TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-09-25 - 2006-10-01

Измамените од „ФИ-КОМ“ ќе се сретнат со „Еуростандард“

А1 - 01.10.2006

Утре најверојатно ќе дојде до уште една средба на измамените граѓани во случајот „ФИ-КОМ“ и „Еуростандард банка“. Една од темите за кои ќе стане збор е хипотеката за „Антигона 1“, за која Никола Николиќ од „Еуростандард“ добил кредит од еден милион и петстотини илјади евра.

Судот дозоволил „Еуростандард“ да ги активира хипотеките од Фи-Ком

Макфакс

Еуростандард ќе ги наплати хипотеките од „Фи-ком"

Макфакс

„Фи-ком“ е првата пирамида што падна, има уште!

Макфакс

Сопственикот на „Фи-ком", по измамата со станови, уапсен во Скопје

Макфакс

Макфакс Утрински Дневник Вечер Прес Вечер Прес А1 Канал5 Дневник

46 поврзани вести »

Собранието гласа за предлог -законот за полиција

Макфакс - 01.10.2006

Скопје Собранието денеска треба да гласа за Предлог законот за полиција, откако спикерот Љубиша Георгиевски на крајот од минатата недела ја заклучи едномесечната расправа по законскиот текст. За усвојување на Предлог законот за полиција потребно е да гласаат најмалку 61 пратеници.

ЛДП нема да учествува во расправата за Законот за полиција

Макфакс

Продолжува дебатата за Законот за полиција

Макфакс

Усвоен Законот за полиција

Макфакс

ДУИ: Законот за полиција ги узурпира надлежностите на локалната власт

А1

А1 Дневник Време Вест Утрински Вечер Прес А1 Вест

39 поврзани вести »

Од 2008 враќање во Фед-купот?

Дневник - 30.09.2006

Тениската еуфорија по пласманот на мажите во Првата евроафриканска зона од Дејвис-купот, ги натера челниците на македонската федерација да размислуваат за формирање и вклучување на женска репрезентација во натпреварите од Федерејшн-купот.

Можеме да ја добиеме и Словачка

Вест

Тенисерите најавуваат подвиг и со Словачка

Утрински

Момчето што не се плаши од величини

Вест

И Словачка може да падне во Скопје

Време

Вечер Прес А1 Дневник Утрински Дневник Време Вест Вечер Прес

38 поврзани вести »

Тајно била зголемена листата со лекови

Макфакс - 01.10.2006

(Дневник) – сабота, 16.09.2006 ЗДРАВСТВО Позитивната листата била проширена со десетина препарати, зад кои не стои Комисијата што ја подготвувала, тврдат во Бирото за лекови Министерот за здравство Имер Селмани ќе формира комисија што ќе ги споредува предлог-позитивната листа што ја подготвила ...

Разрешени директорите во јавните здравствени установи

А1

Ќе им ставам крај на игрите со здравствениот денар

Дневник

Професионализмот мора да им застане на патот на партиските кадри

Време

Над 300 кандидати за менаџери во здравството

Утрински

А1 Време Утрински Дневник Вечер Прес А1 А1 Канал5

31 поврзани вести »

Стефан Фонтејн добитник на „Златна камера 300“

Канал5 - 01.10.2006

Во Центарот за култура во Битола синоќа со свечена церемонија, на која беа доделени годинешните фестивалски награди, заврши 27-то издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. Битола, 1 октомври (МИА) - Во Центарот за култура во Битола синоќа со свечена церемонија, на која ...

„Златна камера 300“ за „Чукањето на моето срце запре“

Макфакс

„Тајната книга" вечерва го затвора фестивалот „Браќа Манаки"

Утрински

Пет дена Филм

Вечер Прес

Ова е време на драматични промени во филмот

Дневник

Вест Утрински Време Вест Дневник Вечер Прес А1 Вест

23 поврзани вести »

Британија го поддржува членството на Бугарија и Романија во ЕУ

Макфакс - 01.10.2006

Лондон Велика Британија во целост го поддржува членството на Бугарија и Романија во Европската унија (ЕУ). Ова, во интервју за весникот „Индепендент“, го изјави британскиот министер за надворешни работи Маргарет Бекет. Запрашана дали се срами од одлуката на својата Влада за воведување на ...

Европјаните не знаат колку членки има ЕУ

Макфакс

Преведувачите брзо го празнат буџетот на Европската Унија

Дневник

Пак: Проширувањето на ЕУ ќе продолжи

А1

Бугарија и Романија во лигата на шампионите

Време

Дневник Утрински А1 Утрински Вест Дневник Вечер Прес А1

21 поврзани вести »

ОМД - Бакојани лаже

Макфакс - 01.10.2006

Вашингтон/Скопје Провокативна лага е последната изјавата на шефот на грчката дипломатија Дора Бакојани за непостоење на македонско малцинство во Грција. Ова го соопшти Обединетата македонска дијаспора (ОМД) со седиште во Вашингтон, една од најголемите организации на македонската емиграција во ...

Плати носи

Вест

Европските зелени шокирани од Бакојани

Дневник

Нимиц засега нема да преземе нови чекори за името

Дневник

Бакојани е О.К.

Вест

Време Вечер Прес А1 Канал5 А1 Утрински Вест Канал5

21 поврзани вести »

Збор кој потера и остана...

Вечер Прес - 30.09.2006

Академик Матеја Матевски во својот проштален говор од својот пријател и колега по збор, Петре М.Андреевски ќе рече: "Денес, додека тој почива покрај градините и нивите на Црна, ние го одбележуваме сеќавајќи се веќе, неговото дело, спомнувајќи го неговото име со почит и со љубов што ги заслужуваат ...

Живејачка целосно посветена на пишаниот збор

Време

Направете му споменик на Петре М. Андреевски среде Скопје

Вест

Власта го заборави Петре М. Андреевски

Вест

Делото на Петре М. Андреевски е редок духовен и јазичен храм

Утрински

А1 Време Канал5 Утрински Утрински Дневник Време Вест

19 поврзани вести »

Суспендирани двајца затворски чувари

Дневник - 28.09.2006

Се' уште е во бегство криминалецот Енвер Зимери, кој во неделата вечерта избега од истражниот затвор „Шутка“. Полицијата презеде засилени мерки за апсење на озлогласениот криминалец, но не соопштува дали Зимери избегал преку државната граница или се крие во земјава.

Двајца чувари суспендирани

Време

Суспендирани двајца стражари

Вест

Суспендирани двајца надзорници во затворот Шутка

А1

Суспендирани двајца чувари во „Шутка“ - се утврдува кој се го посетувал избеганиот Зимери

Канал5

Време Дневник Утрински Дневник А1 Вест Време Дневник

18 поврзани вести »

Путин: Грузија сака да ја провоцира Русија

А1 - 01.10.2006

Сите шефови на руските безбедносни служби на итна средба кај претседателот Путин. Овој ненадеен потег доаѓа откако грузиските власти го обвинија Путин дека тајно соработува и се состанува со сепаратистички лидери во Тибилиси.

Путин свика итна седница на безбедносните служби

Макфакс

Јужна Осетија: Грузија врбува наемници од ЗНД

Макфакс

Русија ќе депортира 90 грузиски имигранти

Макфакс

Грузија нуди размена на територии со Азербејџан

Макфакс

А1 А1 Вест Канал5 Време Дневник Утрински Вечер Прес

17 поврзани вести »