TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-09-11 - 2006-09-17

Опожарен автомобил на полицаец

Време - 14.09.2006

ШТИП Автомобил на штипски полицаец вчера во раните утрински часови се запалил и целосно изгорел, а огнот потоа се проширил на покривната конструкција на неговата семејна куќа. За среќа, со брзата интервенција на противпожарната бригада пожарот бил изгаснат и била спречена поголема штета.

Изгоре автомобил на полицаец

Вечер Прес

Полицајците станаа редовна цел на насилници

Време

Уапсени кумановци што нападнале двајца полицајци

Дневник

Нападнати полицајци оти сопреле автомобил

Вест

Вечер Прес

6 поврзани вести »

Петти Фестивал на албанската драма во Дебар

А1 - 16.09.2006

Честа да го отвори Фестивалот на албанската драма, кој годинава слави скромен јубилеј пет години од своето постоење, му припадна на домаќинот дебарскиот театар „Ќемал Ајдини“ со претставата „Пазар со ѓаволот“ од Скендер Деволи, во режија на познатиот режисер од Тирана Димитар Ургоцка.

„Татко" на Унковски на фестивал во Каиро

Утрински

"Женидба" на Битолски театар на фестивал во Бургас

Вест

Фестивал на албанската драма

Утрински

Две награди за Албанскиот театар од Скопје

Време

Утрински

6 поврзани вести »

Груевски ја презеде одговорноста да ја внесе Македонија во НАТО

Време - 16.09.2006

ЗАСИЛЕНИ АКТИВНОСТИ ЗА ЧЛЕНСТВО ВО АЛИЈАНСАТА Подготовките за членство на државата во НАТО отсега ќе бидат под директна одговорност на премиерот Никола Груевски, а Владата засилено ќе работи да ги спроведе реформите во полицијата и во судството и да покаже резултати во борбата против корупцијата, ...

Во НАТО во 2009 година

Дневник

Членство во НАТО за 18 месеци

Вечер Прес

НАТО ќе вреднува според сработеното

Дневник

Лично Груевски од денеска е покровител на активностите за интегрирање во алијансата

Канал5
5 поврзани вести »

„Лукоил" ќе гради бензинска пумпа во Битола

Утрински - 14.09.2006

БИТОЛА - Руската нафтена индустрија „Лукоил" вчера потпиша договор со битолската локална самоуправа за изградба на првата бензинска пумпна станица во Битола. Комплексот ќе се гради во близина на раскрсницата „Билбилкамен" на влезот на градот од Ресен, а градежните работи ќе започнат во почетокот на ...

„Лукоил“ ќе гради три бензински пумпи

Време

Прва бензинска пумпа во Битола

Вечер Прес

Уште една пумпа на Лукоил?

Вечер Прес

Конкуренцијата пристигна со цени пониски за денар

Време
5 поврзани вести »

Премиерот Јанукович на удар по изјавата за НАТО

Утрински - 16.09.2006

Во Киев портокаловите го критикуваат Јанукович поради откажувањето на членството во НАТО Од нашиот дописник БРАНКО ВЛАХОВИЌ МОСКВА - Изјавата на украинскиот премиер Виктор Јанукович дадена во четвртокот попладнето во Брисел дека прашањето за влез во НАТО сега не е актуелно, бидејќи на тоа се ...

Украина ја одложи кандидатурата за НАТО

Утрински

Пауза во односите со НАТО

Вечер Прес

Украина се откажа од барањето за прием во НАТО

А1

Јанукович против брзо зачленување во НАТО

А1
5 поврзани вести »

ЦЕМТ-дозволите ќе се делат електронски

Дневник - 16.09.2006

ЦЕМТ-дозволите за превозниците ќе се делат електронски за да се обезбеди транспарентност и да се елиминира човечкиот фактор при нивната распределба. За таа цел вчера Меморандум за разбирање потпишаа Министерството за транспорт и врски и Американскиот проектот за развој (УСАИД), јави МИА.

За ЦЕМТ-дозволи мито и до 4.000 евра

Дневник

Апликации за ЦЕМТ-дозволи по електронски пат

Време

За да се спречи корупцијата при распределба на меѓународните дозволи Компјутер ќе ги издава ЦЕМТ-дозволите

Вечер Прес

Тепачка за Еуро 2 дозвола?

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Убиен рускиот банкар што затвораше сомнителни банки

Дневник - 15.09.2006

Платени убијци прексиноќа го застрелале најпочитуваниот руски банкар, кој водеше битка за чистење на финансискиот сектор од валкани зделки и перачи на пари Платени убијци прексиноќа го застрелале најпочитуваниот руски банкар, кој водеше битка за чистење на финансискиот сектор од валкани зделки и ...

Убиен вицегувернерот на Централната банка

Време

Одмазда на банкарската мафија во Москва

Утрински

Убиен вицегувернерот Козлов

Вечер Прес

Руски банкар убиен во нарачано убиство

А1
5 поврзани вести »

50 загинати во ...

Вест - 13.09.2006

Сана, 13 септември - Најмалку 50 загинати и над 100 повредени е најновиот биланс на жртвите во стампедото кое што се случило во јужен Јемен, каде што претседателот Али Абдулах Салех одржувал предизборен митинг, изјавија очевидци и извори на организаторите на митингот.

Десетици загинати во изборно стампедо во Јемен

Утрински

Десетици жртви на предизборен митинг во Јемен

Дневник

Во стампедо загинаа над 50 лица

Вечер Прес

Најмалку 50 загинати во стампедо во Јемен

А1
5 поврзани вести »

„Жито Прилеп“ отпушта работници

Дневник - 13.09.2006

Седумдесетина работници од мелничко-прехранбената фирма „Жито Прилеп“ се прогласени за технолошки вишок. Тие бараат помош од Регионалниот синдикат во Прилеп бидејќи раководството им издало решенија за технолошки вишок и на работници што биле на боледување или се прогласени за инвалиди на трудот.

Во „Жито Прилеп" 70 работници прогласени за технолошки вишок

Утрински

За технолошки вишок прогласени 70 работници

Време

Џорџ Атанасовски го уништи „Жито Прилеп“

А1

Прогласите за технолошки вишок од Жито Прилеп бараат исплата да обврските- се закануваат со блокади

Канал5
5 поврзани вести »

Лион ги понижи Капело

Утрински - 15.09.2006

Дружината што ја води Жерар Улие би можела да го доведе фудбалот на прво место на скалата на популарноста во Лион, пред виното и жабите Многумина сметаа дека новиот Реал Мадрид со Фабио Капело во тренерската улога и големиот број засилувања мора повторно да владее со Европа.

Проектот на Капело разголен во Лион

Дневник

Реал (М) повторно посрамотен

Вечер Прес

Шампионски настап на Лион

А1

Манчестер и Реал режираат претстави без репризи

Дневник
5 поврзани вести »