TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-02-20 - 2006-02-26

Пронајдени дел од парите ограбени во Британија

А1 - 25.02.2006

Во една соба во мал хотел блиску до влезот во тунелот што минува под каналот Ламанш, на британскиот брег, полицијата откри дел од 50-те милиони фунти што група разбојници ги украде од трезорите на финансиското депо на компанијата за чување пари „Секјуритас“.

Маж и жена уапсени за грабежот во Британија

Вест

Лажни полицајци украле 40 милиони фунти

Дневник

„Полицајци“ украле над 25 милиони фунти

Време

Лажни полицајци украле 70 милиони долари

Вест

Вечер Прес А1

7 поврзани вести »

ММФ е алиби за неспособните влади

Време - 24.02.2006

ТРИБИНА НА „ВРЕМЕ“ - ММФ И МАКЕДОНИЈА Александра К. Мишовска Сите досегашни влади ја прифаќаа политиката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) за да имаат алиби дека лошата економска слика во земјава е резултат на нивната политика, се согласија повеќето економски експерти и бизнисмени што ...

Спротивставени тези: И треба ли Фондот на Македонија?

А1

Што ни донесоа аранжманите со ММФ?

Време

И треба ли ММФ на Македонија?

Време

Македонија е под патронатот на ММФ уште од 1992 година

Утрински

Утрински Време

7 поврзани вести »

Дваесет и пет осуденици остануваат на слобода

Време - 25.02.2006

АКО УСТАВНИОТ СУД ГО УКИНЕ ОТКУПОТ НА ЗАТВОРСКАТА КАЗНА Мери Јордановска Дваесет и пет осуденици ќе бидат на слобода доколку Уставниот суд одлучи да го укине членот од кривичниот законик што предвидуваше можност затворската казна да се замени со парична.

Откупот на затворската казна и пратеничките привилегии - противуставни

Време

Пари наместо затвор и пратеничките пензии пред Уставен суд

Утрински

На видикот поништување одредби од Законот за пратеници

Вечер Прес

Уставниот суд ќе го преиспитува откупот на затворските казни до 1 година

А1

Канал5 Време

7 поврзани вести »

Без силна контрола на јавните расходи нема користење на претпристапните фондови

Утрински - 24.02.2006

Европската унија со еден милион евра ја помага обуката на внатрешните ревизори Европската унија од македонските функционери ќе бара поголема одговорност при трошењето на народните пари. Таа со сума од еден милион евра го финансира засилувањето на внатрешната ревизија, пред да Ј даде шанса на ...

Трошењето на државните пари под контрола

Дневник

Под лупа трошењето на јавните пари

Вечер Прес

Внатрешни ревизори ќе контролираат како се трошат јавните средства

Канал5

Врв на луксузот

Вечер Прес

Време Вечер Прес

7 поврзани вести »

Односите меѓу МПЦ и СПЦ сведени на писмена коресподенција

А1 - 26.02.2006

Сегашните односи меѓу Македонската и Српската православна црква се сведени само на писмена коресподенција на двете страни. Ова денеска архиепископот Стефан го потврди во Охрид, каде тој оцени дека врвот на СПЦ конечно треба да сфати дека со создавањето на паралелните цркви не може да се реши ...

Ставот на рускиот патријарх е исправен

Утрински

Рускиот патријарх ја заштити МПЦ

Дневник

Спорот да се реши по црковен пат

Вечер Прес

Алексеј Втори против создавање паралелни цркви во Македонија

А1

Канал5 Утрински

7 поврзани вести »

Во Прилеп повторно се проблематизира откупот на тутун

А1 - 25.02.2006

Во Прилеп повторно се проблематизира откупот. Тутунарите крајно незадоволни од динамиката на откуп и ниската цена во помалите откупни претпријатија „Струмица табак“, „Алијанса“ и „Центро табак“. Прилепските тутунарите бараат Владата да изврши притисок врз откупните монополи , повеќе да се откупува, ...

Струмичките тутунари разочарани од ниските цени

А1

Тутунарите чекаат некој да им го откупи тутунот

А1

Донесен законот за тутун

Време

Нема заштитна цена за тутунот?

Време

Време Време

7 поврзани вести »

Волшепството на флејтата

Вечер Прес - 24.02.2006

Македонската опера со премиерата на операта "Волшебната флејта" се приклучи кон одбележувањето на 250-годишнината од раѓањето на музичкиот гениј В.А.Моцарт. Прв пат оваа опера во Македонија била поставена во 1951 година. Минатонеделнато прикажување (во нов век) на "Волшебната флејта" е всушност ...

Ја почувстувавме магијата на Моцартовата музика

Утрински

Македонското чудо ја освојува Виенската опера

Дневник

Очекувавме многу повеќе

Време

Магична ноќ со волшебникот Моцарт

Вест

Утрински Вечер Прес

7 поврзани вести »

Оли Рен ја критикува Македонија поради Масри

Време - 25.02.2006

РАСТЕ ПРИТИСОКОТ ОД ЕУ Европската комисија се уште не е задоволна од одговорот што македонската влада и го даде за случајот на Калид ел Масри, изјавил вчера Оли Рен, еврокомесарот за проширување, одговарајќи на прашања од претставници на Комитетот за надворешни работи на Европарламентот.

Македонија немала срце да ја одбие ЦИА

Вест

Германската амбасада не била информирана за апсењето на Ел Масри

А1

И германски разузнавачи вмешани во случајот „Масри“?

Време

Германски агенти учествувале во испитувањето на Ел Масри

Утрински

А1

6 поврзани вести »

Командант Баци без причина истепал медицински техничар

Дневник - 25.02.2006

ИНЦИДЕНТ ВО ТЕТОВСКАТА БОЛНИЦА Ненад Мирчевски Изаир Самиу, познат како Командант Баци, завчера вечерта без причина истепал медицински техничар во тетовската болница. Инцидентот се случил по само дваесет дена откако Самиу се вратил од затворот "Идризово", каде што ја отслужи двегодишната казна ...

Командант Баци нокаутирал болничар

Време

Командант Баци тепа, не прашува

Вест

Командант Баци пак дели тупаници

Вечер Прес

Изаир Самиу-Баци предизвика нов инцидент

А1

Канал5

6 поврзани вести »

Антикорупциската комисија ќе го испитува имотот на Груевски

Време - 24.02.2006

СОБРАНИЕТО КАКО ФАБРИКА ЗА АФЕРИ Антикорупциската комисија наскоро ќе ја разгледува имотната состојба на пратеникот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, врз основа на информација што ја добила од Управата за јавни приходи. Ова вчера во Собранието го најави претседателот на комисијата Михајло ...

Антикорупциската се фати за имотот на Груевски

Дневник

Владина офанзива за државните станови на опозиционерите

Вечер Прес

Власта го праша Маневски: Колку тежи Груевски?

А1

Февруарски пратенички прашања кој и како од пратениците добил стан

Канал5

Дневник

6 поврзани вести »