TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-04-30 - 2007-05-06

Владата ќе ги утврдува елементите за кривично дело

Време - 05.05.2007

ИЗВЕШТАЈОТ ЗА БРИШЕЊЕТО НА НЕВРАБОТЕНИ ВО ПОЛИЦИЈА Сега, откако ги добивме сите документи, ќе утврдуваме дали има основи за кривично дело, велат во МВР откако Стојан Тапанџиоски, директорот на Агенцијата за вработување, им го достави деталниот извештај за скандалозниот случај со бришењето ...

Пиши - бриши со невработените

Утрински

Тапанџиоски поставил раководител со средно образование во Свети Николе

Канал5

Тапанџиоски да каже за бришењето невработени

Време

Владата ќе бара одговорност за Тапанџиоски за бришењето на невработените

Утрински

Дневник Вечер Прес Канал5 Дневник Утрински Макфакс Макфакс Макфакс

19 поврзани вести »

Настава по сообраќај за основците од Црна Гора

Макфакс - 05.05.2007

Никшиќ Настава за сообраќај ќе почне да се изведува во најраниот период во основните училишта во Црна Гора, јавуваат локалните медиуми. Причина за воведување на таков вид настава е големиот број жртви во сообраќајните несреќи во државата.

Вујановиќ: Црна Гора има поддршка од САД

А1

Вујановиќ – Црна Гора има поддршка од САД

Макфакс

Судење на Албанците во Црна Гора обвинети за тероризам

Макфакс

Црна Гора нема да испорачува Американци обвинети за геноцид

А1

Макфакс Вечер Прес Вечер Прес А1 Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

17 поврзани вести »

Нотарот Стоименовиќ сведок на судењето на правобранителот

Макфакс - 06.05.2007

(Утрински весник) – четврток, 03.05.2007 На продолжението на судскиот процес што се води против поранешниот заменик-јавен правобранител, Миодраг Стевановиќ, и архиварката Љубица Минчорова, во својство на сведок се појави Никола Стоименовиќ, неодамна осудениот нотар за случајите „Бачило“ и ...

Три години затвор за ексзаменик-јавен правобранител

Макфакс

В понеделник пресуда за експравобранителот Миодраг Стевановиќ

Утрински

Судот ќе ја објави пресудата за Стевановиќ и за Минчорова

Време

Бараме ослободителна пресуда

Вест

Дневник Вечер Прес А1 Утрински Утрински Вест Време Дневник

17 поврзани вести »

Блер ќе ја потпише изменетата верзија на европскиот Устав

А1 - 06.05.2007

Британскиот премиер Тони Блер на самиот крај на својата премиерска кариера ќе ја потпише изменетата верзија на европскиот Устав, објавува денеска лондонски „Сандеј телеграф“. Според весникот, Блер тоа ќе го стори на своја рака, без консултации со Владата и министерот за финансии Гордон Браун за ...

Тони Блер сака да биде претседател на ЕУ

Утрински

„Гардијан“: Блер е заинтересиран за функцијата претседател на ЕУ

А1

„Гардијан“: Блер е заинтересиран за функцијата претседател на ЕУ

Канал5

Британците на локални избори

Макфакс

Вечер Прес А1 Вест Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

16 поврзани вести »

Почна конференцијата за безбедност во Ирак

Канал5 - 04.05.2007

Соседите на Ирак и меѓународни учесници во процесот за негово стабилизирање се собраа денеска во египетскиот туристички центар Шарм ел-Шеик на средба посветена на начините за подобрување на соработката меѓу нив за обнова на безбедноста во Ира, пренесува МИА.

Ирак обезбеди само мало простување на долгот

Утрински

Министерот Милошоски на конференција за Ирак во Шарм ел Шеик

Утрински

Продолжува меѓународната средба посветена на Ирак

Макфакс

Ал-Малики: Простете ги долговите на Ирак

А1

Дневник Утрински Макфакс Макфакс Дневник Утрински Макфакс Макфакс

16 поврзани вести »

Босна е плодна почва за тероризам

Дневник - 04.05.2007

Стејт департментот објави дека има извештаи дека „екстремистички групи на етнички Албанци оперираат на подрачјето на Црна Гора Терористи ги користат слабостите на Босна и Херцеговина и на нејзина територија формираат засолништа и бази за операции низ цела Европа, заклучи американскиот Стејт ...

