TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-01-23 - 2006-01-29

На површина последиците од политичкиот вакуум во Косово

А1 - 29.01.2006

По смртта на Ругова, полека излегуваат на површина последиците од создадениот политички вакуум. Стигнаа првите критики од Генералниот секретар на Обединетите Нации . Тој е незадоволен од постигнатите стандарди на Косово. Се одложи и датумот за почеток на преговорите.

Македонија е превентивно претпазлива кон Косово

Дневник

Расправа кој ќе го наследи Ругова

Време

Преговори што поскоро

Вечер Прес

Католичката мисија на Пјетер Ругова

Дневник

Време Вест Дневник Време Дневник Време Утрински Вечер Прес

55 поврзани вести »

"Благодарница" за Ешдаун

Вечер Прес - 28.01.2006

Сараевчаните што минуваа вчера имаа ретка можност да видат несекојдневна "билбордот-благодарница", со кој подмладокот на Социјал-демократската партија се збогува со меѓународниот администратор во Босна, британскиот дипломат Педи Ешдаун.

И Ребека на тој "луд, луд камен"

Вечер Прес

САМРАКОТ НА "ФУНКЦИОНАЛНАТА ПАМЕТ"

Вечер Прес

И ѕвездите на Гранд на "Беовизија"

Вечер Прес

"Неоком" го "лизна" Наумов

Вечер Прес

Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес

52 поврзани вести »

Тутунарите низ Македонија продолжија со блокадите

А1 - 29.01.2006

Тутунарите од струмичкиот, радовишкиот и прилепскиот регион не се даваат и продолжуваат со блокадите на патиштата. Нивните барања за повисока откупна цена на тутунот и исплата за седум дена и по една недела блокади не допреа до Владата.

Радовишките тутунари повторно со блокади

А1

Прилепските тутунари продолжија со блокадите

А1

Струмичките тутунари решени да се исполнат нивните барања

А1

Прилепските тутунари го блокираа патот Прилеп-Градско

А1

Утрински Дневник Вечер Прес А1 Утрински Време Дневник Утрински

40 поврзани вести »

Студот не предизвика посериозни оштетувања кај земјоделските култури

А1 - 28.01.2006

Ниските температури кои ги донесе студениот бран не предизвикаа посериозни оштетувања кај земјоделските култури. Есенските посеви во Пелагонија, каде температурата се симна и 27 степени под нулата, ги заштити снежната покривка и тоа што се во фаза на мирување, кога растението е најотпорно на студ.

Променливото време е опасно за хроничните болни

Време

Времето ќе попушти, ќе нема поларни студови

Утрински

Во јагленокопите пука од студ и од работа

Време

Нови жртви од студот во Полска

А1

А1 А1 Време Канал5 Утрински А1 А1 Време

32 поврзани вести »

Парастос мајстор

Вест - 28.01.2006

САКАМ ДА КАЖАМ - Горан Михајловски Откако Бранко не закопа дома, сега ќе закопува и по околината 1 Државниот секретар на МНР Емил Киријас рече дека дипломатите на оваа владина коалиција биле 39 отсто професионални, за разлика од дипломатите на ВМРО-ДПМНЕ кои биле професионални само 13 отсто.

ЕЛ МАСРИ, ДАРЛИНГ

Вест

За тајните затвори на ЦИА ќе се сведочи јавно

Дневник

Колку сме далеку од ЕУ?

Дневник

Што правел Масри 23 дена во Македонија?

А1

Време Утрински Време А1 А1 Утрински Утрински Дневник

32 поврзани вести »

„Глас на светлината“ повторно ќе го блокира Скопје

А1 - 29.01.2006

Невладината организација „Глас на светлината“ повторно ќе го блокира Скопје. Од утре од 13 па до 16 часот на пет раскрсници ќе протестираат против продажбата на ЕСМ. Велат дека протестите ќе бидат во понеделник, вторник и петок. Повторно ќе се собираат пред Владата .

„Не го даваме ЕСМ“

Време

Кандидатите за ЕСМ агресивно лобираат

Време

Пак блокади во Скопје против продажба на ЕСМ

Дневник

Скопје две недели под блокади

Вечер Прес

А1 Дневник Вест Утрински Вест А1 Време Вест

29 поврзани вести »

Солана: ЕУ не смее да ја признае Хамас

А1 - 29.01.2006

Европската Унија не смее да ја признае Хамас, оцени децидно Хавиер Солана, висок претставник за безбедност и надворешна политика на Унијата. Солана во интервју за францускиот весник „Монд“ изјави дека треба „да се избегне признавањето на терористичка група само поради тоа што добила избори“.

Захар: Хамас никогаш нема да го признае Израел

А1

Членови на Фатах бараат оставка на лидерите

А1

Протест на палестински полицајци во Газа

А1

Израелците одбиваат преговори со Хамас

Време

Дневник Вест А1 А1 Време Канал5 Утрински Утрински

25 поврзани вести »

ЗАМРЗНАТАТА РАЧНА СОПИРАЧКА ПРИЧИНА ЗА ЖЕЛЕЗНИЧКАТА НЕСРЕЌА, ТВРДИ МАШИНОВОЗАЧ ОД ЦГ жеЛЕЗница

Канал5 - 28.01.2006

Долгогодишен машиновозач во Железницата на Црна Гора Будимир Меденица оцени денеска дека возот 6103 излетал од шините на 23 јануари во Биоча поради замрзнување на ВЦР рачните педали кои машиновозачот ги поставил под тркалата на запрениот воз.

Возете без сопирачки!

Вечер Прес

Новороденчето - 45 жртва

Дневник

Погреби низ цела Црна Гора

Време

Почина бебето родено во несреќата во Црна Гора

Вест

Вечер Прес А1 Дневник Утрински Време Вест А1 Вест

23 поврзани вести »

Рожер Федерер ја освои Австралија

А1 - 29.01.2006

Светскиот тениски рекет број еден Рожер Федерер го освои превиот гренд слем во сезоната, отвореното првенство на Австралија во Мелбурн. Во финалниот меч Швајцарецот со 3:1 во сетови славеше над Кипарската сензација Маркос Багдатис.

Морезмо конечно се радуваше на првата Грнд Слем титулла

А1

Федерер против Багдатис во финалето на Австралија опен

Утрински

Федерер го брка рекордот на Агаси

Дневник

Роже Федерер ќе игра против Маркос Багдатис

А1

Дневник Утрински А1 Вест Утрински Дневник А1 Утрински

20 поврзани вести »

Бучковски и Груевски со различни стратегии за изборите

А1 - 28.01.2006

Бучковски и Груевски ги привршуваат работите за официјалниот старт на предизборната кампања, без разлика дали изборите ќе бидат јули или септември. Се гради стратегијата и се договараат коалициите со кои ќе се излезе пред граѓаните. Настапот на Груевски барем засега е традиционален .

Корупцијата мора да има судски епилог

Вечер Прес

Тимовите подготвени, неизвесен само изборниот датум

Утрински

Ги кријат спонзорите како змија нозете

Дневник

Датумот за избори не е приоритет

Дневник

Дневник Утрински Вечер Прес Дневник Време Утрински Дневник А1

19 поврзани вести »