TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2007-03-12 до 2007-03-18

Советот за безбедност утре ќе расправа за ситуацијата во Косово

А1 - 18.03.2007

Советот за безбедност на Обединетите нации утре на седница во Њујорк ќе ја разгледува состојбата во Косово. Според најавите, редовниот шестмесечен извештај би требало да го поднесе шефот на УНМИК Јоаким Рикер. На седницата нема да се расправа по предлогот на Марти Ахтисари кој во четвртокот му беше ...

Лавров: Преговорите за Косово да продолжат со нов преговарач

А1

Бан Ки Мун е за независно Косово под меѓународен надзор

Утрински

Во Косово не се обучуваат терористи

Дневник

Коштуница го обвини Ахтисари дека е против Србите

Дневник

Канал5 А1 Утрински Дневник Канал5 Дневник Вечер А1

32 поврзани вести »

Одложено 22. прволигашко коло

Вест - 17.03.2007

ПО ИНЦИДЕНТОТ ВО КУМАНОВО Викендов на прволигашките терени нема да се игра фудбал. Првично беше предвидено да се играат само четири средби од 22. коло, откако комесарот за натпреварување на ФФМ, Миле Спиркоски, ги одложи натпреварите Вардар-Ренова и Напредок-Башкими додека не се расчистат ...

Одложено 22-то коло од Првата лига

Утрински

Македонските фудбалски прволигаши викендов на принуден одмор

А1

Вардар го преслуша Металург

Време

Костовски: Делегатот не смееше да дозволи мечот да почне

Вест

Време Утрински Утрински Дневник Дневник Вечер Вечер А1

30 поврзани вести »

Фудбалските репрезентативци се собираат во Охрид

А1 - 18.03.2007

Македонските фудбалски репрезентативци почнаа да се собираат во Охрид, каде што ќе ги одржат неколкудневните подготовки пред евро-квалификацискиот натпревар против Хрватска в сабота во Загреб. Селекторот Среќко Катанец од денеска ги има на располагање тројцата повикани играчи од домашното ...

Политиката најсилен играч и во фудбалот

Утрински

Ја „матиме“ пред натпреварот во Загреб

Утрински

Катанец повторно интересен за своите

Вест

Автогол на Панчев

Утрински

Вест Вест Време Време Утрински Утрински Дневник Дневник

25 поврзани вести »

Зошто треба некој да го брани Бранко

Време - 17.03.2007

Пишува: Зоран Андоновски Да сумираме. Прво беше нелегитимен, па неактивен (седел дома, не шетал по странство), па некооперативен, па го обвинија дека ни ја кодоши Владата по Брисели, не дава Груевски да си стави кого сака за амбасадор, па дека којзнае што правел во врска со истрагата за падот на ...

Здравјето на Црвенковски постојана цел на шпекулации

Време

Тачи ќе бара Мијалков и Наумов да сведочат за заканите

Време

СДСМ - Груевски и ВМРО-ДПМНЕ да се оградат од Тачи

Утрински

СДСМ бара премиерот да се огради од Тачи

Дневник

Вечер А1 Време Утрински Дневник Дневник Канал5 Вечер

22 поврзани вести »

Кажете ја вистината за да си ја исчистите совеста

Време - 17.03.2007

ПРОДОЛЖУВА СУДЕЊЕТО ЗА СЛУЧАЈОТ „БАЧИЛО“ Нека ја кажат вистината за барем делумно да си ја исчистат совеста. Со вакви зборови на вчерашното рочиште за случајот „Бачило“ им се обрати обвинетата адвокатка Ленче Димчевска на нотарот Никола Стојменовиќ и на поранешната судијка Марија Дубровска.

