникот "Злетово" ќе се рестартира во октомври

Вечер Прес

А1 Канал5

7 поврзани вести »

Изрешетена куќа во Нови Пазар

Време - 16.09.2006

САНЏАК Вооружени лица ја изрешетале куќата на активист на партијата на Расим Љајиќ, еден од двајцата скарани водачи на муслиманското население во српската област Санџак, јави „Радио Б92“. Нападот минал без жртви, а следува по драматичните локални избори во централната санџачка општина Нови Пазар, ...

Изборите беа авганистански!

Вечер Прес

Активист убиен на избори во Нови Пазар

Време

Убиен кандидат за одборник во Нови Пазар

Дневник

Убиство на гласачко место

Вечер Прес

А1 Канал5

7 поврзани вести »

Билетот на ЈСП може да поскапи до 70 денари!

Утрински - 15.09.2006

Поскапувањето би уследило доколку во наредните два месеца расте цената на нафтата Деспина Трајковска Градските советниците вчера на ЈСП му одобрија нова рамка на тарифниот систем, која овозможува двојно зголемување на цената на билетите за користење на градскиот превоз.

Пари од Европската банка за 100 градски автобуси

Време

ЈСП ќе земе кредит од 12 милиони евра за нови автобуси

Вест

Автобускиот билет може да поскапи и до 70 денари

Вест

Нови цени во стари автобуси

Вечер Прес

Вечер Прес Време

7 поврзани вести »

Решавањето на еден, отвори друг проблем за министерот за одбрана Лазар Еленовски

Канал5 - 17.09.2006

Нов протест на потпоручници. Овојпат претпоследната генерација од Воената академија најавува излегување на улица. Лути се на владината одлука - нивните помлади колеги од последната генерација да се вработат со високо образование во државните институции. Нов протест на потпоручници.

Владата ќе ги вработи 83-та потпоручници

Дневник

На работа 96 потпоручници

Вест

Еленовски најави дека ќе ги вработи потпоручниците

Утрински

Вработување за сите со високо образование

Вечер Прес

А1 Канал5

7 поврзани вести »

Татјана Лазаревска во Холандија и Германија

Вест - 13.09.2006

Фолк пејачката Татјана Лазаревска за десетина дена заминува на куса турнеја низ Европа. Таа на покана на нашите иселеници ќе гостува по повод празникот "11 Октомври". Првата дестинација е холандскиот град Верт , а од таму заминува за Германија, поточно во градчето Јулих.

Почина Љупчо Лазаревски, директор во МРТ

Вест

Љупчо Лазаревски

Утрински

Почина сменетиот директор на МРТ

Утрински

Почина Љупчо Лазаревски

Време

Дневник А1

7 поврзани вести »

Учесниците му даруваат по едно дело на МСУ

Време - 16.09.2006

ДЕСЕТТИ КОНГРЕС НА МЕЃУНАРОДНОТО ЗДРУЖЕНИЕ НА СОВРЕМЕНИТЕ МОЗАИЧАРИ (АИМЦ) Шеесетина учесници на 10. Светски конгрес на мозаичари, кој се одржува во Музејот на современата уметност во Скопје, ќе и подарат на институцијата - домаќин по едно парче мозаик од своето творештво, со што ќе биде збогатена ...

Македонија доживеана како лулка на мозаикот

Вест

Мозаиците - елемент за интеркултурен дијалог

Утрински

Меѓународен конгрес за мозаик во Музејот на современа уметност

Утрински

Мозаичарите пристигнаа во колепката на мозаикот

Дневник

Време Вечер Прес

7 поврзани вести »

Вежба за одговор при катастрофи

Вечер Прес - 14.09.2006

Во близина на вештачкото езеро Тиквеш на 17 септември ќе се одржи... Во близина на вештачкото езеро Тиквеш на 17 септември ќе се одржи Регионална вежба на Единиците за одговор при катастрофи на Црвениот Крст на Македонија. На вежбата во организација на Црвениот крст на Македонија и Меѓународниот ...

Одбележан Денот на прва помош

Утрински

Вештачко дишење на Плоштад Македонија

Вест

Правилно укажување Прва помош - спасување на живот

Вечер Прес

Граѓаните ќе вежбаат прва помош

Дневник

Вест Вечер Прес

7 поврзани вести »

И стресот на Младенов на вештачење

Дневник - 13.09.2006

Никола Младенов, сопственик на неделникот „Фокус“, ќе биде испратен на психијатриско вештачење на Клиниката за психијатрија за да се утврдат стресот и преживеаната душевна болка по интервјуто на Хари Костов објавено во весникот „Неделно време“ за случајот „Тајни швајцарски сметки“.

Уредникот на Фокус на психијатриско вештачење

Вест

Младенов бара психијатар - Костов, проверка на швајцарските сметки

Време

Место пресуда, предложено вештачење

Вечер Прес

Младенов бара 50.000 евра од Костов

А1

Канал5

6 поврзани вести »