TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-02-20 - 2006-02-26

Суспендиран градоначалникот на Лондон

Време - 25.02.2006

БРИТАНИЈА Градоначалникот на Лондон, Кен Ливингстон, доби четири недели суспензија од работата затоа што на новинар-Евреин му кажал дека му личи на чувар во нацистички концентрационен логор. - Изјавата на Ливингстон е непотребно бесчувствителна и навредлива - оценила дисциплинската комисија свикана ...

За градоначалникот на Лондон 4 недели суспензија

Утрински

Лондонскиот градоначалник суспендиран оти нарекол новинар "нацист"

Вест

Градоначалникот на Лондон суспендиран

Вечер Прес

Градоначалникот на Лондон суспендиран поради навреда на новинар

А1

Канал5

6 поврзани вести »

'Синтезис" со мега-концерт во 'Опера Хаус" во Сиднеј

Утрински - 23.02.2006

'Денови на македонската култура во Австралија" На утрешниот концерт "Синтезис" ќе се претстават со препознатливи песни од нивните досегашни изданија во кои доминира изворниот фолклорен ...

Гоце Димовски ги носи "Мајовци" во Австралија

Вест

Трет ансамбл отпатува за Сиднеј

Дневник

Министерот за култура е во Австралија

Вест

"Синтезис" настапијаво Мелбурн

Дневник

Вечер Прес

6 поврзани вести »

Навивачите на Челзи со смртни закани за Хауге

Вечер Прес - 25.02.2006

Управата на Челзи ги осуди смртните закани упатени кон норвешкиот судија Терје Хауге по средбата со Барселона, која победи со 2:1 на првата 1/8-финална средба на "Стемфорд Бриџ". Норвежанецот ги разгневи навивачите на лондонскиот клуб со исклучувањето на Асиер дел Орно поради стартот над Лионел ...

Челзи во шок, Мурињо ги обвинува судијата и "актерот" Меси

Утрински

Барселона ја победи дисциплината на Челзи

А1

Фудбалска Европа погодена од пресметка меѓу Челзи и Барселона

А1

Барселона наострена да му се реваншира на Челзи

Утрински

Вечер Прес

6 поврзани вести »

66 мексикански рудари заробени под земја

Вест - 21.02.2006

Мексико Сити, 21 февруари - Шеесет и шест рудари од завчера се заглавени под земја во рудник во северниот дел на Мексико. Рударите се под земја откако во рудникот се случила експлозија. Како најверојатна причина за експлозијата се наведува испуштањето на гас.

Експлозија зароби 66 рударитри километри под земја

Дневник

Три километри под земја останаа 66 рудари

Утрински

Експлозија на гас затрупа 65 рудари

Време

66 мексикански рудари заробени под земја

А1

Канал5

6 поврзани вести »

Летните тераси работат без дозвола, Општина Центар немоќна да реагира

Утрински - 22.02.2006

Додека Градот го изготвува новиот правилник за користење на јавните површини Ако до крај на месецов Градот не го изготви правилникот, Општина Центар ќе почне да ги користи правата за издавање дозволи и за казнување ДЕСПИНА ТРАЈКОВСКА Општина Центар ќе чека најдоцна до крајот на месецов Градот да го ...

Кафеанџиите се распослаа-дозволи нема

Вечер Прес

Кафеанџиите ги распослаа летните тераси

Вест

Летни тераси во зима

Дневник

Кафеанџиите без дозволи извадија маси и столови

Дневник

Утрински

6 поврзани вести »

Комерцијална се чисти од сопствените акции

Канал5 - 22.02.2006

Акциите на Комерцијална банка и денеска беа најатрактивни на официјалниот пазар на капитал. Беа истругувани 4.922 акции со просечна цена од 3.899 денари. Се оствари промет од 19 милиони и 195 илјади денари. Акциите на Комерцијална банка и денеска беа најатрактивни на официјалниот пазар на капитал.

Штипски „Брилијант“ се вдомува во Комерцијална

Време

"Брилијант" купува акцииво Комерцијална банка

Дневник

„Брилијант" ги зајакнува позициите во Комерцијална банка

Утрински

„Комерцијална“ повторно интересна за Берзата

А1

Канал5

6 поврзани вести »

Фановите ја славеа евровизиската песна

Дневник - 25.02.2006

ЗАБАВА ВО "ПРОЦЕС" Многубројни македонски фанови на Евровизија и дел од годинашните учесници и автори на националниот избор, завчера се собраа во дискотеката "Процес", на забавата што ја организираше македонскиот евровизиски клуб ОГАЕ.

Еврозабавата, поддржана од сите ѕвезди

Вечер Прес

Картите за ,,Евросонг" во продажба од понеделник

Утрински

Евровизиска забава во "Процес"

Дневник

Голема евро забава со целата естрада

Вечер Прес

Вест

6 поврзани вести »

Една од најголемите победи во историјата на Арсенал

Дневник - 23.02.2006

ФУДБАЛ - ЛИГА НА ШАМПИОНИ Арсенал и Олимпик Лион направија голем исчекор кон четврт-финалето на фудбалската Лига на шампионите, откако по првите мечеви во осмина-финалето со 1-0 славеа на гости против Реал Мадрид, односно ПСВ Ајндховен.

Реал немоќен против магијата на Анри

Вест

Арсенал го замолкна "Бернабе", Милан се извади во Минхен

Утрински

Стартува 1/8-финалето од лигата на шампиони во фудбал

А1

Единствениот фронт што му преостана на Арсенал

Дневник

Вест

6 поврзани вести »

Такси-превозот ќе стане скап и несигурен

Утрински - 22.02.2006

Реакција на Групацијата на таксисти Од Групацијата сметаат оти при подготовката на предлог-одлуката не се земени предвид нивните забелешки и мислења Такси-превозот ќе биде скап, несигурен и недостапен за граѓаните доколку Градот ја усвои предложената одлука за автотакси превоз во Скопје, реагираа ...

Таксистите сами да ја формираат цената

Дневник

Ќе имате скап и небезбеден такси-превоз

Време

Скопје со скап, несигурен и недостапен такси превоз

Вечер Прес

Такси - стојалиштата ќе добијат нов лик

Вест

Вечер Прес

6 поврзани вести »

Штерјо Наков купил два хотела во Приштина

Време - 25.02.2006

СПОРЕД „ЛАЈМ“ „Фершпед“ преку својата туристичко-угостителска компанија „Метропол“ понудил најмногу пари на тендерот за продажба на хотелите „Гранд“ и „Илирија“ во Приштина, пишува скопскиот весник на албански јазик „Лајм“, пренесува Макфакс.

„Фершпед“ ги купи косовските хотели „Гранд“ и „Илирија“

А1

Антикорупциската комисија му возвраќа на Наков

А1

Георгиевски: Има докази за незаконитости во приватизацијата на „Фершпед“

А1

Антикорупциска ќе бара одговорност од Правобранителот

А1

Време

6 поврзани вести »