TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-04-30 - 2007-05-06

Нова видео порака од вториот човек на Ал Каеда

А1 - 06.05.2007

Вториот човек на Ал Каеда Ајман ал-Завахри денеска се огласи со нова видео порака објавена на Интернет. Ал-Завахри, кој дејствува како заменик на Осама бин Ладен, во пораката зборувал саркастично за одредувањето рок за повлекување на американските трупи во Ирак, истакнувајќи оти „тоа е доказ за ...

Нова видео порака на вториот човек на Ал каеда

Канал5

Ал Каеда повикa да се бојкотираат парламентарните избори

Макфакс

Американците негираат дека е убиен Ал Багдади

Макфакс

Убиен лидерот на Ал Каеда во Ирак

Утрински

Дневник Време Макфакс Вечер Прес А1 Макфакс Макфакс Макфакс

14 поврзани вести »

Утре продолжува процесот против Бошкоски и Тарчуловски

А1 - 06.05.2007

Пред продолжението на судскиот процес против Бошкоски и Тарчуловски, уште не е познато дали некој од првите десетина сведоци побарал да биде заштитен. Извесно е дека ќе се појават жители од селото, претставници на ОБСЕ и Хелсиншкиот комитет, кои во 2001-ва беа присутни во Македонија.

Продолжува судењето на Бошковски и Тарчуловски

Канал5

Одбраната ќе ги побие доказите на Хашкото обвинителство

Време

Првиот сведок ќе сведочи во Хаг

Дневник

Оспорена тезата на Обвинителството – Љуботен бил легитимна цел

Макфакс

А1 Макфакс Време Дневник Утрински А1 Макфакс Макфакс

14 поврзани вести »

Кривична пријава за бившиот директор на фабриката „Димче Бањарот“

Макфакс - 06.05.2007

(Утрински весник) – сабота, 05.05.2007 Прилепската фабрика за производство на парни котли „Димче Бањарот“ ќе се затвори и ќе се ликвидира со исплаќање средства во вредност на имотот на должникот, но откако ќе биде познат исходот на тужбата поднесена против доверителот „Манд интернационал“, кој ...

Пеце Наумовски мајстор и во сомнителни бизнис-зделки

Макфакс

Нотар заверил хипотека на туѓ имот

Дневник

Кривична пријава за бившиот директор на фабриката „Димче Бањарот“

Утрински

Пеце Наумовски мајстор и во сомнителни бизнис-зделки

Време

А1 Дневник Време Вечер Прес А1 Дневник Време Утрински

14 поврзани вести »

Новинарите бараат поголема безбедност и слобода

Утрински - 04.05.2007

Лани во светот биле убиени 110 новинари Париз – Слободата на печатот, безбедноста на новинарите и неказнувањето на оние што сториле злосторства врз новинарите се главни теми на Светскиот ден на слободата на медиумите, што се одбележа вчера.

Груевски бара од медиумите да бидат слободни и објективни

Утрински

Медиумите во Македонија низ призмата на „Фридом хаус”

Време

Без слободни медиуми нема демократија

Вечер Прес

Медиумите и политиката во блиски односи

Дневник

Време Утрински Канал5 Макфакс Макфакс Вечер Прес А1 А1

14 поврзани вести »

Најмалку 35 лица загинаа при напад во Багдад

А1 - 06.05.2007

Најмалку 35 убиени и 80 ранети е најновиот биланс при денешниот самоубиствен напад, на пазар во шиитски кварт во Багдад. Нападот се случи во југозападниот дел на Багдад, откако бомбаш самоубиец активира експлозивна направа во автомобил, соопштија извори во ирачката полиција.