Не ставав очила кога потпишував

Вест

Обвинетиот полицаец тврди дека му ја фалсификувале белешката за бачилото

Утрински

Командирот видел мртви овци во бачилото на Иснифарис

Дневник

За да ја исчисти совеста, Никола треба да ја каже вистината

Вечер

А1 Вест Време Утрински Дневник Канал5 Канал5 Вечер

21 поврзани вести »

Обележано 100 годишнината од раѓањето на Прличко - одиграна „Сомнително лице“

Канал5 - 18.03.2007

По 18 години пауза Сомнителното лице се врати на сцената на Македонскиот народен театар. Ликот на амбициозниот кариерист и помалку несмасен полициски генерал Јеротие Пантиќ кој повеќе од 43 години го оживуваше бардот на македонското глумиште Петре Прличко во новата премиера му беше доверен на ...

Продадени сите претстави до 26 април

Време

Играм за дедо ми и за себе

Утрински

Прличко во безвремето

Вечер

Игор Џамбазов ќе го демистифицира дедо му

Вест

Утрински Утрински Дневник А1 Дневник Вест Утрински Дневник

20 поврзани вести »

Тутунска банка сака да ги купи трезорите на НБМ низ Македонија

Време - 15.03.2007

ПО ЗАТВОРАЊЕТО НА ТРЕЗОРИТЕ ВО БИТОЛА И ВО КОЧАНИ Со затворањето на трезорите во Битола и Кочани после кражбата на 600 илјади евра од кумановскиот трезор на НБМ, покрај централниот трезор во Скопје останаа трезори уште во шест градови во Македонија.

НБМ во лош филм

Дневник

Вработените дома - парите во Скопје

Време

Парите на број, вработените дома

Вест

Се затвори и трезорот во Кочани

Време

Утрински Дневник Канал5 Вечер А1 Време Дневник Канал5

19 поврзани вести »

Владата и градските власти ќе го спасуваат ЈСП

А1 - 17.03.2007

Владата и градските власти се здружија да го спасуваат Јавното сообраќајно претпријатие од големата финансиска криза. Формираа мешовит тим кој треба да изготви стратегија, како Скопје да се тргне од листата градови со најлош јавен превоз во Европа.

ЈСП возело повеќе, а се намалил бројот на патниците

Време

Светска банка ќе помага да се среди јавниот превоз

Време

ЈСП вози помалку патници, а повеќе сурфа на Интернет

Утрински

Градот и Владата заеднички ќе го уредуваат јавниот превоз

Утрински

Дневник Вечер Вест Време Вест Утрински Утрински Дневник

19 поврзани вести »

Никола Груевски реизбран за претседател на ВМРО - ДПМНЕ

Канал5 - 18.03.2007

Делегатите на 13-от Конгрес на ВМРО - ДПМНЕ денеска акламативно го реизбраа Никола Груевски за претседател на партијата. Штип, 18 март (МИА) - Делегатите на 13-от Конгрес на ВМРО - ДПМНЕ денеска акламативно го реизбраа Никола Груевски за претседател на партијата.

Во Штип се одржува 13-от Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ

А1

Марјановиќ: Прво вистински конгрес, после спојување со ВМРО-ДПМНЕ

Вест

Марјановиќ сака да ја врати Лигата за демократија

Утрински

ВМРО-ДПМНЕ денеска и утре држи конгрес во Штип

Утрински

Утрински Дневник Дневник Канал5 Канал5 Вечер Утрински Канал5

19 поврзани вести »

Дивоградбите во мај ќе се уриваат со динамит

Вест - 17.03.2007

ВО ОПШТИНИТЕ ЦЕНТАР И КИСЕЛА ВОДА Министерството за транспорт и врски распиша тендер за избор на фирма уривач, а услов за добивање на работата е таа да е квалификувана за работа со експлозиви Најавеното уривање дивоградби со динамит што не го направија општините Центар и Кисела Вода, ќе го направи ...

Аеродром: Советот ни ја блокира работата

Време

Да се одземат надлежностите за градежни дозволи

Време

Инспекторатот ги излажа Јанакиески и Владата

Вест

Арсов ги обвинува државните инспектори за урбаниот хаос

Време

Утрински Дневник Вечер А1 Вест Утрински Дневник Канал5

18 поврзани вести »