TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-09-11 - 2006-09-17

Израел повлече 2/3 од армијата

Вечер Прес - 14.09.2006

Израел постигна "значителен напредокè во постепеното повлекување Израел постигна "значителен напредоки во постепеното повлекување на армијата од Јужен Либан, за еден месец по усвојувањето на резолуцијата 1701 на Советот за безбедност на ОН, се вели во извештајот на генералниот секретар на ОН Кофи ...

Aнан: Израел постигна значителен напредок во повлекувањето од Либан

А1

Анан повика на флексибилност во преговорите за Косово

А1

Анан се сретна со Хатами

А1

ОН: Израел постигна напредок во повлекувањето на армијата од Јужен Либан

Канал5

Канал5

6 поврзани вести »

По пошта дознаваат дека се отпишани

Време - 16.09.2006

ТЕЛЕКОМОТ ГИ РЕДУЦИРА ВРАБОТЕНИТЕ „Македонски телекомуникации“ почна по пошта да испраќа решенија на вработените што ќе бидат отпуштени од компанијата, дознаваме од неофицијални извори во компанијата. Во писмените известувања биле наведени условите под кои работниците ќе треба да преминат на работа ...

"Кадис" сам си ги отстрани каблите

Вечер Прес

Клештите на Телеком ќе сечат денеска

Вечер Прес

Телекомот ги кастри кабелските ТВ

Дневник

Телеком повторно во акција Центарот на Скопје без кабелска

Вечер Прес

Време

6 поврзани вести »

Вардар се осамостои на врвот на табелата

А1 - 17.09.2006

Вардар се осамостои на врвот на табелата во Македонското фудбалско првенство, по денешната победа над Шкендија на жешкиот терен во Тетово, во петтото коло од прволигашката конкуренција. Македонија Ѓорче Петров го загуби чекорот со лидерот играјќи само нерешено со Ренова, а до третото место конечно ...

Работнички К. в недела домаќин на Башкими

Дневник

Работнички и Башкими ќе се сретнат в недела

Вест

„Црвено-црните“ го освоија врвот

Дневник

Вардар првпат води по три години пауза

Време

Вест

6 поврзани вести »

Бујрум во Скопје

Вест - 15.09.2006

Завчера вечер на Скопскиот саем беше отворен првиот Саем на турски извозни производи, во организација на Подсекретаријатот за надворешна трговија во Владата на Република Турција и Асоцијацијата на извозници УЛДАГ. Министерката за економија Вера Рафајловска на отворањето на саемот посочи дека ...

Отворен Саем на турски извозни производи

Време

Турски производи на Скопски саем

Дневник

Денес почнува Саемот на турски извозни производи

Утрински

Отворен е саемот на турски извозни производи во Македонија

А1

Утрински

6 поврзани вести »

Во "Бунарџикè се работи турбо

Вечер Прес - 16.09.2006

Подготвителните работи на слободната економска зона "Бунарџикè ќе ... Подготвителните работи на слободната економска зона "Бунарџики ќе завршат пред време бидејќи новата Влада со невидено темпо ги реализира градежните активности, вели бизнисменот Ристо Гуштеров, кој е главен лобист за инвестицијата ...

Домашните компании не се откажуваат од „Бунарџик"

Утрински

Домашни фирми можат да градат во БУНАРЏИК

Вечер Прес

Стопанската комора на големите директори не се откажува од Бунарџик

Канал5

Зоната „Бунарџик" ќе биде слободна само за странски фирми

Утрински

Време

6 поврзани вести »

Почина Оријана Фалачи - најпознатото италијанско новинарско перо

Дневник - 16.09.2006

По долгогодишно боледување, завчера, на 76-годишна возраст, во болница во Фиренца почина познатата италијанска новинарка и некогашен воен известувач, Оријана Фалачи По долгогодишно боледување, завчера, на 76-годишна возраст, во болница во Фиренца почина познатата италијанска новинарка и некогашен ...

Почина Оријана Фалачи, најпознатото женско новинарско перо

Вест

Почина новинарката Оријана Фалачи

Утрински

Почина славната Оријана Фалачи

Време

Почина Оријана Фалачи

Вечер Прес

А1

6 поврзани вести »

Македонија скокна на 51. место

Вест - 14.09.2006

ФУДБАЛСКАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА СО НАЈДОБАР РЕЈТИНГ НА ФИФА-ЛИСТАТА ДОСЕГА Нашата фудбалска репрезентација се најде на извонредното 51. место на најновата ранг-листа на ФИФА, објавена вчера, што претставува нејзиниот највисок пласман досега.

Лудница: Македонија е 51. светска фудбалска сила!

Време

Македонија се проби на 51. место

Дневник

Македонија на рекордното 51. место на листата на ФИФА

Утрински

Најдобар пласман на Македонија

Вечер Прес

А1

6 поврзани вести »

Бомбашки напад уби единаесетмина во Турција

Утрински - 14.09.2006

Полицијата започна опсежна акција за пронаоѓање на сторителите на терористичкиот напад ДИЈАРБАКИР - Турската полиција вчера постави контролни пунктови на патиштата кои водат надвор од Дијарбакир, во големата операција за пронаоѓање на оние што стојат зад бомбашкиот напад во кој загинаа 11 лица, ...

Бомбашки напад уби 11 луѓе во Турција

Вест

Бомбашите удрија и врз деца во Турција

Дневник

Убиени 11 лица

Вечер Прес

Најмалку 11 убиени при експлозија во југоисточна Турција

А1

Канал5

6 поврзани вести »

Се чека нова тура на извршни решенија

Вест - 12.09.2006

БУЏЕТСКА ДУПКА БЕЗ ДНО Министерот за финансии Трајко Славевски најавува дека обврските на државата кон доверители врз основа на извршни и правосилни судски решенија може да го надминат износот од 33 милиони евра. По првичните 11 милиони евра што годинава се исплатени од Буџетот за обесштетување по ...

600 извршни судски решенија ќе го олеснат буџетот за 33 милиони евра

Канал5

Државата изгубила 675 судски спора кои наскоро треба да станат правосилни со што од Буџетот би се одлеале 22 милиони евра

Вест

Судски решенија ќе ја олеснат државната каса за 22 млн. евра

Утрински

Државната каса полесна за 22 милиони евра

Време

Вечер Прес

6 поврзани вести »

Тендерот за увоз на струја е готов - Се чека зелен сигнал од Владата

Канал5 - 17.09.2006

Тендерот за увоз на струја за првите четири критични зимски месеци од 2007 та е готов. МЕПСО, преносниот оператор е подготвен да го распише до крајот на месецот, потврди директорот Трајче Черепналковски. Тендерот за увоз на струја за првите четири критични зимски месеци од 2007 та е готов.

На Македонија и се заканува енергетска катастрофа

Утрински

МЕПСО ретко префрла пари, ЕЛЕМ не плаќа даноци

Време

Производството на струја под закана за прекин

А1

Долговите на ЕЛЕМ може да не остават во мрак

Време

Време

6 поврзани вести »