TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2006-10-02 до 2006-10-08

Синот на Милко Ѓуровски ја одбра Црвена звезда

Дневник - 06.10.2006

Марио Ѓуровски, синот на македонската фудбалска легенда Милко Ѓуровски, одлучил во следниот преоден рок да ја засили белградска Црвена звезда, пишуваат медиумите кај нашиот северен сосед. Младиот офанзивец по левата страна беше еден од најдобрите фудбалери во српското првенство во досегашниот тек ...

Прва победа на Црвена звезда во НЛБ-лигата, четири поени на Антиќ

Утрински

Фудбалските скаути на Црвена звезда на "Градски"

Вест

Стефанов си заминува од Ц. звезда?

Време

Црвена звезда ги снима Неџипи, Гешоски и Тофилоски

Време

Дневник

6 поврзани вести »

Второлигашот Илинден продолжува да игра во Новаци

Дневник - 06.10.2006

Фудбалскиот второлигаш Илинден, кој заработи казна од 12 натпревари неиграње во Велмеј, продолжува како домаќин во Новаци. Тоа е локацијата оддалечена 100 километри од Велмеј, што Илинден ја пријави за дуелот со Слога Југомагнат во неделното 8. коло.

Победа два меча ќе игра надвор од Прилеп

Време

Победа домаќин на Башкими и на Влазрими во Охрид

Утрински

Победа два меча надвор од Прилеп

Дневник

Илинден не допатува во Струмица

Вест

Дневник

6 поврзани вести »

Зградите во Реонски центар наскоро вселиви

Утрински - 04.10.2006

Објектите ќе се подготват за технички прием, по што становите, конечно, ќе бидат вселиви Градските власти почнаа со приклучување на зградите во Реонскиот центар на топловодната и на електричната мрежа. Монтирањето на овие приклучоци е планирано да заврши за десетина дена.

Зградите од Реонски центар вселиви за еден месец

Дневник

Мрак околу социјалните згради во Бутел

Време

Конечно струја во зградите од Реонски центар

Време

Реонски центар Аеродром ќе добие парно и струја

Вест

Вечер

6 поврзани вести »

Италијанскиот претседател загрижен поради финансиското шпионирање

Макфакс - 08.10.2006

Рим Претседателот на Италија Џорџо Наполитано изјави дека е „многу вознемирен" поради скандалот со финансиското шпионирање кое деновиве ја потресува Италија, пренесува агенцијата Анса. По вестите дека обвинителството во Милано започнало истрага против 127 лица осомничени оти се вмешани во илегална ...

Премиерот Проди и неговата сопруга илегално шпиунирани

Макфакс

Проди си ја намали платата

Вест

Проди си ја намали платата 30 отсто

Дневник

Платите во Владата помали за 30 проценти

Вечер

Макфакс

6 поврзани вести »

„Мултигруп" - нарачател на убиството на Луканов

Утрински - 03.10.2006

СофиЈа - Претседателот на компанијата „Мултигруп", Илија Павлов, е нарачател на убиството на поранешниот бугарски премиер Андреј Луканов. Ова го тврди поранешниот директор на компанијата „Булгаргаз" Васил Филипов, наведувајќи дека извршителот на убиството е Ганчо Вчков.

Илија Павлов од „Мултигруп“ го нарачал убиството на Луканов

Дневник

Илија Павлов го порачал убиството на Андреј Луканов

А1

Мултигруп - нарачател на убиството на Луканов

Макфакс

Илија Павлов го порачал убиството на Андреј Луканов

Макфакс
5 поврзани вести »

Бесплатно тестирање за Хепатитис Ц

А1 - 02.10.2006

Бесплатно тестирање за хепатитис Ц ќе врши во текот на оваа недела во Македонија, со донација на фармацевтската фондација РОШ. Тестирањата во Скопје ќе се вршат во просториите на Здружението за борба против крвно преносливи болести ХЕПТА, кои се наоѓаат на булевар „Јане Сандански 59Б“.

Бесплатно тестирање за хепатитис Ц

Време

Бесплатно тестирање за хепатит Ц

Дневник

Недела на бесплатно тестирање за Хепатитис Ц

Макфакс

Борба против хепатитисот

Вечер
5 поврзани вести »

За осум месеци дефицит од 885 милиони долари

Утрински - 07.10.2006

Стоковната размена во периодот јануари - август изнесуваше 3,85 милијарди долари Обемот на стоковната размена на Македонија со странство во периодот јануари-август годинава изнесува три милијарди 853,2 милиона долари, при што извозот учествува со 38,5 отсто, а увозот со 61,5 отсто.

Размената со странство 3,85 милијарди долари

Вечер

900 милиони долари трговски дефицит за 2006-та

А1

Статистика: Стоковата размена со странство во првите осум месеци 3,85 милијарди долари

Канал5

Близу 900 милиони долари трговскиот дефицит за 8 месеци

Макфакс
5 поврзани вести »

Дел Понте: Белград не прави ништо за апсење на Младиќ

Макфакс - 07.10.2006

Луксембург Главната обвинителка на Хашкиот трибунал Карла дел Понте изјави во Луксембург дека властите во Белград ништо не прават за апсење на Ратко Младиќ, туку се обидуваат да го убедат да се предаде. Дел Понте, по разговорот со министерската тројка на Европската унија, рече дека е уверена дека ...

Дел Понте повторно незадоволна си замина од Белград

Дневник

Карла дел Понте незадоволна од српската Влада

Макфакс

Карла дел Понте ќе се сретне со Расим Љаиќ и Ивана Дулиќ-Марковиќ

Макфакс

Дел Понте во дводневна посета на Србија

Макфакс
5 поврзани вести »

Лафазановски влезе во трката за "Балканика"

Вест - 06.10.2006

Номинациите за книжевната награда "Балканика" ги објави издавачката куќа "Магор" од Скопје, која е македонскиот организатор за доделувањето на оваа престижна награда. Во конкуренција со македонскиот роман "Храпешко" на Ермис Лафазановски се и бугарското издание "Раскази" на Здравка Ефтимова, ...

Стигнуваат номинациите

Време

Познати кандидатите за наградата „Балканика"

Утрински

Познати номинираните автори

Вечер

Најдобар балкански писател ќе се бира на белградскиот Саем на книгата

Дневник
5 поврзани вести »

Светска премиера што не беше тоа

Време - 03.10.2006

„ТАЈНАТА КНИГА“ СО НЕСЛАВНА ПРОМОЦИЈА Шест години душата ни излезе, па по толку напори сметаме дека филмот заслужува подостојна промоција од онаа на фестивалот „Манаки“ во Битола, вели Владо Цветановски, режисер на филмот „Тајната книга“, незадоволен од презентацијата што филмот ја доби на штотуку ...

„Тајната книга" им дава мал придонес на македонските научници

Утрински

Фестивалот „Браќа Манаки" затворен со скандал

Утрински

Откажана скопската премиера на „Тајната книга“

Дневник

Откажана скопската премиера на Тајната книга

Вечер
5 поврзани вести »