TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-04-30 - 2007-05-06

Басеску најави победа на референдумот

А1 - 06.05.2007

Сменетиот романски претседател Трајан Басеску најави победа на референдумот на 19 мај на кој ќе се одлучува дали ќе биде сменет од функцијата. Романскиот парламент го отповика Басеску од должноста претседател на државата поради кршење на Уставот.

Басеску најави победа на референдумот

Макфакс

Басеску не соработувал со Секуритате

Вечер Прес

Басеску опоменат поради дискриминација

Макфакс

„Зиуа“: Басеску политичар со највисока поддршка во Романија

А1

Макфакс Вечер Прес Макфакс Макфакс Макфакс

10 поврзани вести »

За Хелсиншки пресудите за Пауновски се кршење на правичното судење

Макфакс - 06.05.2007

(Утрински весник) – петок, 04.05.2007 Македонскиот комитет за човекови права двете судски пресуди што беа изречени во скопска „единица“ против поранешниот министер Љубен Пауновски ги оценува како пример за кршење на правичното судење.

Пресудата за Пауновски со многу пропусти

Време

Судењето со мал милион недостатоци

Вест

Пропусти во судскиот процес против Пауновски

Време

За Хелсиншки pресудите за Пауновски се кршење на правичното судење

Утрински

Дневник Вечер Прес А1 Макфакс Макфакс

10 поврзани вести »

Солзавец ги смири демонстрантите во Истанбул

Дневник - 02.05.2007

Турската полиција употреби солзавец за да спречи неколку илјади левичарски демонстранти да организираат митинг на плоштадот Таксим по повод 30-годишнината од крвавите демонстрации на тој централен плоштад во Истанбул. Властите дозволија само неколкумина синдикални лидери да положат венци на местото ...

Првомајски протести во Истанбул завршија со 600 уапсени

Утрински

Најжестоко во Макао и Истанбул

Време

На барикадите

Вест

Пукање на Таксим

Вечер Прес

А1 А1 Канал5 Макфакс Макфакс

10 поврзани вести »

Киро Глигоров ја ситни стотката

Дневник - 04.05.2007

Педесетина членови на семејството, најблиски роднини, пријатели и соработници вчера му го честитаа 90-тиот роденден на првиот претседател на Македонија Киро Глигоров . Во скопскиот ресторан „Воденица“, во кој традиционално ги прославува родендените, Глигоров ги пречекуваше гостите кои стигнаа со ...

Киро Глигоров го прослави деведесеттиот роденден

Утрински

Глигоров прослави 90 години

Вест

Киро Глигоров наполни 90 години

А1

Киро Глигоров го прослави својот 90 – ти роденден

Канал5

Утрински Време Вест Макфакс Макфакс

10 поврзани вести »

Берзата воведува нови правила за тргување

А1 - 06.05.2007

Берзата воведува нови правила за тргување. Од утре цените на акциите и на некотираните друштва нема да може да варираат повеќе од 10% дневно. Од 7 мај во тргувањето на Македонска берза ќе се применуваат ценовни ограничувања, според кои распонот на ценовните флуктации не може да биде поголем или ...

Обид за спречување на пазарот или...

Макфакс

Нови 18 милиони евра истргувани на берзата оваа недела

А1

Нов начин на пресметка на базната цена на Македонска берза

Макфакс

Свртени 18 милиони евра

Вечер Прес

Утрински Канал5 А1 Макфакс Вечер Прес

10 поврзани вести »

За Далас заврши првенството

Дневник - 05.05.2007

Голден стејт е прв тим во НБА лигатата кој како 8. рангиран славел против најдобриот тим по лигашкиот дел од првенството Најдобриот тим во регуларниот дел од НБА-лигата, Далас маверикс е елиминиран уште во првото коло од плејофот, откако загуби со 86-111 од Голден стејт и со вкупен резултат од 2-4 ...

Голден Стејт го исфрли Далас, Јута се избори за „мајсторка“ против Хјустон

Утрински

Голден Стејт го елиминираше Далас

Вест

Мавси пребавни за Вориорси

Вечер Прес

Далас елиминиран на стартот од плеј офот во НБА лигата

А1

Утрински Дневник Вечер Прес А1

9 поврзани вести »

Фудбал: Работнички Кометал - Ренова 1:1

А1 - 05.05.2007

Работнички Кометал не успеа да ја совлада Ренова на градски во Скопје. Изненадувачки 1:1 на денешното отворање на 29-то коло во првата македонска фудбалска лига. Но, шампионот се спасуваше од пораз во последните секунди од натпреварот.

Разврска за титулата и за европската сцена

Утрински

Првенството сега почнува

Утрински

И Македонија ЃП потклекна пред Ренова

Вест

Кометалки до 14. титула

Дневник

А1 А1 Дневник Вест

9 поврзани вести »

Тоше во хрватска кампања за здрави заби

Дневник - 05.05.2007

Македонскиот пејач Тоше Проески е една од главните ѕвезди во новата кампања за правилна хигиена и миење на забите на децата организирана од Министерство за здравство на Хрватска . Под слоганот „Волим осмјех твој“, во продажба е пуштен истоимен сингл во кој, освен Тоше, учествува и ...

Со музика до здрави заби

Вечер Прес

„Божилак“ на Тоше во Хрватска и во Словенија

Дневник

Промоција на „Божилак“ во Загреб и во Љубљана

Утрински

Промоција на „Божилак“ и во Словенија и во Хрватска

Време

Вест Време Вечер Прес Дневник

9 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ се чуди на „Транспарентност Македонија“

Утрински - 05.05.2007

ВМРО-ДПМНЕ ги оценува како енигматични некои од вчера изнесените тврдења, особено мотивите на невладината организација „Транспарентност Македонија“ во врска со наводната нетранспарентност на Владата. Како што нагласи на вчерашната прес-конференција портпаролот Александар Бичиклиски, за ВМРО-ДПМНЕ е ...

Сто илјади евра за „добра фризура“

Дневник

Транспарентност или фабрика - 2

Вечер Прес

ВМРО-ДПМНЕ: Обвинувањата од „Транспарентност“ се неосновани

А1

За ВМРО - ДПМНЕ се енигматични некои од тврдењата на Транспарентност Македонија

Канал5

Утрински Време А1 Канал5

9 поврзани вести »

Долгот на Клинички ќе го отплаќаат клиниките

А1 - 06.05.2007

Долгот на Клинички центар од една милијарда денари најверојатно ќе го отплаќаат клиниките, откога ќе се утврди која од нив колку се задолжила. Ова за А1 го потврдија во Комисијата за трансформација на Клинички. Досега сите надлежни, вклучувајќи го и Фондот, креваа раце кога ќе се спомнеше долгот на ...

Паника во клинички - комисијата која го трансформира клиничкиот центар интензивно работи

Канал5

Криминал е болни сами да си купуваат лекови

Дневник

Клинички со добивка, а пациентите купуваат лекови

Утрински

Касата зголемена за 200 милиони денари

Вечер Прес

А1 Утрински Макфакс Макфакс

9 поврзани вести »