TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-09-18 - 2006-09-24

Најмасовни демонстрации во Будимпешта од почетокот на кризата

А1 - 24.09.2006

Во Будимпешта утрово е мирно, по синоќешните најмасовни демонстрации откако во јавноста дојде информацијата дека премиерот Ференц Ѓурчањ намерно ја лажел јавноста за економската ситуација во земјата. На плоштадот „Лајош Кошут“ пред зградата на Парламентот синоќа, според различни агенции, се собраа ...

Продолжува притисокот врз унгарскиот премиер Ференц Ѓурчањ

Канал5

Во Унгарија и денеска протести

А1

За протестите обвинет лидерот на опозицијата

Утрински

Привиден мир

Вечер Прес

А1 Утрински Дневник Вест Време Вечер Прес А1 Вест

35 поврзани вести »

Српската Влада бара повлекување од Ахтисари

А1 - 24.09.2006

Специјалниот пратеник на Обединетите нации, Марти Ахтисари, треба да се повлече од преговорите за статусот на Косово, смета српската Влада. Причина за повлекувањето како што било истакнато на денешната владина седница, е тоа што „Ахтисари ја држел страната на албанските сепаратисти“.

Ахтисари: Нема определено рокови за преговорите за Косово

А1

Предлогот за Косово ќе биде да се оддели од Србија, а да не се спомене независност

Утрински

Косово можеби и нема да добие независност

Дневник

Косово можеби нема да биде независно

Вечер Прес

А1 А1 Дневник Канал5 Канал5 Утрински Време А1

31 поврзани вести »

Средба Милошоски - Бакојани во Њујорк

А1 - 23.09.2006

На маргините на Генералното собрание на ОН министерот за надворешни работи Милошоски половина час разговарал со грчката министерка за надворешни работи Дора Бакојани. Тие го потврдиле претходниот договор меѓу Скопје и Атина да не го отвораат прашањето за спорот со името во моменти кога во некоја од ...

Црвенковски разговараше со Анан за името и за демаркацијата

Утрински

Границата и името главна тема

Време

Македонија нуди двојна формула, Грција едно име

Дневник

"Времето работи за нас и против нас"

Вечер Прес

Утрински Време Дневник Утрински Вечер Прес А1 Канал5 Дневник

28 поврзани вести »

Продолжува неизвесноста во пресметката меѓу Македонија и Финска

А1 - 24.09.2006

Продолжува неизвесноста во Дејвис куп пресметката меѓу Македонија и Финска. Севкупниот резултат е 2:2, а поради мрак прекинат беше решавачкиот натпревар меѓу Предраг Русевски и Тимо Ниеминен. Нерешено и на овој дуел, но во последниот сет Русевски има предност од 4:2 во гемови.

Изедначено и неизвесно во Дејвис куп делот со Финска

А1

Оптимистички и покрај поразот

Дневник

Русевски ја испушти победата на кариерата

Вест

Русевски беше на праг на сензација

Време

Утрински Вечер Прес А1 Дневник Вест Утрински Време Дневник

27 поврзани вести »

Формирано Здружение на измамени граѓани од „ФИ-КОМ“

А1 - 24.09.2006

Здружение на измамените граѓани од компанијата од градежниот бизнис „ФИ-КОМ“, беше формирано синоќа во Скопје. Околу 100 граѓани кои уплатиле огромни денарски и девизни средства во надеж дека ќе купат стан во една од повеќето згради во изградба што ги правеше компанијата, решија во иднина да ...

Растат жртвите од измамите на „Фи-ком“

Канал5

Весна Николиќ се брани со молчење

А1

Ни карабина од правната држава

Дневник

Доме, горки доме

Дневник

Утрински Време Вест Вечер Прес А1 Канал5 Време А1

25 поврзани вести »

Владата без решение за државен обвинител

А1 - 23.09.2006

Ќе го разрешат Прчевски, но до донесување нов закон за Јавно обвинителство Владата нема намера да предложи нов државен обвинител за избор во Собранието. „По разрешувањето на сегашниот Јавен обвинител, неговата работа ќе ја врши заменик јавен обвинител до донесувањето на новиот закон, кој треба да ...

5 ЧАСА СО БРУС ВИЛИС

Вест

Груевски не објавува кого подготвува за наследник на Прчевски

Канал5

Обвинител во процедура

Време

Ослободените бараат 200.000 евра од Александар Прчевски

Дневник

А1 Утрински Канал5 Дневник Време Утрински Вечер Прес А1

25 поврзани вести »

Папата на средба со муслиманските амбасадори

Вест - 23.09.2006

ВАТИКАН, 23 септември (Ројтерс) - Папата Бенедикт ќе се сретне со муслиманските амбасадори во Ватикан и со италијанските исламистички лидери в понеделник за да се обиде да ја го смири револтот што го предизвика кога прочита цитати од средновековен текст каде што се вели дека нивната религија е ...

Папата ги покани муслиманските амбасадори на ручек на помирување

Дневник

И „непогрешливиот“ може да згреши

Дневник

Буш во одбрана на изјавите на папата за исламот

А1

Буш во заштита на изјавите на папата Бенедикт XVI за исламот

Канал5

Вест Вечер Прес Утрински Вест Време Канал5 Утрински Време

20 поврзани вести »

Или зголемена плата или штрајк

Дневник - 23.09.2006

Лекарите од скопскиот Клинички центар ќе стапат во генерален штрајк ако до петок не им биде исплатено зголемувањето на платите, изјави на вчерашната прес-конференција претседателот на Синдикатот Ангелчо Саздовски. Тој за хаосот што настана во здравството ја обвини минатата власт.

Или повисоки плати или генерален штрајк

Време

Клиничарите со ултиматум - зголемени плати или штрајк

Утрински

Лекарите во Државна ќе штрајкуваат

Вест

Лекарите во Клинички со ултиматум до Селмани

А1

Вест Дневник Канал5 Време Вечер Прес А1 Утрински Канал5

19 поврзани вести »

Македонски викенд на МОТ

Утрински - 23.09.2006

Штипскиот театар гостува со „Нирвана", Албанскиот театар со „Аквариум", а Битолскиот театар со „Женидба" Вечерва, во рамките на МОТ, во 20.30 часот, на сцената на Младинскиот културен центар гостува Народниот театар од Штип, си претставата „Нирвана" од Константин Илев, во режија на Владлен ...

Скопски премиери на „Нирвана“ и на „Аквариум“

Време

Со Нирвана, преку Аквариум до Женидба

Вечер Прес

Вечерва отворање на 31-вото издание на фестивалот МОТ

А1

МОТ се отвора со љубовната трагедија „Отело"

Утрински

Дневник Канал5 Време Вест Вест Дневник Утрински Вечер Прес

18 поврзани вести »

Реисот Реџепи повика да заврши неслогата во ИВЗ

А1 - 23.09.2006

Реисот Реџепи ги повика муслиманските верници да го започнат постот за Рамазан, но и дефинитивно да заврши неслогата во Исламската верска заедница. „Овој месец на Рамазан нека биде израз на нашето заедништво и братство, месец на пријателство со тие што се различни од нас, но и месец во кој ...

Устоличен е новиот поглавар на ИВЗ Сулејман Реџепи

Канал5

Хаџи Сулејман Реџепи го презеде раководењето со ИВЗ

Утрински

Устоличен новиот поглавар на ИВЗ

А1

Пукано во зградата на Исламската верска заедница

Вест

Дневник Време Утрински Вечер Прес А1 Канал5 Утрински Вечер Прес

18 поврзани вести »