TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-03-12 - 2007-03-18

Советот за безбедност утре ќе расправа за ситуацијата во Косово

А1 - 18.03.2007

Советот за безбедност на Обединетите нации утре на седница во Њујорк ќе ја разгледува состојбата во Косово. Според најавите, редовниот шестмесечен извештај би требало да го поднесе шефот на УНМИК Јоаким Рикер. На седницата нема да се расправа по предлогот на Марти Ахтисари кој во четвртокот му беше ...

Лавров: Преговорите за Косово да продолжат со нов преговарач

А1

Коштуница го обвини Ахтисари дека е против Србите

Дневник

Бан Ки Мун е за независно Косово под меѓународен надзор

Утрински

Сејдиу и Тачи ќе ја уриваат владата на Чеку

Дневник

Дневник Утрински Канал5 А1 А1 Дневник Утрински Канал5

39 поврзани вести »

Здравјето на Црвенковски постојана цел на шпекулации

Време - 17.03.2007

ТАЧИ ЈА ОТВОРИ СТАРАТА ТЕМА Во уставите на повеќето земји не се предвидени посебни одредби за здравствената или деловната состојба на кандидатите за претседател. Тоа прашање не е регулирано ниту во Изборниот законик, така што кандидатите за претседател, пратеници, градоначалници или советници не се ...

Не се отстапува од уставното име

Дневник

СДСМ - Груевски и ВМРО-ДПМНЕ да се оградат од Тачи

Утрински

СДСМ бара премиерот да се огради од Тачи

Дневник

Претседателот и премиерот конечно не се скараа, туку разговараа

Утрински

Време Време Вечер Прес Вечер Прес А1 А1 А1 Дневник

35 поврзани вести »

Политиката најсилен играч и во фудбалот

Утрински - 17.03.2007

КОМЕНТАР ЕМИЛ КИТАНОВСКИ Денеска во хотелот „Дрим“ во Струга на една, и хотелот „Средно Водно“ крај Скопје на друга страна, фудбалските работници од земјава, ќе решаваат која опција ќе го предводи мак-фудбалот во следната година.

Катанец повторно интересен за своите

Вест

Автогол на Панчев

Утрински

Пандев му порача на Панчев да не ја нарушува атмосферата во тимот

Утрински

Ќе го водам тимот во Загреб

Време

Дневник Вест Дневник Време Вест Вечер Прес Вечер Прес А1

24 поврзани вести »

Одложено 22-то коло од Првата лига

Утрински - 17.03.2007

Комесарот за натпревари при Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) реши да се одложи комплетното 22 коло од Првата лига на фудбалското првенство на Македонија по барање на еден дел на прволигашите кои се загрижени за регуларноста на шампионатот.

Одложено 22. прволигашко коло

Вест

Македонските фудбалски прволигаши викендов на принуден одмор

А1

Вардарец тепан со железен предмет

Дневник

Нов инцидент во Куманово

Време

Вест Утрински Вечер Прес А1 Вест Утрински Дневник Вечер Прес

21 поврзани вести »

Не ставав очила кога потпишував

Вест - 17.03.2007

ОБВИНЕТИТЕ ОД БАЧИЛО ПРОТИВ НОТАРОТ СТОЈМЕНОВИЌ "Ме викаше Никола Стојменовиќ и ми даваше нешто да потпишувам. Не знам што потпишував. Толку многу му верував што не ставав очила да прочитам што потпишувам", тврдеше пензионерот Ордан Милановски, обвинет дека е еден од главните во шемата со "Ме ...