Стејт департментот ја пофали Македонија за антитероризмот

Утрински

Поздравена борбата против тероризмот

Дневник

Тероризмот тлее на Косово

Дневник

Стејт департментот има извештаи за екстремистички групи во Црна Гора

Канал5

Вечер Прес Вечер Прес А1 А1 Утрински Макфакс Макфакс А1

16 поврзани вести »

Пријави против директорите што го послушаа Костовски

Утрински - 03.05.2007

Министерството за образование и наука ќе поднесе прекршочни пријави против директорите на училиштата кои на 30 април не изведуваа настава, официјално е соопштено. „Пријавите ќе се поднесат против директорите што не ја почитувале годишната наставна програма и календарот за работа за учебната ...

Глоба од 2.000 евра за директорите

Дневник

100 училишта празнувале на 30 април

Вечер Прес

Пријави против директорите на училиштата што не работеа на 30 април

А1

Рушити ќе казнува за неработниот понеделник

Дневник

Канал5 Време Утрински Време Макфакс Макфакс А1 А1

16 поврзани вести »

Одбележана 104 - годишнината од смртта на Гоце Делчев

Време - 05.05.2007

ПАНИХИДА ВО ЦРКВАТА „СВЕТИ СПАС” Со панихида водена од митрополитот кумановско-полошки г. Кирил во сослужение со поглаварот на МПЦ г.г. Стефан и полагање цвеќе на гробот, вчера во црквата „Свети Спас” во Скопје беше одбележана 104-годишнината од смртта на македонскиот револуционер Гоце Делчев.

Треба да се биде достоен наследник на Гоце Делчев

Дневник

Панихида за 104 години од смртта на Гоце Делчев

Вест

Одбележана 105-годишнината од смртта на Гоце Делчев

Утрински

Одбележана 104-годишнината од смртта на Гоце Делчев

Вечер Прес

А1 Канал5 Утрински Дневник Макфакс Макфакс Макфакс Вечер Прес

15 поврзани вести »

Косово нема да биде дел од Србија

Макфакс - 06.05.2007

Москва Косово никогаш повеќе нема да биде дел од Србија, изјави на крајот од посетата на Москва американската државна секретарка Кондолиза Рајс. Таа потврди дека на средбите со највисоките претставници на Русија не се изнајдени допирни точки за предлогот Косово да добие надгледувана независност, ...

Багдад притиска за одржување американско-ирански разговори

Утрински

Иранскиот министер напушти вечера поради црвен фустан

Вест

Рајс во Москва и за Косово

Макфакс

Рајс: САД нема да дозволи вето на ракетниот штит

Макфакс

Макфакс Канал5 Макфакс Макфакс А1 Канал5 Макфакс Макфакс

15 поврзани вести »

Разрешен надзорниот одбор на ЕЛЕМ, Чингоски бил чист

А1 - 06.05.2007

Директорот на Државните електрани Влатко Чингоски ја доби битката со надзорниот одбор во финансиската афера во компанијата. Владата вечерва го разреши седумчлениот состав на надзорниот одбор. Утврдила дека тие ги пречекориле своите овластувања. Чингоски бил чист.

Владата денеска ќе расправа за случајот Чинговски - Надзорен одбор во ЕЛЕМ

Канал5

Владата ќе истражува кој е одговарен за аферата во државните електрани

А1

Владата не признава дека финансиска афера ја тресе државната компанија ЕЛЕМ

Канал5

Не трошевме на спонзорства, туку им позајмивме на нашите подружници

Време

Утрински Вест Дневник Вечер Прес А1 Канал5 Дневник Вест

15 поврзани вести »