TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2006-02-13 до 2006-02-19

Нов случај на птичји грип во Италија

А1 - 19.02.2006

Пцовисаната дива патка која беше пронајдена во централниот дел на Италија е заразена од птичји грип, соопшти италијанското Министерство за здравство. Патката е пронајдена во близина на езерото Тразименто во областа Умбрија. Минатата седмица во Италија беа регистрирани првите случаи на птичји грип ...

Потврден вирусот на птичји грип во Индија

А1

Откриен нов случај на птичји грип во Италија

Канал5

Хоспитализирано лице во Бугарија под сомнение за птичји грип

А1

Нема птичји грип во мострите земени од територијата на Македонија

А1

Вест Вест Време Време Утрински Утрински Дневник Дневник

97 поврзани вести »

Кандидатите за ЕСМ, бараат продолжување на рокот за понуди

А1 - 19.02.2006

Компаниите кои се во трка за купување на АД ЕСМ - Дистрибуција бараат пролонгирање на рокот за доставување на понудите за две недели, односно наместо на 1 март крајниот рок да биде на 15 март. Според информацијата објавена на официјалната веб страница за приватизација на АД ЕСМ - Дистрибуција ...

Нема да има понуди за ЕСМ на 1 март

Канал5

Купопродажниот договор за ЕСМ ќе биде јавен

Вест

Договорот за ЕСМ на увид штом ќе биде потпишан

Време

Бесими вели дека договорот за "Дистрибуција" нема да биде таен

Утрински

Дневник Дневник Време Време Дневник Канал5 Време Дневник

41 поврзани вести »

Нема да има филм "Сексот и градот"

Вечер - 18.02.2006

Познатата американска актерка Сара Џесика-Паркер, која ја глумеше новинарката Кери Бредшо во популарната телевизиска серија "Сексот и градот", изјави дека е песимист кога станува збор за филмска адаптација на серијата. "Шансите се мали, многу мали. Деловите од сложувалката не се вклопуваат.

"Мугер фугер" вечерва во Лајф

Вечер

Една сосема нова "Аида"

Вечер

"Третиот пат" чека милостина

Вечер

Државата излезе од "Тутунска" и "Инвест банка"

Вечер

Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер Вечер

40 поврзани вести »

За најдобрата карикатура за Холокаустот награда од 12.000 долари

А1 - 19.02.2006

Најдобрата карикатура за Холокаустот ќе добие награда од 12.000 долари, соопшти на интернет страницата иранскиот Дом на Карикатурата, кој зааедно со весникот „Хамшахри“ организира меѓународен конкурс за карикатури на тема Холокауст. „Тоа е најголема награда во светот на конкурс за карикатури.

Во Истанбул протести против карикатурите на Мухамед

А1

Демонстрациите против карикатурите растурени сo солзавец во Исламабад

А1

Пакистанската полиција со солзавец ги растури демонстрациите во Исламабад

Канал5

Десетмина загинати во протестите против карикатурите во Бенгази

А1

А1 Вест Дневник А1 Вест А1 Време Вест

40 поврзани вести »

На Бошкоски и Тарчуловски да им се суди во Македонија

Вест - 18.02.2006

ЗДРУЖЕНИЕТО ЗА ПОДДРШКА НА ЉУБЕ БОШКОСКИ БАРА ОД ВЛАДАТА Здружението на граѓани за поддршка на Љубе Бошкоски покрена иницијатива заедно со четирите предмети од Хашкиот трибунал за воени злосторства да биде вратен и случајот на Бошкоски и Тарчуловски. "Очекуваме поддршка од Владата.

Немало таен договор за хашките случаи

Време

Хашките предмети не треба да се врзуваат со реформите во судството!

Утрински

Хаг да го отстапи "Љуботен" за доброто на земјава

Дневник

Хашките предмети изгубен случај

Дневник

Вечер А1 Време Вест Утрински Утрински Дневник Канал5

37 поврзани вести »

ЕУ: Децентрализацијата на Косово по модел на Охридскиот договор

А1 - 19.02.2006

Децентрализацијата на Косово е подобро да се одвива според „охридскиот договор“, отколку според претерано сложената, скапа „етнички“ втемелена државна структура во Босна и Херцеговина. Овој заклучок е содржан во интерната анализа изготвена од државите членки и институциите на ЕУ, во која, меѓу ...

Приштина ја оспорува границата место демаркацијата

Утрински

Со главите доле, напред

Дневник

Албанија бара независно Косово

Време

Коштуница: Независноста на Косово е незамислива

Вест

Време Време Утрински Утрински Дневник Дневник Вечер А1

28 поврзани вести »

"Глас за светлина" на протест пред Владата

Вест - 18.02.2006

Здружението "Глас за светлина" вчера своето незадоволство од одлуката за приватизација на ЕСМ дистрибуција го изразија со протест пред Владата од 12 до 16 часот. Протестите се одржуваат и покрај апелите од државните инститиуции да бидат откажани поради доаѓањето на европретставниците Жозе Мануел ...

„Светлина“ со свеќи и со писмо ги пречека Баросо и Рен

Време

„Глас за светлина“ не му врачи писмо на Баросо

Утрински

Гостите ги заобиколија протестите

Дневник

„Глас на светлина“ ги чекаше Баросо и Рен пред Владата

А1

Вест Време Утрински Канал5 А1 Време Канал5 Вечер

27 поврзани вести »

Се радувам на мечот на „Вембли“

Време - 18.02.2006

ФУДБАЛ Новиот македонски фудбалски селектор Среќко Катанец изјави дека особено му се радува на натпреварот против Англија, кога ќе ја предводи Македонија на новиот стадион „Вембли“ во Лондон. Тоа го вели Катанец во интервјуто за словенечкиот весник „Спортал“, кое ви го пренесуваме во целост.

Катанец ќе ја враќа вербата во мак-фудбалот

Вест

Катанец подготвен за предизвикот

Утрински

Катанец најавува фудбал за полн стадион

Дневник

Катанец: Агресивно и со ризик до успех

Вечер

А1 Време Вест Утрински Дневник Вечер А1 Време

27 поврзани вести »

Дивидендата од „Телеком“ ќе се договара допрва

Утрински - 18.02.2006

Колку пари ќе поделат Унгарците и Владата Првиот човек на „Телеком“, Атила Сендреи, не прецизира по колку ќе се офајдат заедно со Владата, бидејќи сў уште се анализира работењето од 2005 година По колку пари ќе поделат Унгарците и Владата на име дивиденда од приходот на "Телеком" за минатата ...

Учесниците се сомневаат, телекомот ветува регуларен избор

Дневник

ЕУ ќе го урива монополот на телекомот

Дневник

„Телеком“ со анализи за нови работни места

А1

Штелувани цени на телекомот

Време

Утрински Канал5 Вечер Вест Дневник Дневник Канал5 А1

25 поврзани вести »

Лозарите од Тиквешијата утре со протести пред Владата

А1 - 19.02.2006

Исплата на грозјето во целост, цени повисоки за плус 2 денари за килограм, побара денеска регионалниот Сојуз „Агротиквешија“ во Кавадарци. Утре на протести пред Владата, исто како тутунарите; таму треба да ги бараме нашите права, порачаа од Сојузот.

Лозарите утре на штрајк пред Владата

Канал5

Протестите на лозарите се вжештуваат

А1

Тиквеш: Кога ќе имаме пари ќе платиме

Вест

Свето Јаневски ги нарече лозарите „уличари“

Време

Утрински Дневник Канал5 А1 Време Вест Утрински Дневник

23 поврзани вести »