TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-02-20 - 2006-02-26

Карпош и Гази Баба донираа за училиштето во Радовиш

Време - 24.02.2006

ПО ПОЖАРОТ Општината Карпош ќе одвои 100.000 денари помош за опожареното основно училиште „Никола Карев“ од Радовиш. Ваква одлука изгласаа советниците во советот на Карпош на завчерашната седница. Надлежните објаснуваат дека парите се од тековната резерва на општинскиот буџет.

Гази Баба и Градот ќе го санираат одводот пред СОС-селото

Утрински

Формуларите достапни и на интернет

Време

Трибина за родовите аспекти

Време

Интернет страница за подобра комуникација

Вечер Прес

Утрински Вест Вечер Прес Време Време Вест

11 поврзани вести »

Варадр Про-Стеауа 35:31

А1 - 25.02.2006

Ракометарите на Варадр Про ја победија Стеауа во првиот натпревар од 1/4-финалето во Челинџ купот. На реваншот во Романија тие ќе патуваат со предност од 4 гола, откако вечерва во Кале победија со 35:31. Некогашниот европски првак и повеќекратен шампион на својата земја, му парираше на Вардар Про ...

На домашен терен се вади "виза" за полуфиналето

Дневник

Вардарци пукаат од самодоверба

Вест

Михајловски: Победа со 7-8 гола за мирен реванш

Утрински

Победа со повеќе голови

Вечер Прес

Дневник Дневник Утрински Вечер Прес Вест

10 поврзани вести »

Стечајците повторно наблокада кај Табановце

Време - 24.02.2006

КУМАНОВО Кумановските стечајни работници вчера повторно го блокираа излезот од Куманово на регионалниот пат кон Скопје и кон граничниот премин Табановце. Прво тие два часа протестираа пред зградата на основниот суд во Куманово, искажувајќи го револтот поради неефикасноста во решавањето на ...

Стечајците бараат по сто евра месечно

Дневник

Стечајните управници од паши ќе станат чувари на имотот на доверителите 

Капитал

Обвинети во два случаја ќе се бранат од слобода!

Вечер Прес

Управничката обвинета за примање поткуп ќе се брани од слобода

Дневник

Време Време Дневник Утрински А1

10 поврзани вести »

Шпанките се стар должник на Кометал

Време - 22.02.2006

РАКОМЕТ По успешниот настап во групата Д и освоеното прво место, пред ракометарките на Кометал ЃП претстои нов предизвик во четврт-финалето од Лигата на шампионките. Првата пречка во нокаут-фазата (11/12 и 18/19 март) е шпанскиот тим Астрок Сагунто, поранешна Мар Валенсија, со кој македонскиот ...

Астрок Сагунто стар должник

Утрински

По четврти пат Астрок, за среќа, без Морскова

Вест

Трета среќа со Валенсија

Дневник

Време е да се наплатат долговите

Вечер Прес

Дневник Утрински Вест Време Вечер Прес

10 поврзани вести »

Се сомневаме во намерите на Андов

Утрински - 23.02.2006

Јани Макрадули за декларацијата на либералите Декларацијата ја иницира човек кој бил синоним за поранешниот режим Оливера Војновска Господине Макрадули, СДСМ ја проблематизира декларацијата за извинување на жртвите од репресијата од режимот од 1945 до 1990 година, предложена од либералите на Стојан ...

Сакаме да создадеме политички пресврт

Утрински

Борците не му дојдоа на Андов

Утрински

Власта ќе го менува и насловот

Време

Собранието ќе им се извини на жртвите на комунизмот

Дневник

Време Вест Утрински Вечер Прес Канал5

10 поврзани вести »

Бројот на жртви во зградата во Москва се зголеми на 64

А1 - 25.02.2006

Ноќеска биле пронајдени уште три тела во урнатините на зградата на пазарот „Басманаја“ во Москва, со што вкупниот број на жртви се зголеми на 64, соопшти денеска заменикот на началникот на службата за информирање на Министерството за вонредни ситуации, Виктор Бељцов.

Архитектот на пазарот во Москва под истрага

Утрински

Расте бројот на жртвите од вчерашната несреќа во Москва

А1

Смрт за 47 лица под покривот на московскиот пазар

Утрински

Покрив згмечи десетици луѓе на пазар

Дневник

Вест Вест Вечер Прес А1

9 поврзани вести »

Зоран Јачев: Се повлекувам од невладиниот сектор

Време - 24.02.2006

ИНТЕРВЈУ ЗА „НЕДЕЛНО ВРЕМЕ“ Зоран Јачев, директор на „Транспарентност Македонија“, по написите во кои се поврзува со аферата „Наша фабрика“ ги замрзнува и суспендира сите негови активности како во матичната „Транспарентност Македонија“, така и во невладиниот сектор воопшто.

Јачев ја замрзна работата во "Транспарентност"

Утрински

„Наша фабрика“ се затвора, Јачев лета!

Време

Шашма

Време

Владата и платила 100.000 евра на „Фабрика“

Време

Дневник Утрински Дневник Време

9 поврзани вести »

Чојлија ја избрале европски експерти

Вест - 25.02.2006

МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЖИВОТНА СРЕДИНА ТВРДИ СКЛАДИШТЕТО ЗА РАДИОАКТИВЕН ОТПАД ЌЕ БИДЕ БЕЗБЕДНО Експерти од Меѓународната агенција за атомска енергија предложиле во месноста Чојлија во Општина Петровец да се гради складиштето за радиоактивен отпад.

Депото во Петровец ќе чекало согласност од граѓаните

Време

Неизвесна само локацијата за депото

Дневник

Во Македонија нема нуклеарен отпад

Вечер Прес

Жителите на Петровец нема да дозволат во Чојлија да се гради складиште за радиоактивен отпад

Канал5

Дневник Дневник Дневник Вест

9 поврзани вести »

Битола не остана без леб

Дневник - 25.02.2006

протестот не успеа Стотина полицајци вчера не им дозволија на педесетина прилепски земјоделци со трактори да го блокираат мелничкото претпријатие "Жито Битола". Целта на оваа мерка беше да го натераат директорот на "Жито Битола", Петар Илиевски, да им ја плати откупената пченица.

Полицијата спречи битолчани да останат без леб

Време

Полицијата ги спречи земјоделците да го блокираат дотурот на леб

Утрински

Полициски сили ги спречија блокадите пред „Жито Битола“

А1

Земјоделците од денес ќе го блокираат "Жито Битола"

Утрински

Дневник А1 Утрински Дневник

9 поврзани вести »

Црвенковски го искара Санадер

Време - 22.02.2006

НА ЛИНИЈА СО БРИСЕЛ, А ПРОТИВ ЗАГРЕБ Само поради предрасуди хрватскиот премиер Иво Санадер го отфрла предлогот на ЕУ за создавање зона на слободна трговија на Балканот и инсистира на проширување на ЦЕФТА. Тоа е оцената на македонскиот претседател Бранко Црвенковски за дилемите околу барањето на ...

Молдавија ќе учи од нас за интеграција во ЕУ

Дневник

Молдавија чека помош од Македонија

Вест

Црвенковски го отфрли предлогот на Санадер како нелогичен и со предрасуди

Утрински

Ќе се интензивира економската соработка

Вечер Прес

А1 Вест Канал5 Дневник

9 поврзани вести »