TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2006-12-04 до 2006-12-10

Затруен уште еден контакт на Литвиненко

Вест - 09.12.2006

МОСКВА, 9 декември (Ројтерс) - Андреј Луговој, контактот на отруениот руски бивши шпион Александар Литвиненко, има радиоактивно труење, објави вчера новинската агенција "Интерфакс" цитирајќи медицински извори. "Беше утврден прекин во работењето на некои органи погодени од радиоактивни нуклеиди", ...

Соработник на Литвиненко во кома

Време

Уште една жртва на мистериозно труење со полониум

Утрински

Скотланд јард утврди каде е отруен Литвиненко

Утрински

Литвиненко бил убиен со отровна чаша или со цигара

Дневник

Макфакс А1 Вест Утрински Дневник Макфакс Макфакс Вечер

47 поврзани вести »

Буш повика на единство за идните потези во врска со Ирак

А1 - 10.12.2006

Американскиот претседател Џорџ Буш повика на единство на нацијата за дефинирање на идните потези во решавањето на ирачката криза, наведувајќи дека успехот на новата иницијатива во голема мерка ќе зависи од единството на републиканците и демократите.

Буш ја повика нацијата на единство за идните потези за решавање на ирачката криза

Канал5

Буш го отфрли предлогот на Бејкер

Време

Групата за Ирак предупреди дека извештајот не е „овошна салата“

Утрински

Војната во Ирак лекција за дипломатите

Утрински

Канал5 Време Утрински Утрински Дневник Макфакс Макфакс А1

41 поврзани вести »

Чернев ја обвини Америка за постоењето на македонска нација

А1 - 10.12.2006

Бугарскиот пратеник Павел Чернев ја обвини Америка за постоењето на македонската нација и за неможноста Македонија заедно со Егејскиот дел да се врати во Бугарија. Чернев, кој е близок со екстремната бугарска националистичка партија Атака, ја обвини и бугарската Влада дека не реагирала соодветно и ...

Стразбур будно го следи однесувањето на Софија

Утрински

Македонците во Бугарија уплашени од притисоците

Утрински

Се бара помош од европратениците

Време

Во Софија се одобрува тортурата врз Македонците

Утрински

Утрински Макфакс А1 Утрински Утрински Вечер А1 Време

30 поврзани вести »

Конгресот на Демократскиот сојуз на Косово заврши со тепачка

А1 - 10.12.2006

Конгресот на Демократскиот сојуз на Косово заврши со тупаници и клоци. Се степаа приврзаниците на двете најголеми струи, таа на Неџат Даци и на актуелниот претседател на Косово, Фатмир Сејдиу, кој пак, со 30 гласови повеќе ја доби довербата да го предводи Демократскиот сојуз, партија чиј ...

Нема веќе одолжување за Косово

Време

Рикер: СБ ќе расправа за Косово напролет

Вест

Одлуката за Косово на пролет

Макфакс

„Зери“: Нема да има одлагање на одлуката за статусот на Косово

А1

А1 Канал5 Канал5 Макфакс Макфакс Време Макфакс Време

30 поврзани вести »

Ердоган апелира да не се зголемува затегнатоста во Турција

А1 - 10.12.2006

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган го предупреди претседателот и началникот на Генералштабот на турските оружени сили да не ја зголемуваат затегнатоста во Турција, произлезна од последното решение на Анкара да отвори едно пристаниште и еден аеродром за кипарски бродови и авиони.

Русија и Шпанија ја поддржале Турција за членство во ЕУ

А1

Рен ја повика Турција јасно да ја искаже својата позиција за Кипар

А1

Оли Рен: Турција јасно да ја изложи позицијата за Кипар

Канал5

Ердоган:Путин и Сапатеро ја поддржаа Турција во напорите за членство во ЕУ

Канал5

Вест Макфакс А1 Вест Време Утрински Дневник Вечер

27 поврзани вести »

Победа за пласман во втората фаза

Време - 09.12.2006

СЕДМО ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО ВО ШВЕДСКА: СРБИЈА - МАКЕДОНИЈА 23-25 Македонија е пред пласман во втората фаза на Европското првенство за ракометарки, кое почна во четвртокот во Шведска, откако во воведниот меч од групата А ја победи Србија со 25-23 (14-11).

Со една нога во вториот круг

Вест

Бековска победа на Македонија против Србија

Утрински

Нервозна игра за значајна победа

Дневник

Ракомет: Унгарија-Македонија 30:22

А1

Вест Дневник Вечер Време Вест Утрински Утрински Дневник

23 поврзани вести »

Бучковски: Не сум ни големиот ни малиот мозок на „Бачило“

Време - 09.12.2006

БИВШИОТ ПРЕМИЕР СЕ ЈАВИ Не сум ниту малиот, ниту големиот мозок на случајот „Бачило“, изјави вчера поранешниот премиер Владо Бучковски и ги прогласи за неедуцирани и новинарите и Слаѓана Тасева, в.д. претседателката на антикорупциската комисија.

Не сум ниту малиот ниту големиот мозок на Бачило!

Вечер

Бучковски: Не треба да бидам дел од истрагата за „Бачило“

А1

Има ли „Бачило“ голем мозок?

Време

Нотарката Ракочевиќ останува во притвор

Вест

Утрински Канал5 Макфакс Канал5 Вечер А1 Време Дневник

23 поврзани вести »

Осомничените остануваат во притвор

Време - 09.12.2006

ИСТРАГА ВО ТУТУНСКИОТ КОМБИНАТ ВО ПРИЛЕП Светлана Ристеска Петтемина осомничени за даночно затајување на околу 470 милиони денари за околу 500 тони цигари од Тутунскиот комбинат во Прилеп остануваат во притвор. Кривичниот совет на прилепскиот основен суд ги отфрли жалбите за укинување на притворот ...

Чури во бизнисот со цигари!

Дневник

Прилеп работел за Арачиново

Дневник

Да се апсат и повисоки функционери

Вечер

Одбиени жалбите на обвинетите за Тутунски

А1

Вест Време Утрински Дневник Вечер А1 А1 Време

21 поврзани вести »

9 декември светски ден на борба против корупцијата

А1 - 09.12.2006

Земја каде граѓаните мислат дека царува корупцијата, иако според анкетите минатата година само 8% од граѓаните велат дека морале да подмитат државен службеник. Така Македонија изгледа на 9 декември, ден на борбата против корупцијата, дури и премиерот Груевски со писмо на четири страни им се обрати ...

Тасева и Јовановски ја претставија новата невладина организација

Време

Јовановски и Тасева ја легализираа организацијата „Нулта корупција“

Утрински

„Нулта корупција“ - нова невладина организација

Дневник

Македонија како висококоруптивна држава го пречека овој меѓународен ден за борба против корупцијата

Канал5

Вечер Макфакс А1 Време Време Утрински Дневник Дневник

20 поврзани вести »

И Британија сака да добиеме датум за преговори

Дневник - 09.12.2006

Британската влада ќе го поддржи предлогот на италијанскиот премиер Романо Проди, Македонија да добие датум за почнување преговори за членство во Унијата во 2007 година, дознаваме од дипломатски извори. Оваа поддршка ја најавил министерот за Европа во британската влада Џеф Хун, кој во Лондон се ...

Македонија да добие датум

Вечер

Проди: Процесот на проширување на ЕУ мора да продолжи со Балканот

Макфакс

Италија ќе лобира за Македонија во ЕУ и НАТО

Време

Проди бара ЕУ да одреди датум за преговори со Македонија

Утрински

Дневник Вечер Вечер Макфакс А1 Канал5 Макфакс Макфакс

19 поврзани вести »