TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-02-20 - 2006-02-26

Прв случај на птичји грип во Швајцарија

А1 - 26.02.2006

Прв случај на птичји грип во Швајцарија. Забележан е во околината на Женева, а потврден е во надлежната лабораторија во Цирих, соопшти денеска портпаролот на швајцарската Влада, Освалд Зиг. Тој потенцираше дека не станува збор за зараза од фарма , бидејќи женевскиот регион граничи со францускиот, ...

Втор случај на заразен лебед со птичји грип во Хрватска

А1

Франција потврди присуство на Х5Н1 на фарма за мисирки

А1

Нема птичји грип кај двата лебеди во Дојранското Езеро

А1

Жена и дете во Кина заразени со птичји грип

А1

Утрински Канал5 Утрински Дневник Време Вест Дневник Канал5

68 поврзани вести »

Владата најави средба со менаџерскиот тим на ВВ “ПОВАРДАРИЕ“

Канал5 - 26.02.2006

Заменик министерот за земјоделство Санде Џамбазовски на почетокот на наредната недела ќе одговори на барањето и ќе се сретне со менаџерскиот тим на винарската визба Повардарие од Неготино, соопшти денеска владата.. Заменик министерот за земјоделство Санде Џамбазовски на почетокот на наредната ...

Влада: “Проблемите од Тиквеш и Повардарие се од различен карактер“

Канал5

Менаџерите на „Повардарие“ бараат Владата да обезбеди средства

А1

Исплатата на грозјето прославена во кафеаните

Дневник

Кавадарчанец иселен во САД сака да го купи "Тиквеш"

Утрински

Време Утрински А1 А1 Дневник Утрински Време Дневник

51 поврзани вести »

Уапсени разбојниците на бензинската на "Макепетрол"

Вечер Прес - 25.02.2006

Министерството за внатрешни работи со кривична пријава на Основното јавно обвинителство, на натамошна постапка ги предаде Ф.И. (26), А.В. (23), А.А. (43) и З.Н. (42) поради постоење на основано сомнение дека на 22 јануари годинава сториле разбојништво на бензинската пумпа на АД "Макпетрол" лоцирана ...

"Адам и Ева" и "Децата од 1948"

Вечер Прес

"Фершпед" ги купи косовските хотели "Гранд" и "Илирија"?

Вечер Прес

"Вила Зора" со жив штит ќе ги брани птиците

Вечер Прес

"Серковци" ме обвинуваат дека сум удбаш!

Вечер Прес

Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес Вечер Прес

50 поврзани вести »

Младиќ бара да се предаде

Утрински - 25.02.2006

Според холандскиот министер за надворешни работи ХАГ - Холандскиот министер за надворешни работи изјави дека српските власти го известиле оти осомничениот за воени злосторства, генерал Ратко Младиќ, можеби е болен и бара да се предаде.

Србија не очекува скоро предавање на Младиќ во Хаг

Вест

Белград не знае каде е Младиќ

Време

Злосторниците - херои на мојот народ!

Дневник

Последна команда - пукајте во мене!

Вечер Прес

Време Вест Утрински Дневник Вечер Прес А1 А1 А1

43 поврзани вести »

Тасева: ЕСМ не смее да се продава како стар автомобил

Време - 25.02.2006

ОСТРИ РЕАКЦИИ НА НАЈАВИТЕ ДЕКА ТЕНДЕРОТ ЌЕ ЗАВРШИ ЕКСПРЕСНО Мирче Котевски Владата ќе се обиде за само десетина часа да го избере и да го промовира новиот сопственик на „ЕСМ-дистрибуција“, потврдија од Министерството за економија.

