TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-02-20 - 2006-02-26

Бајага на пијачка во Скопје

Утрински - 23.02.2006

Спроти претстојниот концерт на 20 март во универзална сала Момчило Бајагиќ-Бајага, една од најпопуларните бившојугословенски ѕвезди, завчера беше на пијачка во Скопје, а посетата на главниот град ја искористи да се сретне со македонските новинари во кафулето "Џубокс".

"Шоу почиње у поноќ" во март во Скопје

Дневник

Бајага во Универзална на 20 март

Вест

Бајага го промовира албумот и го најави концертот во Универзална

Време

Бајага на гости кај Владо

Вечер Прес

Вечер Прес Време Вест Вечер Прес

9 поврзани вести »

Хрватската крава не е луда

Вест - 25.02.2006

ЗАГРЕБ, 25 февруари - Сомнителниот примерок е негативен на кравјо лудило, соопшти вчера во Загреб хрватското министерство за земјоделство, објавувајќи ги резултатите од тестот извршен во референтната лабораторија во Вејбриџ во Велика Британија.

Во Хрватска, сепак, нема кравјо лудило

Утрински

Во Хрватска нема кравјо лудило

Дневник

Нема кравјо лудило во Хрватска

А1

Од лудите крави не чува само Господ!

Време

Време Вест Дневник Време

9 поврзани вести »

Човековите права - алфа и омега за полицајците

Дневник - 23.02.2006

"Алфите" ги скараа Хелсиншкиот комитет и МВР Мобилната полициска единица за борба со уличниот криминал "Алфи", за која МВР смета дека е гордост на полицијата, во последно време е се почесто на удар на јавноста откако Хелсиншкиот комитет ја искритикува нивната работа.

Најчевска е голем шегобиец

Време

МВР: Хелсиншкиот комитет има голем шегобиен потенцијал

А1

Критики за народниот правобранител и „алфите“

Утрински

„Алфите“ повеќе апсат зависници отколку дилери на дрога

Време

Дневник А1 Канал5 Утрински

9 поврзани вести »

ЕУ се залага за транспарентна продажба на државното земјиште

Утрински - 25.02.2006

Сојуз на стопански комори Европската унија јасно ја поддржува транспарентноста во продажбата на државното земјиште, независно дали станува збор за домашни или за странски инвеститори. Пред сў, зашто зголемената транспарентност ќе ја елиминира корупцијата и ќе ја зголеми ефективноста при собирањето ...

Стоп за продажби во четири очи

Дневник

Домашните и странските инвеститори да бидат рамноправни

Вечер Прес

ЕУ против непосредни спогодби при продажба на државно земјиште

А1

Сојузот на стопанските комори доби одговор од Фуере за договорите во 4 очи

Канал5

А1 Дневник Вест

8 поврзани вести »

Кили и Сашо не можат да поминат на улица

Вечер Прес - 25.02.2006

Вчера на пладне во ресторанот “Кај маршалот” (што го нарекуваат и “црвена кафеана”, дали заради бојата на Буба Марата или заради нешто друго!?), таен ручек имаа другарите партизани- Кили, Сашо Коцев, Тамара, Александар Масевски, Сања Николиќ, Дадар, Зоки од Антена пет, Шилјо сценаристот на Буба ...

"Партизански" десант на македонската естрада

Дневник

Добитници на "Златна буба мара на популарноста" за 2005

Дневник

Кили, Трендо, Борјан и Гоце Арнаудов - група на годината

Вест

Беспрекорно забавен деветти конгрес на ЗБМП

Вечер Прес

Вест Дневник Вест

8 поврзани вести »

Австрија пред суспензија?

Дневник - 24.02.2006

Австрија ризикува да биде суспендирана од сите олимписки натпревари поради допинг-скандалот на ЗОИ 2006. ИОК разгледува можност за санкции кон Австрија кои одат и до суспензија од идните ОИ. - Мораме да реагираме некако. Притисокот од ИОК е огромен. Тие планираат да не суспендираат.

На Австрија и се заканува исклучување од ЗОИ

А1

На Австијците оставете им впечаток на интелигентен и пријатен соговорник

Капитал

Двајца Австријци пред забрана за настап на ЗОИ 2010

Утрински

Италијанската полиција повторно упаднала kaj австријците

А1

Утрински Канал5 Дневник

8 поврзани вести »

И Босна има поздрави реформи од нас

Дневник - 24.02.2006

КОНСУЛТАНТОТ ОД ХОЛАНДИЈА ГО ДИЈАГНОСТИЦИРА ЗДРАВСТВОТО Љубица балабан Македонија доцни со реформите во здравството во однос на сите земји во транзиција, таа е зад Романија, Бугарија, дури и зад Босна и Херцеговина. Системот со повеќе лекари на примарно ниво за грижа на деца и жени е креиран во ...

Во реформите во здравството Македонија е најназад

Утрински

Не се открива чиј е предлогот за семеен лекар

Утрински

Семејните лекари ине можат да бидат и гинеколози и педијатри

Вест

Власта бара политички консензус за семејниот лекар

Утрински

Дневник Време Вечер Прес

8 поврзани вести »

Дали цените за интерконекција на „Телеком" се зголемени?

Утрински - 23.02.2006

Партиско-регулаторно препукување Дали цената за интерконекција што новите оператори ќе ја плаќаат за поврзување кон мрежата на "Македонски телекомуникации" е навистина повисока од онаа што ја побара "Телеком"? Можно ли е Агенцијата за електронски комуникации да одобрила цени за интерконекција ...

Антикорупциската да се ангажира околу телекомот

Време

Монополот на телекомот го плаќаат 600.000 корисници

Дневник

Владата продолжува да го штити монополот на Телеком

Вечер Прес

ЕУ се увери дека Владата го штити монополот на телеком

Дневник

Време Утрински Канал5

8 поврзани вести »

Ања Першон конечно до олимпиското злато

Утрински - 24.02.2006

Шведската скијачка во слаломот го надмина комплексот "Јаница" Во слаломската трка на ЗОИ во Торино комплексот наречен "Јаница", конечно го преболе шведската скијачка Ања Першон, која редовно губеше на големите натпреварувања.

Јаница била добра глумица

Дневник

Јаница Костелиќ во Македонија

Дневник

Першон од нервоза го искршила стапот!

Утрински

Омот и Костелиќ - едни и единствени

Вест

Утрински Утрински Дневник

8 поврзани вести »

Груевски: Кај Георгиевски владее конфузија

А1 - 26.02.2006

Груевски го возвраќа ударот, конфузија владее кај Георгиевски. Постојано на нашата адреса стигнуваат различни понуди, нека се определи за една. Вака Груевски ја коментира вчерашната порака од Прилеп за коалиција и за министерски места на лидерот на Народна, Георгиевски.

ГРУЕВСКИ НЕ ОДГОВАРА ДИРЕКТНО НА ПРАШАЊЕТО – КОЛКУ СТАНА ПОСЕДУВА

Канал5

ВМРО-НП го предложи Георгиевски за премиер по изборите

А1

ВМРО - НАРОДНА ГО ПРЕДЛАГА ГЕОРГИЕВСКИ ЗА ПРЕМИЕР ПО ИЗБОРИТЕ

Канал5

Георгиевски ќе ја води Народна на изборите

Утрински

Вечер Прес А1 Време

8 поврзани вести »