TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-04-30 - 2007-05-06

Здравата Струмица против десеткуваниот Работнички

Вест - 05.05.2007

ВЕЧЕРВА ВО СТРУМИЦА ПОЧНУВА ФИНАЛЕТО НА КОШАРКАРСКИОТ ПЛЕЈ-ОФ За Богоев (Струмица) второ финале, настапот на Стојановски (Фершпед Р.) неизвесен. Денеска Струмица ќе биде центар на македонската кошарка. Започнува разврската за шампионската титула со првата средба од големото финале помеѓу Струмица ...

За титула треба триумф на гости

Дневник

Струмица со Флуелен сака да ја прекине доминацијата на „шпедитерите“

Утрински

Одбојка: Работнички Фершпед - Струмица 3:0

А1

Осомничен поранешен долгогодишен висок царински функционер

Макфакс

Утрински А1 Утрински Дневник Вест Дневник

11 поврзани вести »

Буџетари незаконски потрошиле најмалку 75 милиони евра

Макфакс - 06.05.2007

(Време) – петок, 04.05.2007 ДЗР УТВРДИЛ РАСФРЛАЊЕ СО ПАРИТЕ НА ГРАЃАНИТЕ Најмалку 75 милиони евра ненаменски и спротивно на законите потрошиле во текот на 2004 и 2005 година Собранието, повеќе јавни претпријатија, здравствени центри, општини и други буџетски корисници, утврдиле ревизорите во ...

Осум милиони евра штета од незаконски јавни набавки

Макфакс

Ќе се вратам во банкарството ако добијам добра понуда

Утрински

Буџетари незаконски потрошиле најмалку 75 милиони евра

Време

Осум милиони евра штета од незаконски јавни набавки

Време

Канал5 Дневник Макфакс Макфакс Макфакс Дневник

11 поврзани вести »

Милошоски - Резултати за преговори со ЕУ во 2008

Макфакс - 06.05.2007

Берлин Приоритетна цел на Македонија е да оствари видливи резултати, за да може Европската комисија во годишниот извештај есенва да препорача отпочнување на преговори за членство. Ова денеска, на трибината „Република Македонија на патот кон Европската унија“ во Берлин, го порача министерот за ...

Трибина „Македонија на патот кон ЕУ“ во Берлин

Макфакс

Црвенковски и Милошоски со различен став и за Косово

Време

Антонио Милошоски и Марија Ивановска чекаат бебе

Вечер Прес

Македонија не трпи притисок за името

Вест

Време Утрински Макфакс А1 Макфакс Макфакс

11 поврзани вести »

13 полицајци убиени во напади на талибанците во Авганистан

А1 - 06.05.2007

Петмина полицајци загинаа, а двајца се повредени во експлозија на мина поставена покрај пат во источниот дел на Авганистан, соопштија денеска локалните власти. „Мината е активирана од далечински управувач во моментот на минувањето на полицискиот конвој“, изјави заменикот на гувернерот на ...

Дадула подготвувал самоубиствени напади во САД и Велика Британија

Макфакс

Најмалку 60 талибанци загинаа во воздушен напад во јужен Авганистан

Макфакс

Нови цивилни жртви во Авганистан

Макфакс

Убиен еден од командантите на талибанците во Авганистан

Макфакс

А1 Макфакс Макфакс Макфакс А1 Канал5

11 поврзани вести »

Рен задоволен од европската посветеност на српската влада

Макфакс - 06.05.2007

Белград Еврокомесарот за проширување Оли Рен го поздрави формирањето на српската влада и изрази задоволство од најавите дека ќе биде посветена на европската интеграција. Рен попладнево имаше средби со највисоките раководители во Србија, во рамки на неговата експресна посета на Белград по ...

