TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-02-20 - 2006-02-26

Арапите господарат со американските докови

Дневник - 24.02.2006

компаниЈа од дубаи Ја превзема контролата врз наЈголемите пристаништа во сад Неискусна антитерористичка агенција и овозможила на фирмата од Обединетите Арапски Емирати да контролира шест важни американски пристаништа на Атлантикот.

Договорот за управување со пристаништата се проверува

Утрински

Буш го брани договорот шест пристаништа во САД да преземат Арапи

Утрински

Пристаништата да не им се продадат на Арапи

Вечер Прес

Американските конгресмени против продажбата на пристаништата на арапски фирми

Канал5

Време

6 поврзани вести »

Одличен перформанс пред малку публика

Време - 25.02.2006

КОНЦЕРТ НА „ФОЛТИН“ ВО МКЦ Битолските концептуалисти „Фолтин“ завчеравечер повторно свиреа во Скопје. По одличните настапи на фестивалите „Неограничен мир“ и „Таксират“ и на други музички собири, овојпат беа гости на музичкиот проект „Платформа“, кој се одржува во Младинскиот културен центар.

Моќна изведба со театарски призвук

Дневник

Од Милица до Дејвид Боуви

Вечер Прес

„Фолтин“ повторно пред скопската публика

Време

Утре концерт на "Фолтин"

Дневник

Вест

6 поврзани вести »

Речникот е чувар на нашиот идентитет

Дневник - 24.02.2006

ПРОМОциЈА Толковниот речник на македонскиот јазик е ризница што ги афирмира и чува нашите култура и јазик, беше речено вчера во Институтот за македонски јазик "Крсте Мисирков", на промоцијата на вториот том од капиталното дело Толковен речник на македонскиот јазик.

Достигнато е повисоко ниво на културата на јазикот

Време

Толковниот речник е ризница на нашето зборовно благо

Утрински

Излезе Вториот том од толковниот речник на македонскиот јазик

Вест

Зборот создава и руши

Вечер Прес

А1

6 поврзани вести »

Оштетени два штаба на ДПА

Дневник - 25.02.2006

КУМАНОВО Два партиски штаба изминативе два дена се оштетени од активисти на партијата на Хисни Шаќири Нови демократски сили, обвини вчера Ружди Матоши, генерален секретар на ДПА. - Активисти на НДС во средата ноќта пукале во нашиот штаб во Липково и скршиле еден прозорец, а вчера, најверојатно со ...

Се разгорија страстите кај албанскиот политички блок

А1

Прелевање на членството во кичевските ограноци

Време

Кичевскиот огранок на НДС премина во ДПА

А1

ДПА ја започна теренската работа за изборите

Канал5
5 поврзани вести »

Бајруш се повлече до акционерското собрание на Монополот

Вест - 22.02.2006

СЕ СПРЕМА НОВО ПРЕЗЕМАЊЕ НА ТУТУНСКИОТ КОМБИНАТ ВО КУМАНОВО Американската компанија "Бид холдинг", која сега го има управувачкиот пакет во комбинатот, за обидот на Бајруш Сефери да го преземе управувањето со бизнисот со цигари ја информирала и амбасадата на САД во Скопје По завчерашното влегување ...

Сејдиу ќе почека за влегувањето во Тутунскиот комбинат

Утрински

Бизнисменот Сејдиу влезе во тутунскиот комбинат

Време

Бајруш ги исфрла Американците од Монополот

Вест

Бајруш Сејдиу спектакуларно влезе во кумановскиот комбинат

Утрински
5 поврзани вести »

Велиу се трти на грешна страна

Вечер Прес - 25.02.2006

Пред да ви раскажам за "неустрашливиот" Фазли од кичевските села, ќе ве распаметам од радост со веста што на лична адреса ја добив од далечниот Кишињев. Молдавскиот претседател Владимир Воронин, по враќањето од еднодневната официјална посета на Македонија веднаш ги собрал своите најблиски ...

Велиу се заканува со нова војна, ДУИ го правда „емоционално“

Време

ДПА и ДУИ бараат станови и пензии за ОНА

Време

Јастреб меѓу орлите

Вечер Прес

ДПА понуди решение за борците на ОНА

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Меѓународна потерница за Богољуб Кариќ

А1 - 25.02.2006

Српското министерство за внатрешни работи и Интерпол распишале меѓународна потерница за претседателот на „БК група“ Богољуб Кариќ, кој вчера повторно не се појави на сослушување пред судот Српскиот Интерпол ќе постапи по овој налог, што значи дека сега сите земји со кои СЦГ има потпишано договори ...

Богољуб Кариќ се враќа во Србија

Време

Поднесено кривично обвинение против Кариќ

Утрински

Кривична пријава за Богољуб Кариќ

Вест

Ако се врати, Богољуб ќе биде уапсен!

Вечер Прес
5 поврзани вести »

"Оксет" за вљубените во сребро и во злато

Утрински - 24.02.2006

Отворен специјализиран бутик за накит Стефани Тодорова, Анџела Витанова и Елизабета Димовска, манекенки од Модното студио "Црнокрак", во средата во кафе-барот "Тренд" ја претставија најновата колекција на сребрен и златен накит и рачни часовници на марката "оксет".

Манекенки со луксузен накит

Вест

Ревија и фотосесија на грчкиот накит „оксет“

Време

Ревија на накит

Вест

Ревија на накит

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Процесот за даночната пирамида заглави во судница

Време - 21.02.2006

ВЧЕРА ВО СКОПСКИОТ ОСНОВЕН СУД 1 Скопскиот бизнисмен Сребрен Харитоновски платил 150.000 евра кауција и во петокот бил ослободен од притвор. Вчера тој не се појави на судењето за даночната пирамида. Миодраг Мисајловски, првообвинет во случајот, од непознати причини вчера не беше доведен од ...

Посредникот во даночната пирамида ослободен со кауција

Дневник

Обвинетите не се појавија во Суд

Вест

Пирамидата уште во изградба

Вечер Прес

На тројца бизнисмени ќе им се суди за перење на половина милион евра

Време
5 поврзани вести »

Трговската унија нема да ја наруши економијата

Утрински - 23.02.2006

Илија Илоски Македонската економија нема да претрпи некои големи нарушувања ако се реализира идејата на Европската комисија за создавање трговска унија меѓу земјите од Западен Балкан, смета директорот на Царинската управа, Илија Илоски.

Нема да предизвика нарушувања во македонската економија

Вечер Прес

Царината ќе ги лиценцира шпедитерите

Вечер Прес

Царинските власти се за трговска унија

А1

Илоски заборави што им ветил

Дневник
5 поврзани вести »