TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2006-10-09 до 2006-10-15

Воени и економски санкции за Северна Кореја

А1 - 15.10.2006

Воени и дополнителни економски санкции за Северна Кореја поради нуклеарната проба, пресече Советот за безбедност на обединетите нации. Со резолуцијата што се изгласа синоќа, државата ќе се соочи со ембарго да тргува со тешко оружје и материјали кои може да се искористат за производство на ...

Северна Кореја сака да се врати на шестстраните преговори, тврди руски дипломат

Канал5

САД измериле радиоактивност во воздухот над Северна Кореја

А1

Северна Кореја извршила нуклеарна проба

А1

Советот за безбедност воведе санкции против Северна Кореја

А1

Време Утрински Канал5 Вечер А1 А1 Време Утрински

64 поврзани вести »

По сомнителната смена на ректорот на тетовскиот универзитет реакциите не стивнуваат

Канал5 - 15.10.2006

Една недела по смената на ректорот на тетовскиот универзитет, полицијата и просветните инспектори и натаму го чешлаат работењето на разрешениот ректор – од тетовскиот универзитет велат дека ќе чекаат истрагата да заврши, за да излезат со својот став – во меѓувреме според информации на Канал 5 се ...

Внимателно со одлуката за тетовскиот универзитет

Време

Полицијата ги прегледува досиејата на Тетовскиот универзитет

Утрински

Право во неправо

Дневник

Фадил Сулејмани за хаосот ја обвини својата ДУИ

Дневник

А1 Вест Време Утрински Дневник Канал5 Вечер А1

34 поврзани вести »

На петти ноември Шеќеринска ќе стане нов лидер на СДСМ

А1 - 14.10.2006

На петти ноември Шеќеринска ќе стане нов лидер на СДСМ. Не зашто е единствен кандидат, туку и поради тоа што се избори да ја гласаат старите делегати, истите што му рекоа збогум на Бучковски. Спорно е колку е ќе биде статутарен таквиот избор, со оглед дека со паѓањето на стариот лидер, во пакет ...

Двете струи во кавга за делегати

Време

Бучковски ги броеше пратениците

Време

Борис Кондарко не е веќе портпарол на СДСМ

Утрински

СДСМ сака интерпелација за спикерот Георгиевски

Утрински

Дневник Дневник Канал5 Вечер Вечер Време Утрински Дневник

32 поврзани вести »

Катанец Македонски

Време - 15.10.2006

СРЕЌКО, СЕЛЕКТОРОТ ШТО ГО СМЕНИ МАКЕДОНСКИОТ ФУДБАЛ Пишуваат: Горан Манчевски Златко Крстевски Катанец воведе ред“, „Македонија рипна 40 места на ФИФА листата“, „Олд Трафорд освоен“. Тоа се само дел од насловите во македонските, но и во светските медиуми за македонската фудбалска репрезентација, по ...

Македонија ќе биде меѓу најдобрите 50 во светот

Време

Ќе дадевме уште голови ако Андора не беше прегруба

Време

Катанец ќе бара калауз за домашниот катинар

Дневник

Игра со стил и карактер

Вечер

А1 Време Вест Утрински Утрински Дневник Вечер А1

30 поврзани вести »

Црвенковски: Касно му текна на Бучковски

Вест - 13.10.2006

Претседателот Бранко Црвенковски вчера одби да ја коментира изјавата на Владо Бучковски, кој рече дека одлуката на претстедателот за повлекување на амбасадорот Љупчо Јордановски е фатална грешка. "Претседателот Црвенковски одбива да ја коментира содржината на личната изјава на еден пратеник кој ...

Ќе си се отповика ли Црвенковски себеси за мешањето во СДСМ?

Вест

Бучковски: Фатална грешка на Црвенковски

Време

И Јордановски ги скара Црвенковски и Бучковски

Утрински

Јордановски ги спротивстави Бучковски и Црвенковски

Дневник

Вечер А1 Вест Време Време Утрински Дневник Дневник

25 поврзани вести »

Вардар-Пелистер 77:66

А1 - 13.10.2006

Невообичаено во петок и тоа 13-ти се отвора новата 15-та кошаркарска сезона кај нас. Во Скопје Вардар Осигурување и Свислајн Пелистер го одиграа првиот дуел од првата космофон лига. Актуелниот вицепрвак славеше во натпреварот на екипите кои беа дел од ланскиот плеј оф.

Пелистер го победи Вардар со гол во последната секунда

Време

Јубилејниот шампионат почнува во баксузен ден

Време

Стоп за вардарци во Битола

Вест

Вардар ја отвора сезоната против Пелистер

Вест

Утрински Утрински Дневник Дневник Вечер Вечер Време Време

24 поврзани вести »

Топлификација ќе пушти парно за училиштата, градската болница и МРТВ само две недели

Канал5 - 15.10.2006

За студентите и учениците од средните и основните училишта ќе има парно греење до 1-ви Ноември. Од топлификација велат дека доколку помине ребалансот на буџетот на собраниска седница, ќе можат да се греат цела сезона, до април следната година.

Тафталиџе на протест против бучавата од „Топлификација“

Време

"Топли-фикација" исклучува цели згради

Вечер

Костовски ќе преговара за да не мрзнат учениците

Време

„Топлификација" е подготвена за старт на грејната сезона

Утрински

Утрински Вечер Време Утрински Дневник Дневник Канал5 Вечер

17 поврзани вести »

И другите индустрии сакаат поевтина струја

Време - 14.10.2006

ПОВЛАСТЕНАТА ЦЕНА ЗА „СИЛМАК“ СОЗДАВА НЕЗАДОВОЛСТВО Мирче Котевски Домашните индустриски капацитети што важат за големи потрошувачи, по примерот на „Силмак“ ќе бараат привилегирана цена на струјата. Откако државната компанија за пренос на електрична енергија МЕПСО, дозволи поранешниот „Југохром“ да ...

Менаџерите на „Силмак“ удрија по вработените

А1

„Силмак“ ќе ја заштител животната средина - по осум години

Време

Зимава струја на лажичка

Дневник

„Силмак“ ќе ги намалува платите на вработените

А1

Време Дневник Вечер Вест Дневник Дневник Канал5 Вечер

16 поврзани вести »

И без матурата, на Скопскиот универзитет без приемни

Утрински - 14.10.2006

Државната матура ќе ја олеснеше селекцијата на кандидатите, но уписниот модел трпи адаптирања БИЛЈАНА ЈОВАНОВСКА Одлуката на Министерството за образование за одлагање на почетокот на државната матура за идната учебна година нема да предизвика промени во уписната политика на Универзитетот „Св.

Матурантите повторно куртулија од матура!

Време

Државната матура се одлага за идната година

Утрински

Државна матура од 2008 година

Дневник

Кој е за на матура?

Дневник

Вечер А1 Време Дневник Време Вест Канал5 А1

14 поврзани вести »

"Транспарентност" не се само за еден функционер

Вест - 14.10.2006

Транспарентност Македонија не може да се изедначи со контроверзното однесување на само еден нејзин извршен функционер, стои во писмото што вчера го испратиле членовите на Управниот одбор на Транспарентност до Миклош Маршал, регионален директор на организацијата за Европа и Централна Азија.

И Ордановски и Тасева најавуваат своја „Транспарентност Македонија“

Време

УО на „Транспарентност" разочаран од одлуката на централата

Утрински

Ордановски не го ферма Берлин

Дневник

Матна транспарентност

Дневник

Вечер Вест Утрински Дневник Канал5 Вечер А1 Канал5

13 поврзани вести »