Рен експресно во Белград по изборот на владата

Макфакс

Рен во Белград по избор на новата влада

Макфакс

Рен: Србија се движи во добар правец

Макфакс

Рен ги повика противниците на турското членство во ЕУ да не ја користат политичката криза во земјата

Канал5

Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

11 поврзани вести »

Во полициска акција на девет држави од ЕУ запленети 125 килограми кокаин

А1 - 05.05.2007

Во заедничка акција на полициите на девет држави од ЕУ се уапсени 35 осомничени шверцери на дрога и се запленети над 125 килограми кокаин, соопшти денеска португалската полиција. При четиридневната операција за „засилување на контролата над меѓународната трговија со наркотици“ се спроведени ...

Еден тон кокаин запленет во Костарика

Макфакс

„Најголемата заплена на дрога во историјата на Колумбија“ се преполови на 13 тони

Канал5

Запленети 57 тони кокаин и хашиш

Дневник

Запленети рекордни 27 тони кокаин

Утрински

Вест А1 Канал5 Макфакс Макфакс

10 поврзани вести »

Бугарин загина во експлозија на шише во Тетово

Време - 05.05.2007

НЕСРЕЌА НА БЕНЗИНСКА ПУМПА Петар Георгиев, бугарски државјанин загинал вчера претпладне работејќи на бензинската пумпа „Хит оил” во Тетово откако експлодирало шише под притисок. При експлозијата тешко повреден е неговиот соработник Светослав Георгиев, исто така државјанин на Бугарија.

Загина сервисер, двајца повредени

Вест

Бугарин загина во експлозија на бензинска во Тетово

Дневник

При експлозија на бензинска пумпа во Тетово, загина бугарски работник

Утрински

Во експлозија на бензинска, загина бугарски државјанин

Вечер Прес

А1 Канал5 Макфакс Макфакс Макфакс

10 поврзани вести »

Рада презафатена да се прости од Ивица Рачан

Вест - 05.05.2007

СДСМ И ЗА КОМЕМОРАЦИИ ЈА КОНСУЛТИРА СОЦИЈАЛИСТИЧКАТА ИНТЕРНАЦИОНАЛА Првомајските празници, претходно закажани активности и многу краткиот период за подготовка, ја спречиле лидерката на СДСМ Радмила Шеќеринска да оди на погребот во Загреб На комеморацијата во Загреб на 2 мај, поради смртта на ...

Место говор - три песни!

Вечер Прес

Само 12 лица на испраќањето на Ивица Рачан

Дневник

Комеморација за Рачан

Вечер Прес

Сочувство од Црвенковски по повод смртта на Ивица Рачан

Утрински

Макфакс Дневник Утрински Вест Вечер Прес

10 поврзани вести »

Олмерт подготвен да ја разгледа арапската мировна иницијатива

Макфакс - 05.05.2007

Аман Израелскиот премиер Ехуд Олмерт изјави денеска во Јордан, дека е подготвен да се сретне со арапските лидери, за да ја разгледа нивната мировна иницијатива, но додаде, дека нема да прифати поставување на предуслови. „Ги поканувам 22-цата арапски раководители, кои се подготвени за воспоставување ...

Олмерт не дава оставка

Вест

Олмерт нема намера да поднесе оставка

Макфакс

Се засилува притисок за оставка на Олмерт

Вест

Претседателот на владеачката Напредок побара оставка од Олмерт

А1

Макфакс Вечер Прес А1 Макфакс Макфакс

10 поврзани вести »

Лидерот на шкотските националисти избран за премиер

Макфакс - 06.05.2007

Лондон Лидерот на Шкотската национална партија Алекс Салмонд денеска е избран за премиер на Шкотска, јавуваат британските медиуми. На изборите што се одржаа овој месец, Шкотската национална партија, која се залага за независност на Шкотска од Велика Британија, освои 47 од 129 места во шкотскиот ...

Лабуристите на Блер поразени

Дневник

Истрага поради 100.000 оштетени гласачки ливчиња во Шкотска

Утрински

Победа на шкотските националисти

Макфакс

Неуспех на лабуристите на Тони Блер на изборите во Британија

А1

А1 Вечер Прес А1 Утрински Вечер Прес

10 поврзани вести »