Командирот видел мртви овци во бачилото на Иснифарис

Дневник

Кажете ја вистината за да си ја исчистите совеста

Време

Обвинетиот полицаец тврди дека му ја фалсификувале белешката за бачилото

Утрински

За да ја исчисти совеста, Никола треба да ја каже вистината

Вечер Прес

А1 Време Канал5 Вест Утрински Канал5 Дневник Вечер Прес

21 поврзани вести »

Обележано 100 годишнината од раѓањето на Прличко - одиграна „Сомнително лице“

Канал5 - 18.03.2007

По 18 години пауза Сомнителното лице се врати на сцената на Македонскиот народен театар. Ликот на амбициозниот кариерист и помалку несмасен полициски генерал Јеротие Пантиќ кој повеќе од 43 години го оживуваше бардот на македонското глумиште Петре Прличко во новата премиера му беше доверен на ...

Продадени сите претстави до 26 април

Време

Играм за дедо ми и за себе

Утрински

Прличко во безвремето

Вечер Прес

Прличко - легенда врежана во колективната меморија

Утрински

Утрински Дневник Вест А1 Дневник Дневник Утрински Вест

20 поврзани вести »

Тутунска банка сака да ги купи трезорите на НБМ низ Македонија

Време - 15.03.2007

ПО ЗАТВОРАЊЕТО НА ТРЕЗОРИТЕ ВО БИТОЛА И ВО КОЧАНИ Со затворањето на трезорите во Битола и Кочани после кражбата на 600 илјади евра од кумановскиот трезор на НБМ, покрај централниот трезор во Скопје останаа трезори уште во шест градови во Македонија.

НБМ во лош филм

Дневник

Под клуч три трезори на Народната банка

Дневник

Парите од трезорот во Битола пренесени во Скопје

Утрински

Парите на број, вработените дома

Вест

Канал5 Време Време Вечер Прес А1 Дневник Канал5 Време

19 поврзани вести »

Владата и градските власти ќе го спасуваат ЈСП

А1 - 17.03.2007

Владата и градските власти се здружија да го спасуваат Јавното сообраќајно претпријатие од големата финансиска криза. Формираа мешовит тим кој треба да изготви стратегија, како Скопје да се тргне од листата градови со најлош јавен превоз во Европа.

Градот и Владата заеднички ќе го уредуваат јавниот превоз

Утрински

ЈСП вози помалку патници, а повеќе сурфа на Интернет

Утрински

ЈСП возело повеќе, а се намалил бројот на патниците

Време

Светска банка ќе помага да се среди јавниот превоз

Време

Дневник Вечер Прес Вест Утрински Време Дневник Вест Дневник

19 поврзани вести »

ПДП во дилема дали да ја напушти коалицијата со ДУИ

А1 - 17.03.2007

Шест часа како заседава Централното претседателство на ПДП, во тетовскиот ресторан „Ата“. Зад затворени врати и со многу нервоза се кршат копјата за иднината на коалицијата ДУИ-ПДП. За новинарските камери ниту изјава, ниту можност да се регистрира состанокот.

Дијалогот меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ запна кај пожарникарите

Утрински

Ахмети во Лондон, Вејсели го чека

Вечер Прес

Вејсели во мисија во своето членство за напуштање на ДУИ

А1

И законот за воздух ќе се гласа со двојно мнозинство

Вечер Прес

Вест Дневник Време Утрински Вечер Прес А1 Време Утрински

17 поврзани вести »

Докиќ разрешен од директорското место на Пулмологија

Време - 17.03.2007

ПО ОДЛУКАТА ЗА 15-ДНЕВЕН ПРИТВОР Докторот Дејан Докиќ вчера беше разрешен од директорската функција на Клиниката за пулмологија, информираат од управата на Клиничкиот центар. Директорската функција во наредните 15 дена ќе ја извршува Тања Чапаровска.

Обележаните банкноти професорот Докиќ ги побарал за негов колега?!

Утрински

Д-р Дејан Докиќ: Чист сум како солза

Дневник

Лепливи прсти на д-р Докиќ или валкана игра?

Утрински

Докиќ бара да биде пуштен од притвор

А1

Вест Утрински Канал5 Време Дневник А1 Време Дневник

17 поврзани вести »