TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-09-11 - 2006-09-17

Финците и официјално со Ниеминен во Скопје

Утрински - 15.09.2006

Покрај стандардните Магдинчев, Русевски и Грабуловски, првпат во Дејвис куп тимот на Македонија повикан јуниорот Мартиноски РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ Јарко Ниеминен и официјално ќе ја предводи тениската репрезентација на Финска во мечот со домаќинот Македонија од полуфиналето во Втората група на ...

Магдинчев и Русевски против двоецот Ниеминен

Дневник

Финска доаѓа на гости со Јарко

Дневник

Магдинчев и Русевски победија во двојки

Време

Магдинчев/ Русевски победници во Брашов

Утрински
5 поврзани вести »

Барселона блесна со пет ѕвездички

Дневник - 14.09.2006

Европскиот првак со 5-0 го совлада Левски, а победи на стартот забележаа и фаворитите Баерн Минхен, Челси, Рома и Валенсија Актуелниот европски клупски првак Барселона имаше одличен почеток во фудбалската Лига на шампионите, победувајќи го бугарскиот Левски со 5-0.

Барса засилена го брани приматот

Дневник

Барселона против Левски ја почнува одбраната на титулата во ЛШ

Утрински

Левски на испит на "Камп ноу"

Вест

Деби од соништата за Левски (С)

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Околу 300 верници во реката Треска го примија светото крштение

А1 - 16.09.2006

Млади и стари, и годинава околу 300 верници од цела Македонија, облечени во бело, во водите на реката Треска го примија светото крштение. Многу векови пред нас во реката Јордан Свети Јован Крстител го покрстил синот Божји Исус Христос. Сега сме поблизу до него, велат верниците.

Масовно крштевање во водите на Треска

Дневник

Денеска масовно крштевање во Треска

Време

Осмо групно кршевање во реката Треска

Канал5

Крштевање 400 лица во Треска

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Холанѓаните ја стопираат поддршката на македонската Царина?

Утрински - 16.09.2006

Холандија е најголем донатор и партнер на Царинската управа Прекинот на натамошната соработка, односно прекинот на холандското финансирање на проектите започнати со македонската Царина, може да биде последица од смената на раководниот тим, кој во последниов период бил ангажиран во проектите ...

ЕУ ќе ги запре парите ако и ги сменат кадрите

Дневник

Чистките ги сопреа парите од Холандија

Вест

Владата во конфликт со ЕУ заради смените на државни службеници

А1
4 поврзани вести »

Каролина си најде нов газда

Вест - 12.09.2006

Поп пејачката Каролина Гочева по раскинувањето на долгогодишната врска со дечко и Гроздан често може да се види како се забавува по скопските кафулиња и дискотеки со газдата на Јамаха, Дино Балиќ, ексдечкото на манекенката Натали Грубовиќ.

Каролина пееше пред домашните

Вест

Полна Хераклеја за Каролина

Утрински

И старо и младо пееше и играше со Каролина

Дневник
4 поврзани вести »

Генерално чистење во Бутел

Време - 14.09.2006

КОМУНАЛНА ХИГИЕНА Екипите на ЈП „Комунална хигиена“ изминатава недела го собирале ѓубрето од улиците Бутелска, Рокомија, Радишанска, Боца Иванова, Бутелски Венец, Босна и Херцеговина, Ѓоре Стојчевски, Боро Менков и Втора македонска ударна бригада во акцијата за генерално чистење на општината Бутел.

Обновени уличките околу Бутелска

Време

Новиот асфалт на Бутелска пропаѓа

Дневник

Зјаат дупки на Стара Бутелска

Вест
4 поврзани вести »

Потпишан Меморандум за развој на бизнис-инкубатор

Утрински - 13.09.2006

Во Општина Гази Баба беше потпишан Меморандум за разбирање, за реализација на проектот „Развој на бизнис-инкубатор". Документот вчера го потпишаа градоначалникот Коце Трајановски и Андерс Столен, претседател на Управниот одбор на Фондацијата „Претприемачки сервис за млади" со што, всушност, беа ...

Студентски бараки ќе станат центар за бизнис

Време

Ќе се реновираат три бараки во студенскиот "Стив Наумов"

Вест

Бизнис инкубатор за нови работни места

Вечер Прес
4 поврзани вести »

В недела ќе се отвори Кумановскиот џез-фестивал

Утрински - 16.09.2006

Ѕвезда на вечерта е норвешкото трио на младиот гитарист Јакоб Јанг, а настапуваат и белградските бендови „Квинтехо" и „Фиеста Латина" Осмото издание на Кумановскиот џез фестивал, во недела го отвора белградскиот танго-џез ансамбл „Квинтехо", кој во 20 часот настапува на сцената на Центарот за ...

Половина сега, половина наесен

Вечер Прес

Скратена програма со акцент на латинозвукот и на нордискиот џез

Време

„Квинтехо“, Јакоб Јанг и „Фиеста латина“ на Кумановски џез-фестивал

Дневник
4 поврзани вести »

Трујачот од токиското метро ќе оди на бесилка

Утрински - 16.09.2006

Шоко Асахара е одговорен за нападот со отровен гас во кој загинаа 12, а илјадници лица беа затруени ТОКИО - Жалбата против смртната казна на поранешниот лидер на култот кој го испланира нападот со отровен гас врз токиската подземна железница во 1995 година вчера беше одбиена од страна на јапонскиот ...

Потврдена смртната казна за Шоко Асахара

Време

Бесилка за Асахара

Вечер Прес

Смртна казна за водачот на нападот со отвровен гас во токиското метро

Канал5
4 поврзани вести »

Астронаутите од „Атлантис“ трет пат излегоа во отворената вселена

А1 - 15.09.2006

Астронаутите од американското вселенско летало „Атлантис“ ја започнаа третата последна прошетка во отворената вселена, која се очекува да трае шест ипол часа. Двајца астронаути од шестчлениот екипаж на „Атлантис“ излегоа од Меѓународната вселенска станица за да го подготват активирањето на двата ...

„Атлантис" се спои со вселенската станица за да испорача опрема

Утрински

„Атлантис“ успешно лансиран во вселената

Време

Атлантис успешно лансиран

Вечер Прес
4 поврзани вести »