TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2006-11-06 до 2006-11-12

ЕУ застана зад одлуката на Ахтисари за Косово

А1 - 11.11.2006

Европската Унија застана зад одлуката на Ахтисари, предлог решението за Косово да биде објавено на почетокот на следната година. Евродипломатот Хавиер Солана одлуката на специјалниот преставник на Обединетите Нации за Косово ја нарече разумен потег.

Чеку: Косово ќе биде независно

Време

Решението за Косово во ОН се одложува

Вест

Одлуката за Косово - в година

Дневник

МКГ: Ризично е одлагање на статусот на Косово

Канал5

А1 Време Дневник Канал5 Канал5 А1 А1 Канал5

40 поврзани вести »

Рекордно низок рејтинг на Буш

А1 - 12.11.2006

Рејтингот на американскиот претседател Џорџ Буш опадна на рекордно ниско ниво по победата на демократите на изборите за Конгресот на САД. Според резултатите на социолошкото истражување објавено во списанието Њузвик, само 31% од Американците се задоволни од начинот на кој што Буш ги исполнува своите ...

Рејтингот на Буш опадна на најниско ниво по победата на демократите

Канал5

Џорџ Ален призна пораз

Време

Демократите го презедоа и американскиот Сенат

Утрински

Американскиот амбасадор во ОН ќе ја загуби работата

Утрински

Дневник Време Вест Вест Утрински Утрински Дневник Канал5

38 поврзани вести »

Охридска банка објави дека се продава

А1 - 11.11.2006

По моделот на Комерцијална, и Охридска банка објави дека се продава. Акционерите формираат мнозински пакет акции, доволно атрактивен за да се понуди на странска банка. Едногодишните шпекулации за оваа банка се потврдија и на терен.

И „Охридска банка“ бара странски партнер

Време

Директорите ќе ја спасуваат акцијата на Комерцијална

Време

Комерцијална банка не брза да се продаде по секоја цена

Утрински

Охридска банка бара купувач

Дневник

Вечер А1 Време Утрински Дневник Вечер А1 Време

34 поврзани вести »

Длабоко потонати во себе

Дневник - 11.11.2006

Кога самите имате апсолутно чисто сознание за распространетоста и „квалитетот“ на корупцијата, тогаш, немате многу повод да им се лутите на странците кои ве рангирале на иста позиција со Иран , Малави, Либија или Уганда. Ниту, пак, аргументирано да ставите забелешки на дилемите и колебливоста на ЕУ ...

Корупциските афери ќе бидат расчистени

Време

Кецови за обвинителството, партиите, судството и за администрацијата

Време

Антикорупционерите апелираат да финишираат корупциските афери

Утрински

Состојбата со корупцијата се влошува

Дневник

Вечер Вечер Канал5 Макфакс Време Утрински Дневник Дневник

34 поврзани вести »

Мубарак: Смртната казна врз Хусеин води кон насилства

А1 - 09.11.2006

Извршување на смртната казна врз бившиот ирачки претседател Садам Хусеин ќе доведе до јакнење на меѓуверското насилство во земјата. Ова денеска го изјави египетскиот претседател Хосни Мубарак, додавајќи дека тоа би можело да го претвори Ирак во „крваво упориште“ и би довело до јакнење на етничките ...

Садам ги повика Ирачаните на единство

Дневник

Мубарак - Смртната казна води кон насилство

Макфакс

Шиитите сакаат да го гледаат бесењето

Време

Садам пак на суд

Вест

Утрински Утрински Дневник Канал5 А1 Време Вест Утрински

31 поврзани вести »

Олмерт: Иран скапо ќе плати ако не ја прекине нуклеарната програма

А1 - 12.11.2006

Меѓународната заедница треба да му стави јасно до знаење на Иран дека скапо ќе плати ако не ја прекине нуклеарната програма, изјави израелскиот премиер Ехуд Олмерт во интервјуто објавено во денешното издание на „Вашингтон Пост“.

Олмерт: Газа нека очекува нови трагедии

Вест

Истрага за масакрот во Беит Ханун

Време

Десетици илјади Палестинци ги погребаа 18-те убиени цивили

Утрински

Израел уби 18 цивили во бомбардирање на Газа

Вест

Утрински Дневник Канал5 Вечер Макфакс А1 А1 А1

30 поврзани вести »

Фуере: ЕУ ќе го одреди датумот кога ќе се исполнат критериумите

А1 - 12.11.2006

Европската унија ќе одреди датум за преговори тогаш кога земјава ќе ги исполни бараните критериуми за членство. Ова го изјави евроамбасадорот во Македонија, Ерван Фуере во денешното интервју за радио „Слободна Европа“, прецизирајќи дека доколку се исполнат сите реформи на време, тогаш не е можно да ...

Брисел не е ѕид за плачење

Утрински

Ерван Фуере ја поздрави публиката на македонски

Вечер

Фуере бара консензус, партиите меѓусебно се плукаат

Утрински

Работете заедно, за граѓаните!

Вечер

Вест Време Време Утрински Дневник Дневник Канал5 Вечер

29 поврзани вести »

Визи ќе има уште долго

Вест - 11.11.2006

И НОВАТА ВЛАДА НЕ ПРАВИ НИШТО ЗА УРИВАЊЕ НА ШЕНГЕНСКИОТ SИД Иако беше најавено дека мандатот на ЕУ преговарачите за либерализација на визниот режим ќе биде усвоен уште во септември, уште нема абер од Брисел, а се уште не е формиран ни македонскиот тим за преговорите Македонија и Европската комисија ...

Преговорите за визниот режим треба да завршат брзо, вели Фуере

Утрински

„Батали виза“ се слушна во Брисел

Дневник

Брзо олеснување на визниот режим

Вечер

ЕУ донесе одлука за почнување преговори за визниот режим

А1

Вест Утрински Дневник Вечер А1 Утрински Дневник Канал5

23 поврзани вести »

Шекеринска и Груевски најавуваат консензус за најважните прашања

Утрински - 09.11.2006

Премиерот и претседателката на најголемата опозициска партија велат дека ќе го сменат тонот на политичката дебата СОЊА КРАМАРСКА Три дена по изборот за претседателка на СДСМ, премиерот Груевски вчера ја покани на средба во својот кабинет новоизбраната шефица на опозицијата, Шекеринска, на ...

Груевски и Шекеринска договорија дијалог

Дневник

Власта игра со бели фигури, опозицијата ќе ја следи

Вечер

Шеќеринска бара компромис со струјата на Бучковски

Време

Црн список на Рада и Бранко

Вест

Утрински Утрински Канал5 Вечер Вечер Време Утрински Дневник

23 поврзани вести »

Казни за лекарите што ќе работат и во приватни ординации

Време - 11.11.2006

ВЛАДАТА ГИ НАЈАВИ ПРВИТЕ РЕФОРМИ ВО ЗДРАВСТВОТО Секој лекар за кој ќе се утврди дека работи дополнително надвор од матичната институција ќе биде суспендиран на шест месеци, а на приватната ординација ќе и биде одземена лиценцата за работа за истиот тој период.

Операција на слепо црево чини исто колку промена на ауспух!

Време

На болниците и на клиниките ќе им се плаќа според извршената услуга

Утрински

Вработените од Клинички центар ќе тужат за платите

Утрински

Нема државна плата за лекари што работат приватно

Дневник

Вечер А1 Утрински Утрински Канал5 Вечер Вечер Време

23 поврзани вести »