TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2006-10-02 до 2006-10-08

Топалов израмни, Крамник ќе ја тужи ФИДЕ

Дневник - 07.10.2006

Со црни фигури Веселин Топалов го победи Владимир Крамник во 8. партија од мечот за светската шаховска круна и го израмни резултатот на 4-4 Со црни фигури Веселин Топалов го победи Владимир Крамник во 8. партија од мечот за светската шаховска круна и го израмни резултатот на 4-4.

Војна на нерви и провокации надвор од таблата

Дневник

Крамник и Топалов продолжија со реми

Утрински

Каспаров предвидува прекин на мечот

Дневник

Мечот за титулата продолжи со резултат 3:2 за Крамник

Утрински

Дневник Утрински Дневник

8 поврзани вести »

Македонските самици излудуваат до смрт

Дневник - 06.10.2006

Некому што не бил во самица му изгледа дека не е којзнае што, но тие што поминале таму, ќе го паметат тоа цел живот , објаснува осуденик, кој ја издржувал оваа дисциплинска мерка Тешките емотивни и психички нарушувања што самицата ги предизвикува кај луѓето се еден од мотивите затворениците што се ...

Затвореникот се самоубил со парче пластична цевка

Дневник

Затвореник искрвавел во самица

Вест

Затвореник се самоубил во самица

Време

Осуденик се самоубил во самица

Дневник

Вечер А1 Канал5

8 поврзани вести »

Уплатиле во Кисела Вода, ќе се вселат во стан во Дебар Маало

Вест - 05.10.2006

"САМАРИЈА" ГИ ШЕТА ИДНИТЕ СТАНАРИ НИЗ СКОПЈЕ Поради проблеми со градежната документација "Самарија" се откажала од објект во Кисела Вода и на идните станари им понудила станови во новоградба во Дебар Маало кои веќе имале сопсотвеници Дел од идните станари на новиот објект на улицата "Киро ...

„Фи-ком“ и „Самарија“ ми ја оштетија куќата

Време

„Самарија" признава дека ги мами граѓаните за становите

Утрински

„Самарија“ веќе нема да гради

Дневник

Ни зедоа пари, а ниту градат ниту враќаат

Вечер

А1 Дневник Канал5

8 поврзани вести »

Кондолиза Рајс пристигна во Јапонија

Макфакс - 08.10.2006

Токио Американскиот државен секретар Кондолиза Рајс, пристигна во Јапонија, од каде ќе ја започне четиридневната посета на азиските држави, соопшија локалните власти. Рајс претходно најави дека освен Јапонија, планира да ги посети Јужна Кореја, Кина и Русија, од кои ќе се бара подршка за ...

Рајс на турнеја по Азија за санкциите против Северна Кореја

Макфакс

Претседателот Абас најавува нова палестинска влада

Утрински

Багдад: Рајс пристигна во Ирачки Курдистан

Макфакс

Рајс го обвини Хамас за неспособност за владеење со Палестина

Макфакс

Макфакс А1 Макфакс

8 поврзани вести »

Ѓурчани доби доверба од унгарскиот парламент

Вест - 07.10.2006

БУДИМПЕШТА, 7 октомври (Ројтерс) - Унгарскиот премиер Ференц Ѓурчани, кој беше под силен притисок да поднесе оставка откако призна дека лажел за да ги придобие гласачите, вчера доби доверба во парламентот. Премиерот си обезбеди 207 од 389 гласа на пратениците.

ЕК бара од Унгарија објаснување за нередите

Макфакс

Нови демонстрации во Будимпешта - Ѓурчани доби доверба во парламентот

Макфакс

Унгарската опозиција најави бунт против владата

Вест

В петок гласање за доверба на унгарската влада

Вест

Време Канал5 Макфакс

8 поврзани вести »

Михаил Балхаус в година во Битола

Вечер - 05.10.2006

Годишниот добитник на "Златна камера 300" за животно дело, кинематограферот Михаил Балхаус, ветил и написмено дека наградата ќе ја прими следната година на фестивалот "Браќа Манаки". "Добивме ветување од него дека ќе го надомести она што требаше да го направи оваа година.

„Браќа Манаки" со силна програма, но со лоша организација

Утрински

Мајсторите на светската камера на едно место – заедно со Т-Мобиле неделава во Битола!

Капитал

Вечерна тоалета

Време

„Златна камера 300“ за белгискиот „Чукањето на моето срце запре“

Време

Дневник Дневник Вечер

8 поврзани вести »

Звучни имиња на 25-от „Џез фестивал“

Макфакс - 07.10.2006

Скопје Концертот на американски џез - пејач Andy Bay во Универзалната сала во Скопје ќе го отвори 25-от по ред „Скопски џез фестивал“, што започнува во петок, на 20 октомври. Ова денеска во Скопје го изјави Оливер Белопета, директор на фестивалот чиј главен покровител и годинава е Министерството за ...

Македонски џез-ноќи во „Мала станица“

Време

Ќе се слави јубилеј

Вест

Орнет Колмен за јубилејниот Скопски џез-фестивал

Утрински

Великанот на фри џезот Колман доаѓа во Скопје

Дневник

Вечер А1 Канал5

8 поврзани вести »

Охридска банка не се продава, туку бара партнер

Утрински - 07.10.2006

ОХРИД - Охридска банка не се продава, туку бара партнер за здружување, изјави вчера првиот директор на банката, Најденко Попоски. Поповски рече дека Охридска преговара со повеќе заинтересирани банки од Австрија, Италија и од Словенија, а преговорите биле во понапредна фаза со француската Сосиете ...

Охридска банка не е на продажба

Дневник

Сосиете женерал е најсериозен купец на Охридска банка

А1

Охридска банка не се продавала, туку барала партнер

Макфакс

„Сосиет женерал“ ќе купи една македонска банка

Време

Утрински А1 А1

8 поврзани вести »

„Матица македонска" прослави 15 години постоење

Утрински - 07.10.2006

Книгоиздателството „Матица македонска" завчеравечер во својата книжарница го прослави својот 15-годишен јубилеј. Писатели, академици, претставници на МПЦ, политичари, естрадни уметници, се разбира, и многубројните читатели-членови на Клубот „Матица" беа дел од свеченоста која оваа реномирана ...

Издавач со повеќе од сто наслови годишно

Време

Секогаш почнувам од почеток

Вест

Издаваштвото е макотрпен процес, а не трка на сто метри

Утрински

Македонија може да биде бренд за успех

Дневник

Дневник Вечер Дневник

8 поврзани вести »

Расте проблемот со семејното насилство во Македонија

А1 - 07.10.2006

Проблемот со семејното насилство расте во Македонија, гледано преку зголемувањето на бројот на пријавувањата на жртвите на националната СОС линија. Во период од шест месеци евидентирани се околу 800 јавувања за вакви случаи, претежно од сиромашни семејства и најчесто од ромската и албанската ...

Жените најчесто страдаат од своите партнери

Дневник

800 жени жртви на семејно насилство

Вечер

Жените најчесто страдаат од своите сексуални партнери

А1

СЗО: На жените најмногу насилство им се заканува од нивните партнери

Канал5

Дневник Макфакс Макфакс

8 поврзани вести »