TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2006-02-20 - 2006-02-26

За тероризам пресуда од 10 години затвор

Време - 21.02.2006

ОСНОВЕН СУД-КУМАНОВО Шабан Лимани (30), четвртообвинет за поставување на мината кај селото Сопот кога загинаа три лица, а две беа тешко повредени, вчера во Основниот суд во Куманово беше осуден на 10-годишна затворска казна. На вчерашното рочиште во судницата се појавија уште тројца сведоци, меѓу ...

Десет години затвор за бомбаш од Сопот

Дневник

Осуден четвртиот обвинет за тероризам

Вечер Прес

Десет години затвор за Шабан Лимани

А1

Десет години затвот за организаторите на терористичкиот напад кај Сопот

Канал5
5 поврзани вести »

Жалбата на Малчека заглавена во Апелација

Вест - 25.02.2006

ПРЕЗАКАЖАНО СУДЕЊЕТО ПРОТИВ КОНДОВЕЦОТ АГИМ КРАСНИЧИ Продолжувањето на судењето на Агим Красничи за тероризам зависи од одлуката на Апелациониот суд во Скопје, оти осудената Малчека е клучен сведок во постапката против Красничи Во Основниот суд 1 во Скопје продожи судењето против кондовецот Агим ...

Судењето против Красниќи ќе чека разврска на случајот „Малечка“

Време

Повторно одложено судењето на бандата на Красниќи

Вечер Прес

Апелациониот суд се уште не расправал по жалбата на Малечка

А1

Прекин на судскиот процес против Красниќи, Рајмонда и Малечка

Канал5
5 поврзани вести »

Загинувањето на Трајковски - несреќа или атентат?

А1 - 25.02.2006

И две години по загинувањето на претседателот Борис Трајковски, остана маглата од мостарскиот аеродром - несреќа или атентат. Истрагата, која и ја немаше, по долго тактизирање на македонското обвинителство, само ги зголеми сомнежите. Прчевски не даде одговори .

Мистеријата лебди над падот на "кингерот"

Дневник

Изградија ѕид на молчење

Дневник

"Кингерот" се уште лета

Дневник

На Владата баш и е гајле

Вест
5 поврзани вести »

Потврдена затворската казна на Верушевски јуниор

Вест - 24.02.2006

НА СЕДНИЦА ВО АПЕЛАЦИОНИОТ СУД ВО БИТОЛА Александар Верушевски од Основниот суд во Струга беше осуден на една година затвор за кривично дело изнуда во мај и јули 2005 година во Струга од сопственикот на кафе-барот "Адмирал" Кривичниот совет на Апелациониот суд во Битола на седница одржана минатиот ...

Потврдена пресудата од една година затвор за Верушевски

Време

Младиот Верушевски ќе лежи една година затвор

Дневник

Потврдена пресудата за Верушевски

Вечер Прес

Верушевски ќе мора да одлежи затворска казна од 12 месеци

А1
5 поврзани вести »

Исламската конференција бара закон за заштита на исламот

Време - 23.02.2006

ПО ОБЈАВУВАЊЕТО КАРИКАТУРИ НА МУХАМЕД Генералниот секретар на Организацијата на исламската конференција (ОИК) Екмеледин Ихсаноглу ја повикал Европската унија да воведе закони со кои ќе се спречат навредите кон исламот, јави МИА.

Саудиски весник затворен оти ги објави спорните карикатури

Вест

Авганистанци ќе одат во Ал Каеда поради карикатурите

Вест

Саудиските весници го објавија извинувањето на "Јиландс-постен"

Утрински

16 мртви во протестите против карикатурите во Нигерија

Вест
5 поврзани вести »

Николиќ нескротлива во спотот на Билбилов

Утрински - 21.02.2006

Неделно журкање на промоција во „Тренд“ Иако му беше првпат, Роберт Билбилов завчеравечер во „Тренд" се покажа како вистински домаќин. На неговата промоција дојдоа еден куп познати фаци, меѓу кои Тамара, Влатко од „Морал", Маја Саздановска, Ламбе Алабакоски, Зоран Петров, Ребека и Мики...

Му дојде редот и на Роберт Билбилов

Вест

Ова е стопроцентно емотивна приказна

Дневник

Роберт Билбилов го промовира „Сега јас сум на ред, нека чуе цел свет“

Време
4 поврзани вести »

Сите членки на Советот на Европа одговорија за затворите на ЦИА

А1 - 25.02.2006

Сите членки на Советот на Европа одговорија на прашањата за постоењето на тајни затвори и летови на ЦИА на територијата на Европската Унија, изјави генералниот секретар на Советот, Тери Дејвис. Оваа институција на крајот на ноември минатата година испрати прашања до владите на земјите членки, ...

Во Романија немало тајни затвори на ЦИА

А1

Пет земји не одговорија на прашањата за тајните летови и затвори на ЦИА

А1

Во Македонија нема тајни затвори

Вечер Прес
4 поврзани вести »

Промовирана книгата "21 грам" за починатиот претседател

Утрински - 25.02.2006

ПРОМОЦИЈА Книгата „21 грам" од авторката Снежана Клинчарова, која е посветена на поранешниот претседател Борис Трајковски, вчера беше промовирана во пресрет на одбележувањето на двегодишнината од неговото трагично загинување во близина на Мостар.

"21 грам" - книга за македонскиот идентитет

Дневник

Книга за душата

Вечер Прес

„Дваесет и еден грам“ за претседателот Трајковски

Време
4 поврзани вести »

Буш најави големи откритија

Време - 22.02.2006

ПО ВЕТУВАЊЕТО ДЕКА ЌЕ ЈА СПАСИ АМЕРИКА ОД ЗАВИСНОСТА ОД НАФТАТА Американската нација е на работ на технолошки откритија што ќе ги стаписаат повеќето Американци. Откритијата ќе ги зајакнат националната и економската безбедност на САД и ќе го зголемат квалитетот на животот на Американците, изјавил ...

Буш рекламира хибридни автомобили

Дневник

Буш: возете "хибридни" возила!

Вечер Прес

Буш: САД мора да ја намалат зависноста од увозна нафта

А1
4 поврзани вести »

Рен и Баросо имале успешна мисија на Балканот

А1 - 25.02.2006

Еврокомесарот за проширување Оли Рен и претседателот на Европската комисија Баросо успеале да ги убедат земјите од Западниот Балкан да го намалат стравот дека регионот ќе остане надвор од Европската Унија, што се појавил по идеите за регионална трговска унија и лимитирано олеснување на визниот ...

Скусете го чекањето со регионални вежби

Дневник

Баросо и Рен извлекоа изборен датум од Бучковски

Вест

Предвремени избори за доброто на државата

Вечер Прес
4 поврзани вести »