В понеделник нови протести против продажбата на ЕСМ

Утрински

Со обиколка низ центарот против продажбата на ЕСМ

Вечер Прес

Подружница Електродистрибуција

Вечер Прес

„Глас на светлина“ во понеделник на обиколка низ центарот на Скопје

А1

Дневник Утрински Време А1 Канал5 Дневник Дневник Вест

43 поврзани вести »

Росин кажал дека Косово ќе биде независно, па оди на Карибите

Време - 25.02.2006

ПРЕГОВОРИ МЕЃУ БЕЛГРАД И ПРИШТИНА Мислам дека 2006 година ќе биде годината во која Косово, по се изгледа, ќе стане независно, изјавил американскиот дипломат Лери Росин, втор човек во мисијата на Обединетите нации на Косово, УНМИК.

ДВЕТЕ СТРАНИ НА ПРОКЛЕТИЕ

Вечер Прес

Италија за решение што ќе гарантира мултиетничко и стабилно Косово

А1

Албанија го поддржува Косово за одбележувањето на границата

А1

Демаркацијата на границата - дел од преговорите за Косово

Утрински

Вест Дневник А1 Дневник Време А1 А1 Вест

36 поврзани вести »

Секој по свое го "чита" Бучковски

Дневник - 25.02.2006

КАКВА ПОМОШ ЌЕ ДОБИЈАТ ПРИПАДНИЦИТЕ НА ОНА Најавата на премиерот Владо Бучковски од собраниската говорница дека Владата бара начин да им помогне на 150 до 200 албански и македонски семејства штто настрадале во конфликтот од 2001 година, вчера ги затекна министрите.

Партиите, незадоволни од Груевски, сакаат да коалицираат со власта

Утрински

Бучковски премногу лицитира со изборите

Утрински

Опозиционите партии преговараат со Бучковски

Вечер Прес

Ќе има привилегии за борците на ОНА

А1

Време Канал5 А1 Време Дневник Канал5 Вест Утрински

31 поврзани вести »

Киднапираните ќе се вратат во Басра

Утрински - 23.02.2006

Во семејствата Адеми и Рамадани прексиноќа се славеше ТЕТОВО - Фарук Адеми и Расим Рамадани, двајцата тетовци што беа киднапирани, па ослободени во околината на Басра во Ирак, прексиноќа се видоа со своите семејства. "За две недели повторно се враќаме во Ирак.

Валандовчани од Ирак заминуваат на работа во САД

Утрински

Над 700 кумановци работат во земјите со висок ризик

Утрински

Глава в торба во Ирак за 1.500 долари

Утрински

Во Ирак и Авганистан работат над 1.200 тетовци

Утрински

Дневник Вест Утрински Време Вечер Прес А1 А1 Утрински

30 поврзани вести »

Законите за судството оценети како концепциско промашување

Утрински - 25.02.2006

Највисокиот суд во државата со дијаметрално спротивен став со Министерството во правда околу реформите за третата власт Во законот за судови постои вистинска мешаница во поглед на новата организација на судството Гордана Дувњак Врховниот суд на Македонија има дијаметрално спротивен став од ...

Озаконување на безредието во судовите

Дневник

Претседателот на Врховниот суд не смее да биде претседател и на РСС и да има концентрација на моќ

Канал5

Никој не дава пари, ако не се побараат

Вечер Прес

12 претседатели на основните судови дадоа заклетва

А1

А1 Дневник Канал5 Утрински Вечер Прес Вест Утрински Канал5

28 поврзани вести »

Забрана за движење на автомобили во Багдад

А1 - 26.02.2006

Во ирачкиот главен град Багдад и неговата околина денеска е во сила забраната за движење на автомобили. Оваа мерка ја наложи Владата со цел да се намали бројот на нападите на верска основа, во кои настрадаа стотици Ирачани во изминатите два дена.

Во минофрлачки напади во Багдад загинаа 16 луѓе

А1

Серија инциденти во Ирак

А1

Спорот Иран - САД се прелеа на ирачките улици

Време

Во Багдад воведен дневен полициски час

Утрински

Вест Вечер Прес А1 А1 Вест Утрински Дневник Утрински

26 поврзани вести »