TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-04-30 - 2007-05-06

Косово ќе прогласи независност ако Русија стави вето

А1 - 06.05.2007

Косово ќе прогласи независност доколку Русија стави вето на резолуцијата за протекторатот во Советот за безбедност на ООН. Ова го изјави потпретседателот на Демократската партија на Косово, Фатмир Лимај запрашан од медиумите во Тирана за мерките што ќе ги презеде Приштина, доколку Москва го ...

Косово ќе прогласи независност во случај на руско вето

Макфакс

Бан Ки Мун:Советот за безбедност да побрза со резолуцијата за Косово

Макфакс

Сејдиу очекува поддршка од меѓународната заедница

Макфакс

Чеку – недели го делат Косово од независност

Макфакс

Макфакс Време Утрински Дневник Дневник Канал5 Макфакс Макфакс

58 поврзани вести »

Тадиќ е подготвен да го прифати Коштуница за премиер

А1 - 06.05.2007

Претседателот на Србија Борис Тадиќ денеска најави дека неговата Демократска партија (ДС) е подготвена да го потпише договорот за формирање коалициска влада со кој функцијата премиер би ја добила Демократската партија на Србија (ДСС) на Воислав Коштуница и би се воспоставила меѓупартиска контрола ...

Тадиќ е подготвен да го прифати Коштуница за српски премиер

Канал5

Косово, евроинтеграции и економијата, главни цели на новата српска влада

Макфакс

Србија се уште без договор за влада, преговорите продолжуваат

Макфакс

Тадиќ – Никогаш нема да се откажеме од Косово и од ЕУ

Макфакс

Макфакс Вест Утрински Макфакс Макфакс Макфакс Вечер Прес А1

32 поврзани вести »

Франција го избира својот шести претседател

А1 - 06.05.2007

Франција денеска го избира својот шести претседател. Главната битка за претседателскиот трон ќе се води меѓу лидерот на десницата Никола Саркози и кандидатот на социјалистите Сеголен Роајал. Избирачките места ширум земјата се отворени во 8 часот.

Саркози победи на претседателските избори во Франција

А1

Голем одѕив на избирачите во Франција на вториот круг претседателски избори

Канал5

Голем одзив на претседателските избори во Франција

Макфакс

Саркози официјално ја презема должноста од Ширак

Макфакс

Макфакс Макфакс Вест Дневник Утрински Макфакс Вечер Прес А1

31 поврзани вести »

Ѓул ја повлекува кандидатурата за претседателските избори

А1 - 06.05.2007

Турскиот министер за надворешни работи Абдула Ѓул изјави денеска дека ја повлекува кандидатурата за претседателските избори, откако Парламентот не успеа да го собере потребниот кворум за избор на претседател. „Ја повлекувам кандидатурата.

Турскиот Парламент не успеа да обезбеди кворум за изборот за претседател

Канал5

Антивладини протести во Турција

Канал5

Прашања и одговори за политичката ситуација во Турција

А1

Парламентарните избори во Турција закажани за 22 јули

Утрински

Време Вест Вечер Прес А1 Време Дневник Вест Утрински

31 поврзани вести »

Поддршката за Буш падна под 30%

А1 - 06.05.2007

Поддршката за американскиот претседател Џорџ Буш веќе е под 30%, а падот на популарноста се одразува погубно и за републиканските претенденти за во Белата куќа. Ова, како што пренесуваат агенциите, го покажуваат резултатите од најновото испитување на јавното мислење во САД, коишто ги објави ...

Буш бара од Конгресот нов закон за финансирање на воените операции

А1

Паѓа популарноста на Буш и републиканците

Макфакс

Буш го потпиша законот за финансирање на војната во Ирак

Макфакс

Конгресот на САД одобри уште 100 милијарди долари за Ирак

Макфакс

Вест Вест Време Утрински Дневник Макфакс Вечер Прес А1

27 поврзани вести »

Победа го победи Вардар на Градски

А1 - 06.05.2007

Македонија Ѓорче Петров и Победа се приближија на три бода за лидерот во домашниот фудбалски шампионат, Работнички Кометал откако во денешните дуели од 29 коло, ѓорчепетровци славеа над Пелистер, а Победа триумфираше на Градски против Вардар кој се повеќе заостанува во трката за позициите кои водат ...

Ракомет куп на Македонија: Вардар Про - Пелистер 32:25

А1

Ракомет: Вардар Про - Металург 36:29

А1

Реми како победа на вардарци

Утрински

Полуфиналето како финале

Дневник

Утрински Дневник Време Дневник Вест Вест Вечер Прес А1

25 поврзани вести »

Естонија стравува од судири на Денот на победата

Утрински - 05.05.2007

Руските политичари и коментатори тврдат дека демонтирањето на споменикот во Талин било договорена акција Од нашиот дописник БРАНКО ВЛАХОВИЌ МОСКВА - Властите во Естонија се плашат од нови судири кои би можеле да се случат на Денот на победата 9 мај.

НАТО ја обвини Русија дека ја заплашува Естонија

Вест

НАТО ја обвини Русија за вознемирување на Естонија

Утрински

Русија ќе го намали извозот на нафта преку Естонија

Макфакс

Прекината опсадата на естонската амбасада во Москва

Макфакс

Макфакс Вечер Прес А1 Вест Утрински Дневник Макфакс А1

23 поврзани вести »

Ништо без Тито!

Дневник - 05.05.2007

Ако НСДП истапи од владината коалиција, во игра се неколку интересни опции, од ново мнозинство со или без ВМРО-ДПМНЕ, до техничка влада, но и до нови избори! Чудни ми се најавите за можно излегување на НСДП од Владата - гледано и од аспект на интересите на НСДП, и од аспект на интересите на ...

Иван Анастасовски очекува поддршка од Тито Петковски

Утрински

Едно е што мисли Анастасовски, а друго е што ќе реши партијата, вели Петковски

Утрински

Програмата на НСДП е вметната во програмата на Владата

Време

Тито не ја смета НСДП за летаргична

Дневник

Вест Вечер Прес А1 Утрински Време Канал5 Дневник Вечер Прес

23 поврзани вести »

На Морли ќе му се суди во забрзана судска постапка

А1 - 06.05.2007

Во забрзана судска постапка во Струшкиот суд ќе му се суди на Британецот Николас Морли. А1 дојде до решението со кое кривичниот совет ја укина одлуката на истражниот судија Зеадин Ислами, со која тој го ослободи Британецот со 25.000 евра кауција, но и му го врати пасошот.

Процесот против Морли по забрзана постапка

Макфакс

Семејството Чепуњоски ќе бара отштета од Морли

Макфакс

Британецот Морли останува во притвор

А1

Возачот Морли се обиде да ја напушти Македонија

Канал5

Дневник Вест Утрински Макфакс А1 Утрински Канал5 Вест

23 поврзани вести »

Груевски се сретна со Муратовски

Вечер Прес - 05.05.2007

Премиерот Никола Груевски вчера се сретна со синдикалниот лидер Ванчо Муратовски, при што се разговарало за колективните договори за јавниот сектор и актуелната владина политика. Средбата следува по низа укажувања на евроамбасадорот во земјава Ерван Фуере дека функционирањето на социјалниот дијалог ...

Муратовски се сретна со Груевски

А1

ССМ тврди дека државата го заборави 1 Мај

Утрински

Разнебитен празникот на трудот

Утрински

Маскарада

Дневник

Дневник Вечер Прес Дневник Дневник Време Канал5 Вест Дневник

23 поврзани вести »