TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2006-10-02 до 2006-10-08

Русија - Без согласност на Белград, нема решение за Косово

Макфакс - 08.10.2006

Брисел/Белград Русија на Европската унија и пренела став дека решението за Косово не може да и sе наметнеe на Србија, и оти тоа нема да го поддржи ниту во Контакт групата, ниту во Советот за безбедност на ОН. Ова денеска го објави белградската агенција Бета, повикувајќи се на “одлично информирани“, ...

Ахтисари на средба со генералниот секретар на НАТО

Макфакс

Албанија да ја затвори границата со Косово за малолетници

Макфакс

Ахтисари: Предлог - статусот до крајот на 2006

Макфакс

Уставен референдум во Србија

Макфакс

Макфакс Време Утрински Дневник Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

63 поврзани вести »

Русија депортира 200 Грузијци

Вест - 07.10.2006

МОСКВА, 7 октомври (Ројтерс) - Русија вчера депортираше еден авион со Грузијци обвинети за имиграциски прекршоци, што претставува најнова реакција на Москва наменета да го потчини својот мал јужен сосед. Грузија ја изреволтира Москва со апсењето на четворицата руски армиски офицери минатата недела ...

Русија депортира Грузијци

Време

Русија депортира Грузијци со авион

Утрински

Русија депортира Грузијци

Дневник

НАТО се надева дека Русија ќе ги укине санкциите за Грузија

Макфакс

Време Макфакс Макфакс Вест Утрински Макфакс Макфакс А1

41 поврзани вести »

Северна Кореја можеби ќе се откаже од нуклеарното тестирање

Канал5 - 08.10.2006

Северна Кореја ја информирала Кина дека можеби ќе се откаже од планот да изврши тестирање на својата прва атомска бомба, доколку САД се согласат да одржат билатерални разговори со земјата, изјави денеска Јанг Сунгмин, поранешен пратеник на Јужна Кореја, повикувајќи се на неименуван кинески дипломат.

Северна Кореја најави серија нуклеарни проби

Макфакс

ОН ќе ја осуди Северна Кореја за нуклеарната проба

Вест

Северна Кореја тестира викендов?

Време

САД го ублажија заканите за Северна Кореја

Утрински

Дневник Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Утрински

37 поврзани вести »

И пратениците на ДПА надвор од салата

Време - 06.10.2006

СОБРАНИЕТО СО СЕ ПОМАЛКУ ПРАТЕНИЦИ Пратениците од владејачката ДПА вчера ја напуштија собраниската седница на која се расправа за законот за полицијата изреволтирани од начинот на кој спикерот Љубиша Георгиевски ја води седницата.

Продолжува расправата по Законот за полиција

Макфакс

ДУИ - Закон за полиција без консензус е неприфатлив

Макфакс

Владата реши да го преполови началничкиот стаж

Време

ДУИ се смири, пратениците збунети од владините амандмани

Утрински

Дневник Канал5 Макфакс Вечер А1 А1 Време Вест

36 поврзани вести »

"Силмак" ќе плаќа поевтина струја од другите големи потрошувачи

Вест - 07.10.2006

АД "МЕПСО" и "Силмак" вчера договорија за цена на струјата и динамика на исплата на заостанатите долгови на комбинатот кон државната компанија. Од 1 октомври годинава до 31 март 2007 година, "Силмак" струјата ќе ја купува по 28,5 евра за мегаватчас електрична енергија, информираше вчера генералниот ...

„Силмак“ ќе добива поскапа струја, но ќе ја плаќа редовно

Време

„Силмак“ ќе плаќа поскапа струја

Дневник

Силмак пак доби бенефицирана струја

Вечер

МЕПСО му попушти на „Силмак“

А1

Утрински Макфакс Вечер А1 Време Време Вечер Време

35 поврзани вести »

Тасева и Ордановски паднаа, организацијата ќе опстане

Време - 07.10.2006

РАЗВРСКА ВО „ТРАНСПАРЕНТНОСТ“ Слаѓана Тасева, извршна директорка, и Сашо Орданоски, претседател на „Транспарентност-Македонија“, да се повлечат од функциите, а за две недели да се изберат нов борд и ново раководство. Тоа е разврската по конфликтот во оваа организација што ја најави Миклош Маршал, ...

Странска помош

Вест

За две недели нов директор на Транспарентност

Вест

Ќе се избира ново раководство на „Транспарентност" за две недели?

Утрински

Заминуваат и Тасева и Орданоски

Дневник

Вечер Вечер А1 Време Канал5 Време Утрински Канал5

32 поврзани вести »

Ракомет: Металург - Фленсбург 29:37

А1 - 08.10.2006

Македонскиот ракометен првак Металург го претрпе вториот пораз во групата од Лигата на шампионите. Германскиот Фленсбург рутинирано славеше попладнево во Кале со 37:29. Флензбург е за неколку класи подобар од нашиот првак, така што поразот од осум гола разлика е дури и одличен резултат за ...

Ракомет: Вардар Про - Паок 43:29

А1

Нема да им се предадат на силните Германци

Време

Вардар како инспирација

Вест

„Црвено-црните“ веќе размислуваат за следниот противник

Време

Утрински Дневник Дневник Вечер Време Време Време Утрински

31 поврзани вести »

Бучковски не ја доби довербата од СДСМ

А1 - 08.10.2006

Бучковски остана без доверба ама не заминува. Шеќеринска не крие дека сака да го замени. По 12 часа конфронтации и групирања и лобирања по ходниците на МНТ, освен исходот од гласањето јасна беше и длабоката поделба во СДСМ. Во атмосфера на шок и еуфорија, три и пол часа по полноќ сите чекаа да ...

СДСМ првпат во своето постоење гласаше за доверба на лидерот

Канал5

Бучковски не доби доверба на Конвенцијата на СДСМ

Канал5

Изгласана недоверба на лидерот на СДСМ

Макфакс

СДСМ на конвенција ќе гласа за доверба на Бучковски

А1

Време Утрински Дневник Дневник Вечер Макфакс Вечер Макфакс

29 поврзани вести »

Им создадовме комплекс на Англичаните

А1 - 08.10.2006

Не сме се радувале на победа против Англија, но со второто реми во четвртата меѓусебна пресемтка со гордиот албион им создадовме комплес на ѕвездите од островот кои не можеа да не скршат и синоќа на „Олд Трафорд“. Нерешениот резултат без голови е прв неуспех на англиската фудбалска репрезентација ...

Англија - Македонија 0:0

А1

Барем да се репризира Саутемптон 2002

Вест

Во Манчестер Македонија сака реприза на Саутемптон

Утрински

Чест е да се игра на „Олд трафорд“

Дневник

Макфакс Вечер Макфакс А1 Вест Утрински Дневник Вечер

28 поврзани вести »

Нотарите - дива лига!

Време - 07.10.2006

ДЕСЕТ ГОДИНИ НИКОЈ НЕ ГО КОНТРОЛИРА НОТАРИЈАТОТ Мери Јордановска За осум години 140 граѓани поднеле претставки за несовесно работење на нотари, а ниту еден од нив досега не добил укор и не му била изречена дисциплинска мерка.

Маневски им се понуди на нотарите да ги среди законски

Вест

Фикомци стравуваат од премали обесштетувања

Време

Нотарот Стојкоски доби нови кривични пријави

Дневник

Заштитени како бели мечки

Дневник

Вечер Вечер Вечер Вечер А1 А1 Време Дневник

25 поврзани вести »