Најмалку 25 загинати, а 80 повредени во експлозија на автомобил-бомба во Багдад

Канал5

Најнов биланс – 35 убиени, 80 ранети во атентат во Багдад

Макфакс

Над 40 убиени во напади во Ирак

Макфакс

Нападната радио-станица во Багдад

А1

Канал5 Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Канал5 Макфакс А1

13 поврзани вести »

Девојче принудувано на проституција во тетовска „Вила Роса“

Макфакс - 06.05.2007

(Дневник) – среда, 09.05.2007 Одделот за организиран криминал на МВР поднесе кривична пријава за трговија со луѓе против Јусуф Даути (38) од тетовското село Камењане бидејќи во неговата пицеријата „Вила Роса“ на проституција била принудувана петнаесетгодишна девојка од Куманово.

Девојки принудувани на проституција

Макфакс

Откриени малолетни проститутки

Вест

Преку ден ги чувале во стан, а навечер со тепање ги терале на проституција

Утрински

Ослободени четири девојки, макрото во бегство

Време

Дневник Вечер Прес А1 Утрински Вест Дневник Канал5

12 поврзани вести »

Кој прв ќе стигне во аптека, тој ќе земе лек на рецепт

Утрински - 05.05.2007

Поголемиот број пациенти не се задоволни по проширувањето на мрежата на аптеките Kој прв ќе стигне до аптеката, ќе добие лек на рецепт. Вака накратко може да се опише состојбата со издавање на лековите од позитивната листа по проширувањето на мрежата на аптеките во Скопје.

Фондот за здравство реши да го поништи меѓународниот тендер за лекови

Канал5

Поевтини лекови со новиот закон за маржа на медикаментите

Макфакс

Фондот за здравство го повторува тендерот за лекови

Макфакс

Турканиците стасаа во приватните аптеки

Вечер Прес

Макфакс Дневник Вечер Прес А1 Макфакс Утрински Канал5

12 поврзани вести »

Каролина како Швеѓанката Карола

Дневник - 05.05.2007

Првата проба на македонската евровизиска претставничка Каролина во „Хартвал арена“ во Хелсинки, мина во знакот на постојаните промени на светлото, пишува веб-страницата „Есктудеј “ . Екипата пробувала разни колоритни шеми, пред да се одлучи за конечниот изглед.

Поместена македонската вечер на Евровизија

Утрински

Евровизија на Широк сокак

Вест

Температурата расте, фаворитите исти

Вечер Прес

Македонската делегација денеска попладне заминува за Хелсинки

Утрински

Вест Време Дневник Вечер Прес А1 Канал5 Вест

12 поврзани вести »

Ливерпул го прави Жерар најскап фудбалер во Англија

Утрински - 05.05.2007

Откако Ливерпул стигна до финалето на Лигата на шампионите капитенот Стивен Жерар ќе добие уште една награда. Сопствениците на клубот американските бизнисмени Џорџ Жилет и Том Хикс, планираат да му понудат на Жерар нов договор, според кој ќе треба да заработува неверојатни шест милиони фунти ...

Гатузо: Ливерпул се како Италијанците од пред 10 години

Вечер Прес

Атина пак ќе биде фудбалски Цариград

Дневник

Милан доби шанса за одмазда

Вест

Милан го згази Манчестер

Време

Вечер Прес А1 А1 Дневник Вест Време Вечер Прес

12 поврзани вести »

„Звуците на чаршијата“ по втор пат се одбележа во Скопје

А1 - 05.05.2007

Ако некогаш го посетиш Скопје, не си видел ништо ако барем за момент не застанеш на калдрмата во старата Скопска чаршија, вака велат старите еснафи, занаетчии, кои растеле и живеат со чаршијата, денес многубројни да го проследат концертот на градскиот оркестар, настапот на жонглери, со кои по втор ...

Старите занаетчии ќе обучуваат наследници

Дневник

Звуци на чаршијата - со манифестации до враќање на еснафот на нејзината калдрма

Канал5

Државата треба да помогне за да се задржат занаетите што изумираат

Утрински

Манифестација „Звуците на Чаршијата“

Макфакс

Вечер Прес Вест Утрински Вечер Прес А1 Канал5 Дневник

12 поврзани вести »