TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-04-30 - 2007-05-06

Петмина припадници на Фатах загинаа во појасот Газа

Макфакс - 06.05.2007

Газа Петмина припадници на Фатах се убиени, а 15 ранети утрината кога членови на палестинското движење Хамас нападнале куќа на лидер на Фатах во појасот Газа. Куќата претходно била гранатирана, а потоа во неа била подметната и бомба, при што загинал и член на гардата на палестинскиот претседател ...

Израел ги бомбардира упориштата на ХАМАС

Макфакс

Најмалку еден загинат во судир меѓу Фатах и Хамас

Макфакс

Нов израелски напад врз Газа

Макфакс

Палестинската влада му предложи примирје на Израел

Макфакс

Макфакс Макфакс А1

8 поврзани вести »

УЈП затвори 108 објекти

А1 - 06.05.2007

108 објекти затворија инспекторите на УЈП во синоќешната акција. Од нив, една третина работат во северозападниот дел од државата. На мета биле најмногу угостителски и малопродажни објекти, кои работеле без фискална каса или не издавале фискални сметки.

УЈП затвори 108 објекти за не издавање фискални сметки

Канал5

Затворени седум објекти во Куманово

Дневник

УЈП во Куманово затвори седум угостителски објекти

А1

Клуч за 16 стопански објекти

Време

Дневник Време Дневник

8 поврзани вести »

Пет турски војници загинаа во експлозија на мина

Макфакс - 04.05.2007

Анкара Пет турски војници загинаа денеска во експлозија на мина во југоисточниот дел на Турција, соопштија воени извори кои за експлозијата ги обвинија курдските бунтовници. Уште 11 војници се ранети, од кои четири потешко, во експлозија што се случи кога нивното возило нагази на мина поставена од ...

Нападот во Анкара извршен со четири килограми експлозив

Макфакс

Експлозијата во Анкара - терористички напад

Макфакс

СЕ го осуди нападот во Анкара

Макфакс

Уапсена жена осомничена за нападот во Анкара

Макфакс

Макфакс Макфакс Макфакс

8 поврзани вести »

Звeздан Јовановиќ негира дека го убил Зоран Ѓинѓиќ

Утрински - 05.05.2007

Белград - Звездан Јовановиќ, кој е обвинет за убиството на српскиот премиер Зоран Ѓинѓиќ, во својот завршен збор пред Специјалниот суд во Белград изјави дека не го убил премиерот. - Не го убив Зоран Ѓинѓиќ, не го повредив Милан Веруовиќ (шефот на обезбедувањето на премиерот), не направив ниту едно ...

Звеки не кажа дали пукал во Ѓинѓиќ

Дневник

Систематски преглед за српските министри

Макфакс

Не го убив Зоран Ѓинѓиќ

Вечер Прес

Јовановиќ: Не го убив Зоран Ѓинѓиќ

А1

Макфакс Макфакс Макфакс

8 поврзани вести »

Миловановиќ:Македонија да ги исполни стандардите за НАТО

Макфакс - 06.05.2007

Скопје Македонија треба да се концентрира кон исполнување на неопходните стандарди за членство во НАТО, а не да прави споредби со останатите земји. Ова денеска го изјави американскиот амбасадор во Скопје Џилијан Миловановиќ, коментирајќи ја неодамнешната изјава на Николас Барнс дека Хрватска е ...

Нема промена во политиката на САД за името

Време

Милошоски му порачува на грчкото лоби во САД што треба да работи

Утрински

Сизифовска битка на Грција за името

Дневник

Нема промена во политиката на САД за уставното име

Утрински

Вест Вечер Прес А1

8 поврзани вести »

Светот може да го запре глобалното затоплување

Време - 05.05.2007

ОЦЕНА НА КОНФЕРЕНЦИЈАТА ВО БАНГКОК Делегати и експерти за климата на конференција во тајландскиот главен град Бангкок дошле до заклучок дека човештвото има средства и технологија да се справи со глобалното затоплување, но дека е потребно да се почне веднаш, јави новинската агенција АФП.

Спречувањето климатски промени не е скапо

Вест

Глобалното затоплување мора да се стави под контрола

Утрински

Во Бангкок одобрен извештај за борба со климатските проблеми

А1

Во Банкок одобрен извештај за борба со климатските проблеми

Канал5

А1 Макфакс А1

8 поврзани вести »

Срѓан Керим избран за претседател на 62.заседание на ГС на ООН

Макфакс - 04.05.2007

Њујорк Бившиот шеф на македонската дипломатија Срѓан Керим денеска е избран за претседател на 62. заседание на Генералното собрание(ГС) на ООН. Изборот на Керим акламативно го потврдија претставници на 193.членки на Светската организација на изборната сесија што започна во Њујорк, а на која ...

Керим – Лаги на отфрлен службеник на безбедносна служба

Макфакс

Избор на Керим за претседател на 62. заседание на ГС на ОН

Макфакс

Милошоски во ОН на изборот на Керим

Макфакс

Завршен ден на конференцијата за реформи во ООН

Макфакс

Макфакс Макфакс Макфакс

8 поврзани вести »

Анкета – мнозинството Хрвати за задолжително средно образование

Макфакс - 06.05.2007

Загреб Големо мнозинство од граѓаните на Хрватска го поддржуваат владиниот предлог за воведување задолжително средно образование, покажуваат анкетите. Според резултатите од истражувањето што денеска ги објави хрватскиот Центар за истражување на пазарот, задолжително средно образование поддржуваат ...

Конференција за детски права во образованието

Макфакс

Луѓето со високо образование живеат подолго

А1

Дволичноста на храбрите реформи

Време

Конференција за образование

Макфакс

Макфакс Дневник Вечер Прес

8 поврзани вести »

Грчките синдикати објавија еднодневен штрајк

Макфакс - 05.05.2007

Атина Двата најголеми синдикати во Грција денеска објавија 24.часовен штрајк, јавија грчките гласила. Штрајкот на Генералната конфедерација на трудот (ГСЕЕ) и Федерацијата на државните службеници (АДЕДИ) ќе се одржи денеска. Причина за протестот е скандалот со парите на осигурителните компании што ...

Грчката полиција се закани со штрајк на финалето на ЛШ

А1

Еднодневен штрајк на италијанските лекари

Макфакс

Грчката полиција се закани со протести на финалето на ЛШ во фудбал

Макфакс

Грчките полицајци ќе штрајкуваат за време на финалето од ЛШ

Дневник

Вечер Прес А1 Макфакс

8 поврзани вести »

Црвенковски – со реформи да им помогнеме на пријателите во ЕУ

Макфакс - 06.05.2007

Брно Внатрешните реформи се клучни за продолжување на поддршката за нашата европска интеграција, изјави македонскиот претседател Бранко Црвенковски на европскиот самит што денеска заврши во Брно. Самитот, како што пренесуваат агенциите, заврши со согласност на 15-те претседатели од централна и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Црвенковски со игнорантски однос кон македонските револуционери

Канал5

Самит на претседатели на земјите од Централна Европа

Макфакс

Црвенковски: Борба против криминалот – врвен приоритет

Макфакс

Црвенковски на самит на претседатели на земјите од Централна Европа

Макфакс

Макфакс Макфакс Макфакс

8 поврзани вести »