TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-02-13 - 2006-02-19

Потврден вирусот на птичји грип во Индија

А1 - 19.02.2006

Индиската лабораторија го потврди постоењето на вирусот Х5Н1 на птичјиот грип кај домашните птици во Индија, соопшти Анис Ахмед. претставник на индиската влада. Тој додаде дека во последните неколку дена умреле околу 50.000 домашни птици. „Умреа 50.000 домашни птици.

Нов случај на птичји грип во Италија

А1

Откриен нов случај на птичји грип во Италија

Канал5

Нема птичји грип во мострите земени од територијата на Македонија

А1

Хоспитализирано лице во Бугарија под сомнение за птичји грип

А1

Вест Утрински Дневник Вест Канал5 Вест Време Дневник

103 поврзани вести »

Кандидатите за ЕСМ, бараат продолжување на рокот за понуди

А1 - 19.02.2006

Компаниите кои се во трка за купување на АД ЕСМ - Дистрибуција бараат пролонгирање на рокот за доставување на понудите за две недели, односно наместо на 1 март крајниот рок да биде на 15 март. Според информацијата објавена на официјалната веб страница за приватизација на АД ЕСМ - Дистрибуција ...

Нема да има понуди за ЕСМ на 1 март

Канал5

Договорот за ЕСМ на увид штом ќе биде потпишан

Време

Купопродажниот договор за ЕСМ ќе биде јавен

Вест

Договорот за продажба на ЕСМ ќе биде јавен

Дневник

Дневник Утрински Време Канал5 Дневник Време Дневник Време

57 поврзани вести »

Фолксваген "Пасат" лауреат за 2006 година

Вечер Прес - 18.02.2006

На националниот избор Автомобил на годината за 2006 година, единаесетата по ред титула имаше чест да ја понесе новата генерација на "Пасат". За ова блескаво признание заслужна беше седумчлената жири-комисија, која во просториите на Музејот на Град Скопје од шесте финалисти меѓу кои и "Тојота Јарис, ...

Државата излезе од "Тутунска" и "Инвест банка"

Вечер Прес

"Третиот пат" чека милостина

Вечер Прес

Една сосема нова "Аида"

Вечер Прес

"Мугер фугер" вечерва во Лајф

Вечер Прес

Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес

44 поврзани вести »

Демонстрациите против карикатурите растурени сo солзавец во Исламабад

А1 - 19.02.2006

Пакистанската полиција со палки и солзавец денеска во Исламабад ги растури демонстрастрациите против објавувањето на карикатурите на пороркот Мухамед, забранети од власта. „Демонстрантите фрлаа камења и запалија автомобилски гуми за да го блокираат движењето“, изјави претставник на полицијата.

За најдобрата карикатура за Холокаустот награда од 12.000 долари

А1

Во Истанбул протести против карикатурите на Мухамед

А1

Пакистанската полиција со солзавец ги растури демонстрациите во Исламабад

Канал5

Десетмина загинати во протестите против карикатурите во Бенгази

А1

А1 Дневник Вест А1 Вест А1 Канал5 Канал5

38 поврзани вести »

Груевски: Бучковски под притисок на Баросо и Рен мораше да попушти

А1 - 18.02.2006

Лидерот на најголемата опозициона партија, ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска од Охрид, експресно му одговори на премиерот Бучковски, кој вчера, пред високите европретствавници во Скопје, најави дека парламентарните избори ќе се одржат пред летните одмори.

„Светлина“ со свеќи и со писмо ги пречека Баросо и Рен

Време

"Глас за светлина" на протест пред Владата

Вест

Баросо не изусти Македонија

Дневник

Брисел не ветува датум за преговори

Утрински

Утрински Дневник Дневник Време Вечер Прес А1 А1 А1

32 поврзани вести »

Хашките предмети не треба да се врзуваат со реформите во судството!

Утрински - 18.02.2006

Кривичари и судии тврдат дека македонското судство е способно да ги процесуира хашките случаи веднаш Хартман: Трансферот ќе биде изведен на крајот на реформата кога Македонија ќе ги има сите судски инструменти за да ги заврши истрагите БОРИС ГЕОРГИЕВСКИ Македонското судство е подготвено и способно ...

Немало таен договор за хашките случаи

Време

Хашките предмети изгубен случај

Дневник

Животинска фарма

Вест

Младеновска не објасни зошто го дала изговорот за судството пред Понте

А1

Утрински Утрински Дневник Вест Канал5 Време Вечер Прес А1

31 поврзани вести »

ЕУ ќе го урива монополот на телекомот

Дневник - 18.02.2006

МАКЕДОНИЈА ПОД ЛУПАТА НА БРИСЕЛ Експерти од Европска Унија испитуваат дали Владата ги исполнува обврските за либерализација на пазарот за фиксна телефонија и дали создава услови за фер конкуренција. Двајца европските инспектори дојдоа по поплаките на неколку фирми-кандидати за фиксни оператори дека ...

Учесниците се сомневаат, телекомот ветува регуларен избор

Дневник

Дивидендата од „Телеком“ ќе се договара допрва

Утрински

„Телеком“ со анализи за нови работни места

А1

Телеком не одлучил за висината на дивидендата што ќе ја даде на Владата

Канал5

Време Утрински Вечер Прес Дневник Дневник Канал5 Вест А1

28 поврзани вести »

ЕУ: Децентрализацијата на Косово по модел на Охридскиот договор

А1 - 19.02.2006

Децентрализацијата на Косово е подобро да се одвива според „охридскиот договор“, отколку според претерано сложената, скапа „етнички“ втемелена државна структура во Босна и Херцеговина. Овој заклучок е содржан во интерната анализа изготвена од државите членки и институциите на ЕУ, во која, меѓу ...

Приштина ја оспорува границата место демаркацијата

Утрински

Со главите доле, напред

Дневник

Обележувањето ќе се реши со статусот на Косово

Време

Коштуница: Независноста на Косово е незамислива

Вест

Дневник Дневник Време Утрински Утрински Време Вечер Прес А1

27 поврзани вести »

Катанец најавува фудбал за полн стадион

Дневник - 18.02.2006

ФУДБАЛ - ПРЕТСТАВЕН НОВИОТ МАКЕДОНСКИ СЕЛЕКТОР Не знам до каде ќе стигнеме во квалификациите, но можеме да играме фудбал за полн стадион, меѓу другото, порача вчера новиот македонски фудбалски селектор Сречко Катанец, на промоцијата пред македонската фудбалска јавност во хотелот "Александар палас".

Катанец ќе ја враќа вербата во мак-фудбалот

Вест

Се радувам на мечот на „Вембли“

Време

Катанец подготвен за предизвикот

Утрински

Катанец: Агресивно и со ризик до успех

Вечер Прес

А1 Утрински Дневник Време Вест Вечер Прес А1 Вест

27 поврзани вести »

Бучковски уверува дека со ИНГ се уште се преговара

Канал5 - 19.02.2006

Премиерот Бучковски уверува дека преговорите со ИНГ не се завршена приказна, но веќе не лицитира со датуми за потпишување договор за влез во Поштенска банка. Премиерот Бучковски уверува дека преговорите со ИНГ не се завршена приказна, но веќе не лицитира со датуми за потпишување договор за влез во ...

Бучковски и Тадиќ повикаа на надминување на црковниот спор

А1

И амбасадорката Елеонора Петрова во игра за "шестката"

Утрински

Премиерот Бучковски на 12-та конференција на Демократската партија на Србија

Канал5

Ангела Меркел го кани Бучковски на гости

Утрински

Утрински Дневник Дневник Време Утрински Утрински Канал5 Време

25 поврзани вести »