TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-10-16 - 2006-10-22

Рајс во посета на Москва

А1 - 21.10.2006

Американскиот државен секретар Кондолиза Рајс денеска пристигна во Москва каде што со руското раководство ќе дискутира за кризата со нуклеарната програма на Северна Кореја, а ќе го покрене и прашањето за нуклеарната програма на Иран, јави ИТАР - ТАСС.

Ким веќе нема да прави нуклеарни пробеи

Вест

Ким жали за нуклеарната проба

Време

Ким се извинил за нуклеарната проба

Дневник

Рајс пристигна во Москва на разговори за нуклеарната програма на Северна Кореја

Канал5

Вест Утрински Време Дневник А1 Вест Време Утрински

37 поврзани вести »

Лидерската средба без договор

Дневник - 21.10.2006

Лидерската средба без договор *Непостигнувањето никаков договор на средбата Груевски- Ахмети. Двајцата како лидери на големи политички партии учествуваа на трибината на која, наместо да почнат дијалог, имаше само вербални престрелки.

Бразилско-кубанска вечер на Скопски џез-фестивал

Канал5

Без оптимизам нема да опстанат ни државата ни фестивалот

Дневник

Викенд со латино-звуци и модерен џез

Дневник

Викенд со европски џез и латиноамерикански звуци

Утрински

Време Вечер Прес А1 А1 Дневник Дневник Канал5 Утрински

26 поврзани вести »

Премиерот Груевски засега им пркоси на анализите дека Македонија е пред дестабилизација

Канал5 - 22.10.2006

Премиерот Груевски не се согласува со анализите на лондонски ,,Економист,, дека Македонија се наоѓа пред политички земјотрес, пред се поради неговото одбивање да коалицира со ДУИ на Ахмети. Груевски е спокоен и покрај предупредувањата дека расте загриженоста на меѓународната заедница за ситуацијата ...

Берлински sид

Вест

Дијалог меѓу партиите

Вечер Прес

Тетово брка работа и не се плаши од меѓуалбански тензии

Дневник

Среќен сум што се обнови политичкиот дијалог

Дневник

Утрински Утрински Утрински Дневник Време Вечер Прес А1 Канал5

23 поврзани вести »

Газдите на „ФИ-КОМ“ имаат и имот и пари

Дневник - 21.10.2006

Сопружниците Никола и Весна Николиќ, притворени за измами со двојни продажби на станови преку фирмата „ФИ-КОМ“, имаат и имот и пари, тврдат судски извори. Основниот суд 2 во Скопје ги утврдува целокупниот имот и банкарските сметки на сопружниците и на нивните фирми, за да спречи отуѓување.

ЛДП зрела за ремонт?

Вечер Прес

Судот го одби приговорот на оштетените во „ФИ-КОМ“

А1

Сопружниците Николиќ работеле без помош од функционери

Дневник

Судот го одби барањето на измамените од ФИ-КОМ - Еуростандард ќе стане сопственик на становите

Канал5

Утрински Вест Време Утрински Дневник Вечер Прес А1 Канал5

21 поврзани вести »

На 1 ноември почнува битката за врвот на СДСМ

А1 - 21.10.2006

1 ноември. Тоа е „денот Д“ за СДСМ. Тогаш почнува вистинската битка за освојување на врвот. Од први до петти, ќе се распоредуваат силите, ќе се притиска, ќе се лобира. По овие денови ќе стане јасно кој ќе оди пред делегатите на конгресот.

Бучковски и напиша писмо на Јанкуловска

Време

Ханџиски, Петров и Јордановски против Шеќеринска

Време

СДСМ пред финален распад

Вечер Прес

Црвенковски не се буди кога му „ѕвони“ Бучковски

Време

Утрински Канал5 Канал5 Вечер Прес Време Време Утрински Дневник

19 поврзани вести »

Ракомет: Металург-Пелистер 34:26

А1 - 22.10.2006

Металург го победи Пелистер убедливо со 34:26 во дерби натпреварот меѓу второ и третопласираната екипа во нашата Супер ракометна лига. Во другиот вечерашен меч од осмото коло Преспа беше подобра од Тутумски Комбинат Бренд со ...

Катастрофа на „металурзите“ и во Флензбург

Утрински

Катастрофа во Германија

Време

Поведоа и се загубија

Дневник

Игра на мачка и глушец

Вест

Вечер Прес А1 Време Дневник Вест Дневник Вечер Прес А1

18 поврзани вести »

Средношколците загрижениза својата безбедност

Време - 21.10.2006

ПО ИНЦИДЕНТИТЕ ВО УЧИЛИШТАТА Се прашуваме колку сме безбедни во своето училиште, реагираше вчера Унијата на средношколци во Македонија (УСМ) по многубројните инциденти, од кои последниот се случи во тетовското „Михајло Пупин“.

Осуда за тепачките во училиштата

Вечер Прес

Тепачката ги крена на нозе институциите во Тетово

Време

Кривични пријави против 11 ученици

Дневник

Полицијата ќе ја зголеми безбедноста во училиштата

Утрински

Вест А1 Време Дневник Вест Канал5 Вест Утрински

18 поврзани вести »

Откупот на дел од штитовите на кралот Деметриј ја прелеа чашата

Утрински - 20.10.2006

Култура „Државни институции се впуштаат во дејства забранети со закон“, Јован Ристов Законите се добри ако функционираат во пракса. Последниот случај на откривање на веќе откриените, од диви копачи, делови од 3 македонски штитови во Мариово, стари околу 2.200 години и нивното „откупување“ за 18.000 ...

Прилепското обвинителство започна постапка против дивите копачи

Утрински

Жртви и херои

Време

Почна предистражна постапка за мариовските штитови од времето на кралот Деметриј

Канал5

Се уште се чека завршница на случајот со откуп на вредните штитови

Канал5

Време Вест Дневник А1 Време Време Дневник Време

18 поврзани вести »

„ЕВН“ ја повикува владата заеднички да газдуваат со „ТЕЦ Неготино“

А1 - 22.10.2006

„ЕВН“ ја повикува владата заеднички да газдуваат со „ТЕЦ Неготино“. Нова стратегија, последен обид да се разубеди тимот на Груевски во намерата да го поништи тендерот за термоцентралата. А1 дознава, не 100 туку 75% за „ЕВН“, 25% за владата, вака изгледа новата сопственичка структура, што деновиве ...

Владата во вторник ќе пресече за ТЕЦ „Неготино“

Утрински

ЕВН ќе остане без ТЕЦ „Неготино“

Време

ЕВН ќе бара отштета ако не ја добие ТЕЦ „Неготино“

Дневник

ЕВН ќе извиси за ТЕЦ „Неготино“ поради фаворизирање друга компанија?

Утрински

Канал5 Време А1 Утрински Време Канал5 Време Вечер Прес

16 поврзани вести »

Што доби Македонија со посетата на Груевски во Германија?

А1 - 18.10.2006

Што доби Македонија со првата официјална посета на Премиерот во Германија и неговата средба со најмоќната жена во светот Ангела Меркел? Прво, ја потврди германската улога за Македонија, најголемиот партнер и патрон, се разбира финансиски и тоа е единствената порака која и ја доби Груевски.

Груевски презадоволен од поддршката на Германија

Утрински

Груевски се враќа со оптимизам од Германија

Дневник

Германија - голем поддржувач на Македонија

Време

Инвеститорите - партнери во преродбата

Вечер Прес

А1 Утрински Време Вест Канал5 Дневник Вечер Прес А1

16 поврзани вести »